Религията. Древен метод за манипулиране на масите

За разговори, други теми или просто да побъбрим...
Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от Миша »

Религия и вяра са две различни неща...Хората не могат без вяра,управляващите не могат без религия.Няма значение как ще я наречеш,будизъм,християнство,ислямизъм или просто религията на парите.Тава е начинът да държиш масите в подчинение.Но вярата е друго нещо,нещо,което всеки носи в себе си,
"вярата в доброто ,и в човека,в романтиката,в празните копнежи...И религията няма нищо общо с празниците,те са създадени,за да се срещнем с приятели,с роднини,да си простим един на друг и да си спомним тези,които ги няма.Празниците носят в себе си една романтика,която липсва в сивото ни ежедневие,и не бива с лека ръка да ги изхвърлим,защото,видите ли,не ни харесват белите лимузини на нашите така наречени духовници,или фанатичните изстъпления на някой индивид.Помня като деца как баба ми месеше козунаците и суетнята около нея,как баща ми и чичо ми кладяха фурната,а ние подскачахме около тях и гледахме жаравата.Всеки път на Великден се сещам за тези дни и сърцето ми се пълни с обич към тези,които вече не са с нас,но продължават да живеят в нас.Това са празниците,независимо дали вярваш или не,трябва да съхраним красотата им и да ги предадем на децата си.Съжалявам,ако съм ви отегчила с наивните си разсъждения,но прекаления реализъм унищожава много дребни човешки радости.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от lila »

Миша, вярата и религията са различно нещо :tzvetentze: както сама си отбелязала :tzvetentze:
А традицията и религията също :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от johnstalker »

" Никой не 'оди на Свети Илия, ами всеки 'оди на блага ракия " - народна поговорка
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от ravik »

johnstalker написа:" Никой не 'оди на Свети Илия, ами всеки 'оди на блага ракия " - народна поговорка
Тази народна поговорка току-що си я измисли, нали? :hihihi: Признай си! :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от Satori »

lila написа: Всяка седмица в подобни лицемерни общества, психопат (задължително с произход от много религиозно семейство - статистика :) ) влиза или в кварталния супер, местния университет или детска градина и изпозастрелва 20-30 човека.
Толерантно го изтърпяват, дори ще се помолят за него в църквата . Ако аз обаче изразя религиозните си възгледи :hmmm:
Мнооого погрешно. Не го изтърпяват толерантно. Наказват го както трябва. Защото тази "хипотетична" държава може да има много /фанатично/ религиозни маси или индивиди, но също така има и правна система, която почива на ясни принципи и се прилага на практика. Два от тези принципи са свещена свобода на словото и убежденията и назазуемост при престъпления.

Статистиката е нещо много относително - няма статистика на света, която да не подкрепя дадено твърдение. Яко универсална работа. Обаче, ако се задълбаем в контекста на статистическите данни, нещата може да се окажат малко по-различни. Например това, че въпросната хипотетична държава е една от най-големите в света и статистически този вид престъпност най-вероятно води до по-малко жертви на глава от населението, в сравнение с някои практики, отнемащи животи у нас например. Или има работещи системи за защита на деца, животни и свободи като цяло. Човешката природа е една и съща, психическите отклонения винаги ще ги има, под една или друга форма. Разликата е, че в някои държави има правов ред.

В други, "нелицемерни" по тази логика общества, хора изнасилват бебета и режат крака на кучета, ама остават безнаказани. Щото, за разлика от лицемерното общество, в което има силно инкриминиране на и ефективно правосъдие при насилието над животни, в това нелицемерно общество единственият закон, приложим при такова зверство, е "повреда на чужда собственост." И изобщо, като цяло ми се струва, че "лицемерието" е доста незряло и подвеждащо определение или мотив. ;)

Харесват ми разсъжденията на Миша и за смисъла на празниците в наши дни.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от lila »

Satori написа: Мнооого погрешно. Не го изтърпяват толерантно. Наказват го както трябва. Защото тази "хипотетична" държава може да има много /фанатично/ религиозни маси или индивиди, но също така има и правна система, която почива на ясни принципи и се прилага на практика. Два от тези принципи са свещена свобода на словото и убежденията и назазуемост при престъпления.

