Градина " Света Марина"

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Оля »

Благодаря ви много за оценката, като се има предвид, че все пак всичко за градинарството знам от този форум :liubov: . Живеем на това място повече от двадесет години, като най -големите дървета ги е садил баща ми, при строежа на къщата. От там нататък, историята е че преди десетина години се видях с поизраснали деца и излишък на свободно време. Погледнах си градината и си казах - колко му е пък да се поддържа един двор и така попаднах при вас. Сигурно съм изчела всичко по два пъти! Не знаех нито имена, изобщо нищо. Сигурно поне пет години мястото изглеждаше като сцена на бойни действия - аз работя някъде, след мен кучетата ( малки и енергични по онова време) овършават всичко. Същевременно дворът е много голям, аз садя малки растения, които по никакъв начин не изпъкват и всички около мен си мислят, че си губя времето. С течение на времето, кучетата поостаряха, храсти и рози пораснаха, а аз продължавах да завземам нови територии. ММ видя, че все пак се получават нещата и се ентусиазира да ми помага с оформянето на кътчета за сядане, пътечки и др. от камъни. Наскоро си направихме един голям кът с огнище, но там има още малко работа преди да е готов за снимки и показване. Та във връзка с този кът, багерче ни оформи мястото и изкара около 120 колички пръст. Броих ги, защото аз ги разнасях из двора, благодарение на което съм със секнат кръст и си седнах малко на д-то, да си направя тема Сега ще погледна кой какво ме е питал и ще отговарям.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Daniela Pargu »

Оля, оформила си прекрасна градина ! Райска красота !
Още едно място,където ще посядвам с чашка кафе :tzvetentze:
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от liubami »

:tzvetentze: чудно е! Поздравления! Много ми хареса синята врата и къта с масичката, почивай си по-често и ни радвай със снимки :tzeluvka:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Оля »

Така, първо за леглото и розата над него. Не пуснах по -подробно описание, защото в темата за розите гиганти се олях със снимки :D . Това е Scarmans himalayan musk от поръчката на Марги преди три или четири години. Розичката пристигна около една педя и аз казах на ММ, че ни трябва пергола, която трябва да е като тунел и достатъчно голяма, едно заради самата роза и друго заради самото пространство. На голям двор - големи структури - точка. В началото той се възпротиви, като каза, че както е тръгнало ще напълня целия двор, ще му закрия гледката и т.н . После каза - то се видяло пак ще стане каквото си решила ( все пак психотерапевт е човека - знае , че жената трябва да е щастлива) и викнахме железар. Като дойде човекът му обясних, че искам легло за четене - голямо и високо, при което пак имаше недоволство. Кой пък ще седи там и т.н. Резултатът е, че има легло, всички го ползват, а най - много ММ, децата учат там,дъщеря ми си седи с приятелки, а аз си чета следобед. Леглото е голямо , около 210 см. Розата, хора, расте с часове, не смогвам да я привързвам, при което ми помагат поне двама души. За тези три години е напълнила половината пергола, която хич не е малка. Хубавото е, че заниманията ми с нея , освен самото привързване включват единствено пролетно и лятно пръскане с медсъдържащ препарат и поливане от време на време. Демек, здрава и безгрижна роза. Отпред на перголата имам три колони. На първата е Purple splash, на средната клематис Варшавска Нике и последната е Флорентина, която е безкрайно здрава, трайна и красива, но засега се държи като кюфте. Засега само първата е цъфнала. Ще повторя малко снимки от другата тема
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Оля »

Изображение

Изображение

Изображение
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Оля »

Смрадлката, Оля, сама си расте така. Иначе съм и предвидяла повече място да запълни, но засега си направи основен клон, който подкастрих напролет.
Кътчето за сядане, освен каменна маса, има и маса с крака от шевна машина сингер и тиково дърво. Днес ще гледам да направя повече снимки на отделни местенца в двора, въпреки че съм доста слаб фотограф. Лошото е, че от няколко дни не мога да качвам снимки със зеленото човече и съответно си направих албум в пинтерест, откъдето ги пускам тук, та си е малко играчка.
Що се отнася до Дарбитата, оставих си три в един бордюр, всички са напъпили, но едва започват да отварят. Като цъфнат, ще ги пусна.
Клокче, котета има, откакто кучетата остаряха, лежат си, само че на другото легло. Имам още едно легло, за сутрешно кафе, пред прозореца на кухнята. Ще наснимам и до следобед ще пусна още снимки
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Еличка »

Само да си избера местенце. Оля, благодаря ти за темата, сядам с едно какао и чакам още. :tzvetentze:
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2220
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1401 пъти
Получил благодарност: 579 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от daneda »

Браво бе, Оля! Доживяхме да видим твоя собствена тема, а не да чакаме и да търсим някоя и друга снимка някъде из темите!
Мноооооого е красиво и просторно, и стилно, и невероятно, ииииии каквото и да каже човек ще е малко! Сега трябва да напълниш темата си с красоти, а ние да им се радваме и да въздишаме! :gush: :tzeluvka: :gush:
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Оля »

Благодаря ви, Ели и Дани :gush: . То едва сега започва да става както ми харесва, макар че още доста трябва да порастнат някои растения, че да се запълни мястото. Има и доста проблемни места, за които ще разказвам по нататък, на други участъци тече работа и има натурийки. Затова снимам това, което в момента ми харесва :dovolen: . Малко от тази сутрин.
Патиото със сутрешното кафе

Изображение

Изображение

Подпорна стеничка, която ММ прави преди време

Изображение
Над нея се вижда picea abies Maygold и пинусче ниагарски водопад

Леглото под еркера, любимо на маците

Изображение
Оля
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1080
Регистриран на: Яну 18, '17, 07:56
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Градина " Света Марина"

Мнение от Оля »

ММ, който " не използва " леглото :D Издебнах го сутринта

Изображение

Изображение

Изображение

И Лагуната, която започва

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”