Градината до Фурната

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 377
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 368 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от радост-31 »

Здравей, даскалице!
Писах, писах, писах... И нещо стана... И думите ми пак потънаха в небитието...
Радвам се, че те откривам отново тук в цветарското ти амплоа и зад зеления обектив. Те ти отиват повече!
Радвам се също, че си открила и своето местенце.
Надявам се да се запозная лично с жената зад зеления обектив. Приказките за децата, цветята, борбата, красотата и още купища теми обещават много часове на раздумка.
Та за плевенето - и аз го недолюбвам. Хем кръста не ме държи, хем ми е и като надбягване с вятъра. Видът на голата земя също не ми е любим.
По тези причини се влюбих в едно почвопокривно - дивата ягода. Разпространява се бързо, пречи на семейната на плевелите да се разпространяват бурно, задържа влагата в земята, редуцира изпаренията, не пречи на кореновата система на другите растения. Вкусни те плодчета и приятно киселия детокс чай от листната маса са бонус към всичко това. Мога да ти пратя, стига да ги искаш.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Dewina »

Искам диви ягоди, радост31😇..
И ще дойдем със Зеления фотообектив...❤️Само здраве да е!
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината до Фурната

Мнение от clock »

Здравей, Девина!
Радвам се, че си открила твоето ново място. По описанието ти изглежда романтично и притегателно. А от снимките се вижда и красотата на природата там! Пожелавам ти да сътвориш градината, за която си мечтаеш! А природата наоколо ще ти помага.

С кой бутон добавяш снимките? С "Добави изображение " ли или със зеленото човече? С "Добави изображение" снимките излизат малки, а със зеленото човече излизат големи, но трябва да са под 200МБ. Ако са по - големи трябва да ги преоразмериш докато намалее размерът им и джаджата позволи да ги качиш. Пробвай.
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 377
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 368 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от радост-31 »

Изображение

Изображение

Изображение
Ниската зелена маса са точно тези ягоди.
Мога да ти изпратя и резници от макрофилите - синята и пастелно розовата са ми бабешки и не искат нищо освен вода. Имам и бели детелинки за раздаване, от лилавата астра. Каквото набележиш ми пиши. Имам и две рози за подаряване, които ще се впишат в желаната от теб визия - Мери Ан и Помпонела.
Стига съм писала вече, децата спят, а днес до късно имах лекции.
Цветна вечер, даскалице!
До скоро!
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от polyabs »

:gush: Радвам се че отново си сред нас Деви и честита нова придобивка.
Понеже и аз съм край морето, знам какво е да мечтаеш за гората, за простора, за поточе и за дива природа :) Сигурна съм че си много щастлива там.
Със сигурност като преместиш това което си запланувала от твоите любими цветенца градината ще придобие друг облик. Но си остави простор ... защото нашите градини от лакомия са все нагъчкани :) А и така ще имаш време да им се наслаждаваш, вместо постоянно да плевиш :)
Аватар
jenni
Кафевар/ка/
Мнения: 904
Регистриран на: Юни 28, '10, 18:52
Местоположение: Стара Загора

Re: Градината до Фурната

Мнение от jenni »

Привет Девина !
Хубаво е ,че се завърна .
Честити да са ти новата къща и градина .
Обичам да те чета ,разказваш с много любов ,спокойствие и внимание .
Какво стана с хобито ти ,да правиш различни ,цветни сапунчета ?
Беше много запалена !
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 638 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от greeneyed »

Деви,какво стана със сметището, победихте ли в неравната битка?
Тези хайдушки закани... хм... около града на стоте войводи си, ще го направите по европейски това балканско село, очаквам репортажи. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Dewina »

Липсват в темата тук снимките от Зеления фотообектив... Зареждам го... Върху чантата му обича да си ляга Рошла, котето...любимка ми е от седемте...

Вече ще мога и снимки да качвам тук... Всичко много хубаво ми обяснихте...даже аз разбрах...

jenni,
помниш сапунчетата ми?!... Сапунджийница Девина ще отвори през пролетта.. Всичко седи в чекмеджета и мен чака... Бъркоч от ухания, треволяци и масла... Балсам за изпостялата ми душа...

Като гледам тези дни градините ви се чудя как ще ви стигна... Е, няма да стане тоз 1 декар като вашите градини ..това не е важно. .. Важни са Хората... А те са си до мен... Заедно...

Съседът иска да ми подари козичка... Март ще се окозят неговите и чакам вече бебетата...
Той живее в къща, строена през 1889 и като вляза в одаята сякаш влизам в Рая... Мирише на бор, варено козе мляко и шипков чай...

ММ тази седмица ще майстори табела за къщата. Ще изпише на дърво "Фурната"... топло и уханно като коричката на хляб от пеща е името на къщата ни... Страшно много ми харесва...
Най-богатият от селото се казва Трицата... Добре, че не съм богата... Щом живея във Фурната нали съм Фурнаджийка?... И това име ми харесва... Само дето нямам дълбоки пазви и нощви... Ама ще си ги набавя... Нощвите, де...

Реката се напълни последния месец и чуваш бухането на водата в коритото й... Някога имало и риба в нея... С ръце я хващали изпод камъните...
Три огромни гуми е турил предишният собственик на Фурната на брега й, нещо като "градински дизайн на крайречни площи" ... Грозни са колкото са тежки гумите и като ги гледам се чудя с кран ли, с какво ли чудо да ги разкарам от брега... Или с ножовка да ги дялкам като затворниците, че да се освободя от тях... Парче по парче...

Като се обърна назад, на всяка 5- 6 година се случва голяма промяна в живота ми...не си падам по авантюрите, уседнал и спокоен тип съм, даже и скучен, но Съдбата иска да ме бутне по Пътя, за да го извървя до края... Има, няма още 50 години 😇

Само да напомня... 04.04...гласувайте!... За да има Фурни, риба в реката и гори... За хайдутите. Като мен. И като вас...
Последно промяна от Dewina на Яну 25, '21, 21:19, променено общо 4 пъти.
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Еличка »

❤️
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Градината до Фурната

Мнение от Dewina »

След труден ден вечер разглеждам енциклопедиите за люляци "Время сирени" и ""История руской сирени памяти Колесникова"...не мога да имам всички сортове, затова си ги гледам на картинки ...Историите им са удивителни...

Луда съм по люляци...
Два преместих вече в градината до Фурната, 3 са в саксии и чакат да ги сложа в земята...Още 5 сорта ще преместя от старата в новата градина...поне място има

Люляците наричам на хора.
Снимките са мои

"Принц Волконски" , нов обилно цъфтящ френски сорт -1995 на ботаническата градина Кердало. Наречен на ММ...той го раздава царски, иде му отвътре :angel2: ...
Изображение
Изображение


Френският сорт "Аlice Harding" 1938, един от най - красивите бели люляци в света. Подарък от колегите от Германия, спомня ми за тях...
Изображение

Един сорт на Колесников - "Маршал Василевски", рядък и декоративен люляк, носещ името на герой от Великата Отечествена война. Наречен на татко.
Изображение

Сорт "Знамя Ленина", селекционер Колесников, 1936. Изключителен пурпурно-червен цвят.
Изображение
Изображение

Eдин бял сорт, подарък е от Светката, отличен градинар и наш приятел...Помните ли това момче Светката?...Издирвам сорта на този прекрасен люляк.
Изображение
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”