Лалета 2020

Публикувай отговор
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2593
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 751 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

jozefin написа: Юни 7, '20, 23:13 ...дали си струва да си поръчам червено лале като бабешките....
Джоузи, а за какво ти е, аджеба?? :lol: Искаш да си завъдиш бабешки лалета? Да ти пратя 3 лучета?
Аз нямам идея от гореизброените сортове, понеже не харесвам червено и тези, които имам са ми напълно достатъчни.
Тulip Кingsblood е разкошно лале, но мисля че е доста различно от "бабешките".
Нямам идея и кой точно е бил сортът, който е останал от нашите баби, но имам сериозни подозрения за - Apeldorn. Дарвинов хибрид, пише че е много непретенциозно и се натурализира, цъфти година след година без да изчезва - това прочетох току-що в един чужбински сайт. Всъщност, много е вероятно червените и жълти бабешки лалета да са всъщност Apeldorn и Golden Apeldorn.

Ако държиш да правиш червена колекция, мога да ти предложа още едно име: Globo Rojo. Миналата година получихме подарък от г-н Fluwel по две луковици и аз ги смесих с туфата бабешки - еми.. не мога да ги различа. Но нямам идея дали ще се държи по същия начин, ама и да изчене, няма да му се сърдя :lol:
Та... решавай :mrgreen:

Клокче, и аз съм върла фенка на ФБР (French Blend Rose) :lol:
Не мога да реша кое харесвам повече - Avignon или Dordogne. Menton и Yosemite пък от своя страна ги допълват разкошно. Изобщо... страшни са всичките :daaa: (Без Renown :lol:)
__________________________

:ovtza:
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2195
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Nevita »

jozefin написа: Юни 7, '20, 23:13 Благодаря ти за задълбочения анализ. Прочетох ти постовете два пъти.
№2 е хубаво лале. Първо на тела ми се видя като червено с коралова нотка. После разгледах снимките и на компа (на голям екран :mrgreen: ).
Мен пък ме терзаят размисли, дали си струва да си поръчам червено лале като бабешките. Много съм изкушена. Любопитна съм дали няма да е по-високо например или дали ще има някаква нотка, която да го отличи от бабешките. Ето за това става въпрос tulip kingsblood. Не знам дали ще ми надделее разумът или крача с бързи стъпки към откачация :eeeh: .
Или пък Sky High Scarlet. Дават го високо 90 см :o . Red Impression.
Днес извадих почти половината лалета. Добри отзиви за Crown of Dynasty. Всяко едно е направило е по три големи луковици. За съжаление имаше доста загнили.
Sky High Scarlet не е лошо, но няма да стане 90 см. Имах го цъфнало тази пролет, много много не съм го снимала, защото не е нещо особено, например El Nino или Temple of Beauty бяха доста по-високи и атрактивни.

Честно казано, т.нар. обикновено червено лале се заслужава много повече, според мен.
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4460
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 331 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от jozefin »

Лалелче, и аз не обичам червени китки. Но не е, каквото хич да нямам :mrgreen:
Бабешки си имам. Бях ги курдисала до Sorbet. И ми щукна да им търся компания - небабешки.
Но те пък се множат. Като направили едни едри, хубави луковици. Къде ще ги намествам - не знам.

Неви, поръчвала си Sky...нещо си? Интересно. Би ли го показала ако имаш снимка?
В интерес на истината, деветдесетсантиметрово лале не ми трябва. Това е прекалено високо. Добре не е стало толкова. Например 50- 60 см е идеална височина.
Ох, добре, кротвам с обикновено-червените лалета до...някой друг път.
Вие какво правите със сортовете, които много са ви омръзнали? Имам такива, но ми е жал да ги подаря на някого и завинаги да се разделя с тях.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1214
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 358 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от lilaby »

