ПОЛИСЦИАС

Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

ПОЛИСЦИАС

Мнение от Arida »

:dovolen: Преди една седмица ходих до холандската оранжерията и там видях полисциас. Много се впечатлих от това растение и взех,че си го купих. :liubov2: Прибрах се вкъщи и реших да го присада. :hmmm: Когато тръгнах да го вадя от саксиията в ръката ми остана цялото стебло на растението и много малка част от корените. :shock: Оказа се,че полисцията е преполивана и корените са почти напълно изгнили. :cry: Те просто си останаха в торфената смес. :cry: Въпреки всичко аз го поорязах още малко.По растението останаха около 3-4 здрави корена. :o Присадих го в друга почва и сега се питам,дали ще тръгне. :o И понеже никога не съм гледала подобно растение,а и в нета няма много информация за него ,нека някой който има опит с подобни дръвчета да ми каже какво да го правя... :hmmm:
Аватар
al.yank
Кафе машина
Мнения: 3786
Регистриран на: Ное 27, '09, 23:24
Местоположение: Варна

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от al.yank »

Нищо сложно Арида.Обича светло и водичка-иначе почват да падат клончета.И оросяване в топлите дни.Дано не си го засадила в прекалено голям съд.Какъв вид е твоя?Честито!Страхотни растения са.Дай снимчица.
Истината рядко е чиста и никога проста!
http://bonko.snimka.bg/hobby/moite-cvetya.30518
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от Arida »

Изображение
Ето я и моята полисция.Не знам какъв вид е ,а и не изглежда добре,тъй като доста са я преполяли в оранжерията.Дано да тръгне след тази интервенция на кореновата система.
dal

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от dal »

това намерих в интернет...интересно растение , явно е от капризните :stiskam: :dovolen:

Сортовете на полисциаса са дървета с извити стъбла и ефектни листа. Много са подходящи за единични растения, когато са поставени в декоративни контейнери, но големите растения са много скъпи. Обикновено листата са папратовидни, но най-известният вид - П. балфуриана, е с големи кръгли листчета. За съжаление полисциасите не се гледат лесно и листата им веднага започват да падат, ако условията не са подходящи. Нуждаят се от светлина, равномерна влага около корените и топлина през зимата. Основният проблем е влажността на въздуха - не понасят сух въздух.

Видове
П. балфуриана има тъмнозелени кръгли листчета, напръскани със сиво или бледозелено. Сортът pennockii е с жълти жилки, а листата на marginata са с бяла багра по края. П. фрутикоза е доста различен - листата са по-дълги и са съставени от неравни и назъбени листчета. Заради извитите стъбла и папратовидните листа това дърво е любимо на американските специалисти по вътрешно обзавеждане, когато искат да постигнат ориенталско настроение. П. гвилфолеи викториае има перести листа с бели краища.

Тайни на успеха
Температура: топло или умерено топло - минимална 13-15ºС през зимата.

Светлина: ярка, но без пряка слънчева; може да се приспособи към лека сянка.

Вода: поливайте умерено от пролетта до есента, а през зимата - оскъдно.


Изображение

твоето е май това? черна аралия
Изображение

Изображение

Polyscias balfouriana 'Fabien'
Изображение
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от Arida »

:dovolen: Мерси Дал! :D И аз търсих в нета,но информацията е много оскъдна! :dovolen: Силно се надявам мойто дръвче да се захване и да тръгне.Дано се разлисти,след тази активна резитба на изгнилата му коренова система!!!Ще търса информация за неговото отглеждане и по разни дебели книги. :liubov2: Дано намеря нещо... :tzvetentze:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от lila »

Полей с малко жълт кристалон ако имаш - за стимулиране на коренов растеж е :tzeluvka:
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от Arida »

:dovolen: Имам жълт кристалон!:tzeluvka: Това е добра идея!!! :daaa: Ще полея. :stiskam:Не се сетих за това! :stiskam:
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от Arida »

Изображение
Ето така изглежда моята полисциас сега ,след 5 месеца грижи.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от Blue sky »

много впечатляващо :nod:
He who plants a garden, plants happiness
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: ПОЛИСЦИАС

Мнение от lila »

Имаш зелена ръчичка :D :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”