Въпрос по пресаждане на сукуленти

Модератор: scleri

Аватар
nataly.donkova
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 29, '20, 11:52

Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от nataly.donkova »

Здравейте! :stiskam:

Наскоро си закупих няколко растения от рода сукуленти или по-точно ехинокактус, алое и ешеверия. Знаете, че при закупуване те са в изключително малки саксийки и много ми се иска да ги пресадя в по-големи. Поинтересувах се и разбрах, че пресаждането на сукуленти обаче се случва през пролетта и лятото. Въпроса ми е - кое е по-добре - да ги пресадя в по-големи саксии сега или да ги оставя в тези саксийки до пролетта? Защото ме притеснява, че са в прекалено малък съд.
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 847 пъти

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от Alien »

Здрасти и добре дошла. Относно растенията - и трите през зимата карат нещо като зимен сън. Това се отнася най-вече за кактуса, но в голяма степен и за другите две. Което значи - температура 10-15°С, поливане веднъж в месеца (или по-рядко), но помещението да е светло. Кактуса, най-добре да не се полива. Спокойно можеш и сега да ги пресадиш, но по-добре изчакай пролетта, че ако сбъркаш почвата и тръгнат плесени и мухъл, изкарването навън и слъчевата светлина да са ти съюзник. Е, ако са в най-малките транспортни саксийки, ще е по-добре да пресадиш сега, че до пролетта може и без корени да останат.
Алое и ешеверия са много общи понятия. Само алетата са над 550 вида, всеки със своите особености.
Общото за тях е, че са кучета и виреят в почти всякакви почви. Но за да ти се получи добре отглеждането, вземи субстрат за кактуси. Трябва да е лек и да пропуска свободно вода и въздух.
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от Lilly »

https://www.desertcart.be/products/5253 ... ts-5-lires

ползвам ето тази почва / от Практикер и Баухаус я купувам/ и пресаждам по всяко време, когато саксийката отеснее или растението се килне нанякъде /или ме мързи да работя и се чудя с какво да се забавлявам :lol: / .
Също до сега не съм установила някой сукулент да страда за това, че не спазвам указанията - да се изчистят корените от старата пръст , пък да не се полива после или кога да се пресаждат ..и не помня още какво. Имам усещането , че с copy paste се мултиплицират всякакви становища, без някой да се замисли до колко са смислени. Ами сукулентите са държеливи растения и ще изкарат месеци, дори без да са насадени. Ама все си мисля, че като им създадеш удобства, повече ще се накефят :D
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от johnstalker »

nataly.donkova написа: Ное 29, '20, 12:01 Здравейте! :stiskam:

Наскоро си закупих няколко растения от рода сукуленти или по-точно ехинокактус, алое и ешеверия. Знаете, че при закупуване те са в изключително малки саксийки и много ми се иска да ги пресадя в по-големи. Поинтересувах се и разбрах, че пресаждането на сукуленти обаче се случва през пролетта и лятото. Въпроса ми е - кое е по-добре - да ги пресадя в по-големи саксии сега или да ги оставя в тези саксийки до пролетта? Защото ме притеснява, че са в прекалено малък съд.
Видях, че Пистолеро ти е отговорил в другия форум. Можеш да му се довериш. Относно субстрата този който Lilly ти е предложила не се ползва с високо мнение от кактусарите. С две думи.. не става. ;) :katericka:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от Lilly »

johnstalker написа: Ное 29, '20, 19:47 Относно субстрата този който Lilly ти е предложила не се ползва с високо мнение от кактусарите. С две думи.. не става. ;) :katericka:
как можа да го кажеш ... :snif:
готови почви няма кой знае колко много марки - купувах нещо от Хоуммакс , което беше само прахоляк
вярно е, че в тая група съм по-скоро случайно присъствие, отколкото познавач някакъв , но всички сукуленти растат прекрасно, нямам щети / почти, де -от скука, респ. преполиване през зимата, когато няма работа в градините / , растенията изглеждат добре , тая почва осигурява добър дренаж - какво повече искаме от една почва за сукуленти ...
утре на светло мога да снимам цялата колекция
качвала съм снимки - може да се види за 1 г колко пораснаха растенията
и да се обосновеш какво точно значи "не става" и защо "не става"
и да предложиш алтернатива , която "става " , като отново се обосновеш защо - кое е по-доброто
получавала съм сукуленти, насадени в прах и камъни - мен това не ме радва
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от johnstalker »

Тази тема толкова сме я дъвкали.. ама се сетих че беше в друг форум. :)

Ето една насочваща статия от Склери: - https://cactus-bg.com/%d0%bf%d0%be%d0%b ... %bf%d1%80/
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5057
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 268 пъти
Получил благодарност: 1339 пъти

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от Lilly »

Благодаря ти, Джони
Аватар
nataly.donkova
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Ное 29, '20, 11:52

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от nataly.donkova »

Хм, благодаря на всички!
Определено съм раздвоена, най-вече за едното алое, защото е в пъти по-голямо от "саксията", с която го продават. Смятам поне него да пресадя в по-голяма .
Аватар
Alien
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1929
Регистриран на: Май 24, '18, 17:43
Местоположение: София
Дал благодарност: 500 пъти
Получил благодарност: 847 пъти

Re: Въпрос по пресаждане на сукуленти

Мнение от Alien »

Смело пресаждай. И подбери по-голяма саксия (от тази, която ти се струва за подходяща по сегашния му размер) - алоетата не страдат много от преовлажняване, израстват големи и растат бързо.
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”