Lalel4e написа: Юни 8, '20, 23:49
jozefin написа: Юни 7, '20, 23:13 ...дали си струва да си поръчам червено лале като бабешките....
Джоузи, а за какво ти е, аджеба?? :lol: Искаш да си завъдиш бабешки лалета? Да ти пратя 3 лучета?
Аз нямам идея от гореизброените сортове, понеже не харесвам червено и тези, които имам са ми напълно достатъчни.
Тulip Кingsblood е разкошно лале, но мисля че е доста различно от "бабешките".
Нямам идея и кой точно е бил сортът, който е останал от нашите баби, но имам сериозни подозрения за - Apeldorn. Дарвинов хибрид, пише че е много непретенциозно и се натурализира, цъфти година след година без да изчезва - това прочетох току-що в един чужбински сайт. Всъщност, много е вероятно червените и жълти бабешки лалета да са всъщност Apeldorn и Golden Apeldorn.

Ако държиш да правиш червена колекция, мога да ти предложа още едно име: Globo Rojo. Миналата година получихме подарък от г-н Fluwel по две луковици и аз ги смесих с туфата бабешки - еми.. не мога да ги различа. Но нямам идея дали ще се държи по същия начин, ама и да изчене, няма да му се сърдя :lol:
Та... решавай :mrgreen:

Клокче, и аз съм върла фенка на ФБР (French Blend Rose) :lol:
Не мога да реша кое харесвам повече - Avignon или Dordogne. Menton и Yosemite пък от своя страна ги допълват разкошно. Изобщо... страшни са всичките :daaa: (Без Renown :lol:)
__________________________

:ovtza:
Бабешките лалета са Parade и Golden parade, съвсем в духа на манифестациите и са Дарвинови хибриди :daaa:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2593
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 765 пъти
Получил благодарност: 751 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Lalel4e »

lilaby написа: Юни 9, '20, 17:21 Бабешките лалета са Parade и Golden parade, съвсем в духа на манифестациите и са Дарвинови хибриди :daaa:
Йееееееей! :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee:

Благодарско, lilaby!!! Бе що не казахте по-рано, бе?! :lol: Аз останах с впечатление че никой не знае кои са.
Aaa... сега имам още два въпроса. Не, три са.

1. Ще ми е много интересно да кажеш как се докопа до тази информация, щото аз по едно време рових, ама нищо не открих. Това го питам съвсем любопитнически, без никаква нотка на недоверие.

2. Може ли простосмъртен да различи тези толкова близки сортове - Apeldoorn, Parade, че и Globo Rojo (мен са ми абсолютно еднакви), съответно и каква е разликата между Golden Parade и Golden Apeldoorn. To с две "о" се пишело, сега видях, извинявам се!

3. Не знам при вас как е, но аз съм наследила цели два (представете си! :lol:) сорта червени лалета и едните са с черно (с жълто наоколо) око, а другите са с чисто жълто. Таа.. някой да знае кой е сорта с жълтото оче? :hmmm:


__________________________

:ovtza:
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1214
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 358 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от lilaby »

Lalel4e написа: Юни 9, '20, 18:00
lilaby написа: Юни 9, '20, 17:21 Бабешките лалета са Parade и Golden parade, съвсем в духа на манифестациите и са Дарвинови хибриди :daaa:
Йееееееей! :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee:

Благодарско, lilaby!!! Бе що не казахте по-рано, бе?! :lol: Аз останах с впечатление че никой не знае кои са.
Aaa... сега имам още два въпроса. Не, три са.

1. Ще ми е много интересно да кажеш как се докопа до тази информация, щото аз по едно време рових, ама нищо не открих. Това го питам съвсем любопитнически, без никаква нотка на недоверие.

2. Може ли простосмъртен да различи тези толкова близки сортове - Apeldoorn, Parade, че и Globo Rojo (мен са ми абсолютно еднакви), съответно и каква е разликата между Golden Parade и Golden Apeldoorn. To с две "о" се пишело, сега видях, извинявам се!