Статистиката е нещо много относително - няма статистика на света, която да не подкрепя дадено твърдение. Яко универсална работа. Обаче, ако се задълбаем в контекста на статистическите данни, нещата може да се окажат малко по-различни. Например това, че въпросната хипотетична държава е една от най-големите в света и статистически този вид престъпност най-вероятно води до по-малко жертви на глава от населението, в сравнение с някои практики, отнемащи животи у нас например. Или ме има работещи системи за защита на деца, животни и свободи като цяло. Човешката природа е една и съща, психическите отклонения винаги ще ги има, под една или друга форма. Разликата е, че в някои държави има правов ред.

В други, "нелицемерни" по тази логика общества, хора изнасилват бебета и режат крака на кучета, ама остават безнаказани. Щото, за разлика от лицемерното общество, в което има силно инкриминиране на и ефективно правосъдие при насилието над животни, в това нелицемерно общество единственият закон, приложим при такова зверство, е "повреда на чужда собственост." И изобщо, като цяло ми се струва, че "лицемерието" е доста незряло и подвеждащо определение или мотив. ;)

Харесват ми разсъжденията на Миша и за смисъла на празниците в наши дни.


Масовия и сериен убиец са много далече от кварталния криминоген, режещ карака на кучета. Колкото до правната им система - :lol: :lol: :lol:

След боледуване на 88-годишна възраст почина извършителят на първото масово убийство на територията на САЩ, предаде Франс прес, позовавайки се на съобщение на американските съдебни власти.
Хауърд Ънръх застреля на 6 септември 1949 г. на улица в Камдън, в покрайнините на Филаделфия, 13 души, поставяйки по този начин началото на серия от подобни престъпления, разтърсили САЩ в последните 60 години.
Първият американски масов убиец обаче не беше осъден на затворническа присъда, защото се установи, че страда от шизофрения.
http://bg-lifestyle.com/?p=3970" onclick="window.open(this.href);return false;

А за лицемерието - общество в което не можеш да кажеш " днес ме боли ужасно глава" в отговор на въпроса "как си?" и то зададен не от чужд човек, на който и без друго няма да седнеш да обясняваш, че си с месечен цикъл и от хормоналната буря те цепи манерката - :lol: забележителна система от металокерамични усмивки на щастие и благоденствие.
Предполагам следствие от религиозни традиции :hmmm:
dal

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от dal »

харесва ми което написа Миша!

колкото до останалото овъзмездяването на престъпленията и възцаряването на що годе нормално общество е функция на държавата.
Като я няма държавата ,влизат в действие древните правила от преди Исус-око за око зъб за зъб , т.нар талион.И хората се овъзмездяват по други способи.
Ако на мен някой ми барне кучето /дето е оградено вързано ваксинирано с паспорт и винаги с намордник и синджир на разходка/, майчицата му ще пищи до девето коляно.
Ще му откъсна гиздавите топки и ще му разпробия тазобедрените стави с дрелката по на 10 места.
Хич не ща да чуя съд ли имало , прокуратура ли , адвокатура ли.
Да не говорим,и да не дава господ децата да ми барне.
Не се заблуждавайте , хората вече дори не пущат жалби.
Четем, слушаме за разни удари /тежки посегателства /поръчки /показни стрелби и побои и т.н- уж безмотивни и безпричинни на пръв поглед .-това е липсващата държава. Народът оскотява. Емигрира. Никой няма търпимост. Добродетелите заглъхват непотребни и завряни в кучия гъз на разпорената демокрация наоколо.Не знаем на какво да си учим децата-да са честни , или как се оцелява.

иначе яйца ще боядисаме , некой възкръснал , друг щел да дойдел да спаси човечеството с любов...

на мен хобито ми е китките и котките и кучето да си гледам и да им се радвам
щото не говорят
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от lila »

На мен напоследък ми идва пир по време на чумаво . Който може, да си заравя главата в пясъка. По- е лесно. :tzvetentze:
Satori
Баш кафе майстор
Мнения: 2638
Регистриран на: Ное 23, '09, 20:14

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от Satori »

lila написа:
Масовия и сериен убиец са много далече от кварталния криминоген, режещ карака на кучета. Колкото до правната им система - :lol: :lol: :lol:


А за лицемерието - общество в което не можеш да кажеш " днес ме боли ужасно глава" в отговор на въпроса "как си?" и то зададен не от чужд човек, на който и без друго няма да седнеш да обясняваш, че си с месечен цикъл и от хормоналната буря те цепи манерката - :lol: забележителна система от металокерамични усмивки на щастие и благоденствие.

