Дендробиум

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Дендробиум

Мнение от denitsavm »

Много е нежен :nod:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Дендробиум

Мнение от lila »

Лиляна, нобилето е трепач :tzvetentze: ароматно ли е?
Моя Аполон смърди ужасно много - не ми се влиза в кухята чак :nod:
denitsavm

Re: Дендробиум

Мнение от denitsavm »

lila написа:В средата на саксията задържа влага. Още, повече че не е пресаждан след като е купен. Точно там, в средата, освен кори има и едни парченца дунапрен, в тях ги размножават. Ама не разбутвай - явно е добре растението.
Дендробиум да се полива два пъти дневно - не съм чела никъде - ако може да кажеш, къде го пише :hmmm:
Може би е окачен? Ако е окачен - да, съгласих се.
Лила, ще ти отговоря тук - дендробиума си го пресадих, по простата причина, че там при холандците всичко беше вадено от саксиите и разбутвано. Във същите кори си е и не съм разголвала корените, просто взех една саксия, хванах растението с корите, дето бяха останали и го поставих в нова саксия. Не видях дунапренДопълних и остатъка от корите. Тогава го полях и след това още веднъж му сипах малко вода. Не помня къде, но е по българските статии, тип "за дома" там, където пишеше, че трябва лятото на жегите да се полива сутрин и вечер, че много пие вода. Аз си следвам вашите инструкции - когато пресъхнат корите за всички орхидеи. Специално на дендробиума, на едната булба долното листо пожълтява, това дали е нормално?
Изображение

На другите 3 орхидеи също не съм им гледала корените, едната е пресадена по същата схема, като това, заради кофти саксия, тя е CIRRHOPETALUM, третата е BEALLARA . Нищичко не знам и за тях, но засега пускат листа /булбички/ и са добре. Даже още не съм им почистила листата, но ще го направя. Както казах съм съвсем новак в оридеите и нищо не ми еясно, затова предпочитам на вас, ветераните да се доверя, отколкото на "оттук,оттам" :nod:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Дендробиум

Мнение от lila »

:D Не го приемай като забележка - в никакъв случай не съм искала. Просто наистина се учудих за двукратното поливане. Всъщност действаш по правилата - като пресъхне, поливка :lol: Колкото до пресаждането - щом са добре, не разбутвай. Понякога от желание всичко да е перфектно пресаждаме без нужда, а корените им се уреждат и това може да коства година без цъфтеж :nod: Много се радвам на цветоноса и чакаме снимки :sbear: :syes:
denitsavm

Re: Дендробиум

Мнение от denitsavm »

Аз и на забележки не бих се разсърдила, трябва да ги науча някак си :nod:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Дендробиум

Мнение от johnstalker »

Имам няколко въпроса. Имам няколко дендробиума с по една нова и сочна "пръчка" и с по няколко стари. Ето снимка:

Изображение

Какво правите със старите стебла. Ако ги отрежа, има ли опасност да съсипя и новото?
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: Дендробиум

Мнение от liljana »

Недей пипа!По старото стебло ще пусне бебета.Аз предпочитам пълна саксия
Изображение
Дори и при това положение,пак неразделям.Корените стигат сами корите и е ок. :daaa:
Изображение
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Дендробиум

Мнение от botan »

Не само, старите стъбла са много важни тъй като играят ролята на контейнери за хранителни вещества и вода, да не говорим че някои дендробиуми цъфтят само от старото стъбло.
Insta: ex_hort
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Дендробиум

Мнение от nel4o »

johnstalker написа:
Какво правите със старите стебла. Ако ги отрежа, има ли опасност да съсипя и новото?
Освен че правят бебета, могат да цъфнат отново. Тази година имам два такива. :ieeee:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Дендробиум

Мнение от johnstalker »

Ок. Няма да пипа. Все пак, има ли опасност от съсипване на новото растение, ако "оформя короната" и клъцна някое от старите? Много са ми разчекнати и грозни пустите му стари стебла, а са се и наклонили много?
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”