3. Не знам при вас как е, но аз съм наследила цели два (представете си! :lol:) сорта червени лалета и едните са с черно (с жълто наоколо) око, а другите са с чисто жълто. Таа.. някой да знае кой е сорта с жълтото оче? :hmmm:


__________________________

:ovtza:
Честно казано не помня, мисля че тук го прочетох и е логично - по соц. време абсолютно никакви други лалета нямаше, защото съветските братя са развъждали само пропагандни сортове, хаха, за Деня на победата да цъфтят около паметниците им.
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1214
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 358 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от lilaby »

lilaby написа: Юни 9, '20, 18:46
Lalel4e написа: Юни 9, '20, 18:00
lilaby написа: Юни 9, '20, 17:21 Бабешките лалета са Parade и Golden parade, съвсем в духа на манифестациите и са Дарвинови хибриди :daaa:
Йееееееей! :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee: :ieeemyzh: :ieeee:

Благодарско, lilaby!!! Бе що не казахте по-рано, бе?! :lol: Аз останах с впечатление че никой не знае кои са.
Aaa... сега имам още два въпроса. Не, три са.

1. Ще ми е много интересно да кажеш как се докопа до тази информация, щото аз по едно време рових, ама нищо не открих. Това го питам съвсем любопитнически, без никаква нотка на недоверие.

2. Може ли простосмъртен да различи тези толкова близки сортове - Apeldoorn, Parade, че и Globo Rojo (мен са ми абсолютно еднакви), съответно и каква е разликата между Golden Parade и Golden Apeldoorn. To с две "о" се пишело, сега видях, извинявам се!

3. Не знам при вас как е, но аз съм наследила цели два (представете си! :lol:) сорта червени лалета и едните са с черно (с жълто наоколо) око, а другите са с чисто жълто. Таа.. някой да знае кой е сорта с жълтото оче? :hmmm:


__________________________

:ovtza:
Честно казано не помня, мисля че тук го прочетох и е логично - по соц. време абсолютно никакви други лалета нямаше, защото съветските братя са развъждали само пропагандни сортове, хаха, за Деня на победата да цъфтят около паметниците им. Parade са с голямо черно око и двата сорта. Но червеното лале е по-устойчиво и има награда: https://www.rhs.org.uk/plants/pdfs/agm- ... t-2015.pdf
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2195
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Nevita »

Айде да се изкажа и аз за бабешките лалета.
Те са червени и жълти.
Понеже имам разни учебници по цветарство от памтивека останали, та там пише, че през соца от Холандия са внесени доста лалета и зюмбюли (нарциси по-малко) от Холандия с цел отглеждане за рязан цвят. Изрично там се споменават Apeldoorn и Golden Apeldoorn като най-масови. Лично аз смятам, че това са лалетата в "бабешките" градини. Купувала съм тези сортове само за да видя дали си приличат - ами еднакви са.
Има обаче според мен още заподозрени. Parade и Golden Parade, както сте писали по-горе, по снимки също са неразличими от селските.
London - стар сорт червено лале. Същите характеристики.
И едно жълто има, то е много близко до дивите - Tulipa gesneriana "Lutea".

Освен тези в селските градини има още едни червени и жълти, при тях ромбчето на дъното на чашката е жълто, и това личи при червените. За тях предполагам, че са Oxford и Golden Oxford.

За мен това са най-надеждните лалета.
И май отговорих на въпроса от предния пост :)
Аватар
Nevita
Баш кафе майстор
Мнения: 2195
Регистриран на: Май 27, '15, 21:36
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 76 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от Nevita »

Ето го Sky High Scarlet. На втората снимка до него са Perestroyka и El Nino, за мащаб.

Изображение
Изображение
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4460
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 105 пъти
Получил благодарност: 331 пъти

Re: Лалета 2020

Мнение от jozefin »

Благодаря за снимките! Хубаво е лалето, макар и червено :mrgreen: .
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”