Отново 100% погрешно, Лиле. Умните и зрелите общества отдавна са разбрали една проста истина: насилието над животни и насилието над хора са в безспорна и пряка зависимост. Освен постановките от чистата криминална психология, когато има наказание за насилие върху животни, това вдига като цяло вярата в и страха от обществото и неговите системи. И ги прави по-продуктивни. Говорим и за кулутра, каквато ние нямаме и за система, която обхваща много по-голяма част от престъпността.

Относно тоя чичо, който цитираш - да, не е наказан със смърт. Да, правната система невинаги е перфектна. Това е частен случай. Има огромна разлика между работеща правно-наказателна система, която постоянно се развива и подобрява и която е отчетна на обществото, и такава, която е фиктивна, непоследователна, повърхностна и корумпирана. Между другото, ето и малко официална статистика за серийните убийци по държави по брой жертви: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_se ... of_victims Да не говорим, че Щатите са сред най-напредналите по отношение на профйлинга, научните изследвания на престъпното поведение и методите за неговото предотвратяване и разкриване.

Относно главоболието - честно да ти кажа западняците не са тъпи. Има огромен смисъл в това да не казваш, че те боли глава ;) Всъщност, никой не забранява да кажеш, ако желаеш. Но си права, че не се поощрява това. Прекрасно, ако питаш мен. Първо, тия неща се споделят с наистина близки хора. Не на шефове и формални колеги. Работната среда си е работна среда. Второ, в края на краищата, няма нищо лошо хората да не искат да се товарят с проблемите на другите. /В такива случаи казвам: "I do not need your life story" - "нема нужда да ми разказваш историята на живота си ;) "/ Защо - ми много просто - в тези общества личното пространство и живот, прайвъсито, дето му викат, наистина е ценност. И наистина се разделя служебното от личното. В които действа принципа "не прави на другите онова, което не искаш да ти правят на теб," библейски или не. А и предпочитам общества, в които да си спестя споделянето, че нощес съм спала накриво или че мъж ми се е напил отново, ама пък в които хората са учтиви и се усмихват, а не са изнервени и освирепели от нерви и нищета на духа, в които не ме пререждат на опашките, в които не ми казват: "Неам да ви върна от толкоз едри пари" и пр.

Предпочитам този тип лицемерие, пред мегацинизма. Защото за мен е лицемерно общество, не в което ми се усмихват машинално /което е в хиляди пъти за предпочитане, отколкото коуежката да ми пили колко й е крив света/, а общество, в което кофите за разделна смет са пълна парлама.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2448 пъти

Re: Религията. Древен метод за манипулиране на масите

Мнение от Мария Николова »

Миша написа:Религия и вяра са две различни неща...Хората не могат без вяра,управляващите не могат без религия.Няма значение как ще я наречеш,будизъм,християнство,ислямизъм или просто религията на парите.Тава е начинът да държиш масите в подчинение.Но вярата е друго нещо,нещо,което всеки носи в себе си,
"вярата в доброто ,и в човека,в романтиката,в празните копнежи...И религията няма нищо общо с празниците,те са създадени,за да се срещнем с приятели,с роднини,да си простим един на друг и да си спомним тези,които ги няма.Празниците носят в себе си една романтика,която липсва в сивото ни ежедневие,и не бива с лека ръка да ги изхвърлим,защото,видите ли,не ни харесват белите лимузини на нашите така наречени духовници,или фанатичните изстъпления на някой индивид.Помня като деца как баба ми месеше козунаците и суетнята около нея,как баща ми и чичо ми кладяха фурната,а ние подскачахме около тях и гледахме жаравата.Всеки път на Великден се сещам за тези дни и сърцето ми се пълни с обич към тези,които вече не са с нас,но продължават да живеят в нас.Това са празниците,независимо дали вярваш или не,трябва да съхраним красотата им и да ги предадем на децата си.Съжалявам,ако съм ви отегчила с наивните си разсъждения,но прекаления реализъм унищожава много дребни човешки радости.


Присъединявам се с цветенце за теб, Миша :tzvetentze:

Всичко което казваш е точно така, мила моя дал. :gush: Че и още по-лошо!!!
Затова ми е толкова нужна вярата, че не е възможно всички тотално да са оскотели и само аз да не съм.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Разни и разнообразни теми”