Засаждане на божури

Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Тутти »

При мен е имало семеначета от този божур. Семеначетата подарих. За едното знам, че е същото, вече цъфтя и го видях. А другите семеначета не ги показват във форума, не знам какво е цъфнало при тези форумни дружки, ако прочетат това, може да споделят.
Dancing butterflies
Аз и за друго искам да го покажа този божур. Подредих му снимките от момента, в който съм забелязала, че е изникнал, защото вече писах как неочаквано се появи в градината, вероятно пренесено някое семенце или коренче с друго растение. Появи се и всяка година става по-пищен. Качвам снимките за стимул на всички нас търпеливо да си чакаме божурите да наберат сила.
Първата му снимка 2019 г.
Изображение

Втората 2020 г.
Изображение

Третата 2021 г.
Изображение

Четвъртата 2022 г.
Изображение

Е, струва си да чакаме, нали?
Аватар
darina1960
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1696
Регистриран на: Яну 31, '13, 17:17
Дал благодарност: 284 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от darina1960 »

Тутти, прочетох и отговарям.
Вчера ходих пак да го заничам.
Няма пъпки. Нараснал е доста.
Прекопан, наторен /осмокот/, на парадно слънчево място до пътека...
Но аз съм търпелива...

Благодаря ти за тази красота.
:sheart: :sheart: :sheart:
А рустифинката върви добре.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от libra »

Даре, ти си знаеш, но рустифинката не е много за радване. Пуска доста растения от корените далеч от основното дърво. Непрекъснато се боря с тях. Друг такъв вредител, но от безкрайно много семена, е градинската ружа.
Тутти, подобен божур ми се яви и на мен, но реших че съм го купила от пазарите. Имам такива божури, а вначалото не си записвах всички покупки.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Тутти »

Libra, този не съм го купувала. Аз докато не полудях по божурите на Jozefin, Мария и Clock, не им забелязвах присъствието. Нямах никакво отношение към тях. Голям пропуск. Иначе озеленяването в самото начало като основни растения го направиха Нановски и те засадиха в една редичка тревисти божури само на едно място, такъв там няма. На мястото на появилия се божур имаше една мини брезичка от Павликени, която исках да спасим. Извадиха я от земята и направо ни я подариха, че не върви добре. Тя отначало беше добре, после си замина и на нейното място изникна това нещо, сигурно е имало парче корен от този божур.
И както не им обръщах внимание, сега са ми слабост, може би колкото розите. Харесва ми дори зеления храст след цъфтеж, прави зелено петно в лятната шарения да успокои очите.
Ти защо не си показвала твоите божури? Ако са като розите, и като ирисите, и като какво ли не в твоята приказна градина, има смисъл да покажеш, моля…
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от мечтица »

libra написа: Апр 4, '23, 09:42 Даре, ти си знаеш, но рустифинката не е много за радване. Пуска доста растения от корените далеч от основното дърво. Непрекъснато се боря с тях. Друг такъв вредител, но от безкрайно много семена, е градинската ружа.
Тутти, подобен божур ми се яви и на мен, но реших че съм го купила от пазарите. Имам такива божури, а вначалото не си записвах всички покупки.
Даре,за рустифинката и аз бих казала същото,докато е време по добре я махни.
Моята градина е голяма,когато садих рустифина,мислех че все някак ше се справя с нея,пак и има доста свободно място около нея.
Абсурд,толкова издънки на близо 2 метра разстояние,всичко оплетено в коренаци.
Чистя ги поне 2 пъти в седмица,ужас е.... :snif:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Тутти »

Тази агресия има рус. Рустифина нали е малко по-различна, различни са й листата, и не е такъв агресор. За руса потвърждавам, имах два, единият си замина по неизвестна причина, другия няма шанс да се размножава, защото е до едни гъсти храсти, но първия направо ми създаваше занимания да му махам издънките редовно.
Рустифина е с едни ситно нарязани листа, като дантелки.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 329 пъти
Получил благодарност: 457 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Ема »

Макар че е тема за божури, да кажа аз какво направих с моята рстифина.
След 2-3 години започна да пуска издънки на даже 4 метра от дървото, направо цялата полянка се зарустифини.
Но понеже много я харесвам, не я махнах, а изкопах и засадих в голям контенер, от тези работните.
Това го направих посред лято, в жегите с риск да не оцелее, но положението с издънките беше нетърпимо.
Реших, ако оцелее, да намеря място в градината и да я закопая с контейнера.
Рустифината оцеля. Изкопах голям трап и зарових 20 литровия контейнер, може и 30 литра да беше, не знам и там си живее вече две години, без да излизат издънки. Надявам се така и да си остане.

Ето я от есента, около 3 метра висока.

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от libra »

Tутти, имах глупостта да направя три реда божури засадени през 50 см. Така се отзоваха наблъскани като разсад марули, а при нас е доста валежно и дори мухлясват. Сега ми се струва, че на някои са им намалели издънките. Отдавна съм спряла да купувам и нямам нищо ново.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5631
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1727 пъти
Получил благодарност: 1960 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Тутти »

Ема написа: Апр 4, '23, 11:01 Макар че е тема за божури, да кажа аз какво направих с моята рстифина.
След 2-3 години започна да пуска издънки на даже 4 метра от дървото, направо цялата полянка се зарустифини.
Но понеже много я харесвам, не я махнах, а изкопах и засадих в голям контенер, от тези работните.
Това го направих посред лято, в жегите с риск да не оцелее, но положението с издънките беше нетърпимо.
Реших, ако оцелее, да намеря място в градината и да я закопая с контейнера.
Рустифината оцеля. Изкопах голям трап и зарових 20 литровия контейнер, може и 30 литра да беше, не знам и там си живее вече две години, без да излизат издънки. Надявам се така и да си остане.

Ето я от есента, около 3 метра висока.

Изображение
Разрових се да видя аз кое наричам рустифина, защото хич ме няма с имената. Имам рустифина дисекта, тя не е инвазивна. Другата рустифина, която аз наричам не знам защо рус, и която показва Ема, е агресивна и при мен, но я овладявам засега. На Дарина дадох дисекта, така че спокойно може да си я гледа. Тя е с много силно нарязани листа, като дантелка е, няма такива листа като на снимката на Ема. Нямам снимка, но да не спамя повече, ще я снимам това лято.
Намерих една снимка в нета, вижте колко са нарязани листата, стои много ефирно.
Изображение
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Засаждане на божури

Мнение от Daniela Pargu »

jozefin написа: Апр 3, '23, 16:51 Могат да приличат, могат и да не прилчат на родителя. Предварително не може да се каже. При добри грижи това ще го узнаеш след 7-8 години, когато цъфнат :mrgreen: .
От кой божур са ти семенаците?
Сега няма да ги пипаш. Набележи си ги с клечки, за да не ги изкопаеш или смачкаш. Местиш на есен.
Благодаря ти,мила ,за насоките ! :tzeluvka:
За сега виждам едното, но бяха 3 преди седмица!
Отсъствах и в това време или бурен ги е задушил, или след плевенето ще ги видя :stiskam:
За сорта на мама- само Green Halo - то беше с неотрязани сухи цветове/иначе есен ги изрязвам/
и то миналата година :hmmm:
Ще чакам ....търпение имам, дано са ми дадени и годините :stiskam: :stiskam:
Много е приятно да обгрижваш такива изненади и да наблюдаваш развитието им !
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”