От А до Я за любимите домати 2020

Модератор: Миша

Заключено
penkeler
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1726
Регистриран на: Мар 19, '15, 21:30
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 333 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от penkeler »

alys написа: Ное 18, '20, 12:04 Заинтригува ме. Ще премеря колко тежи нашата кофа с тор.
Аз пък от години се стремя да не изпадам в състояние на педантичност и да се стремя към "съвременното съвършенство" не само в тази област но и в други. Разумните граници са достатъчни. Никой не е мерил нитратите в зеленчуците на бабите ни, обаче всички твърдят, че са били екологични. Аз също не бих се противопоставил на това твърдение, защото стотици поколения преди нас са се изхранвали със зеленчуци отглеждани по същия начин. Няма даже век от внедряването на "модерните и ефективни" методи, а вече една част от тях показват негативни резултати, влошени качества на продукцията или напълно отпадат.
Не се опитвам да опровергавам постиженията на науката, но не мисля, че всеки който има някаква диплома в днешно време е учен. Тези норми са определени от някой на когото се плаща точно за това. Старая се да се съобразявам с тях, но не до детайли и на всяка цена, ако имам съмнения за прецизността им. Аз бих ги определил по-скоро като ориентировъчни, а не прецизни до детайли. Непрекъснато сме свидетели на твърдения които ни убеждават, че дадени продукти или начина по който ги приготвяме са били смятани за полезни, а сега се смятат за най вредните, но не след дълго време друг напълно отрича това. На кого да вярваш? Аз съм склонен да вярвам повече на опита на предшествениците, макар да са били "уж" по неуки и днешните условия да са доста по различни от тогава.
Това което не можем да променим се налага да свикнем с него. От природата по голям феномен няма и едиствено тя е способна да приспособи всичко живо към съвременните условия, макар това да става постепенно и след поколения, а не от днес за утре.
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Титрив »

Ивко, ето нещо за рецептата. Посъбрал съм и друга информация. Смятам, че си заслужава.
ivko69
Кафе машина
Мнения: 4845
Регистриран на: Дек 28, '17, 20:20
Местоположение: Паволче.Враца...
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 593 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от ivko69 »

Четох и аз доста,но нещо не ми хареса че не се бори с най-важните болести по домата...
luchiya.manolova
Кафе с мляко
Мнения: 274
Регистриран на: Юни 30, '20, 00:01
Местоположение: около София 767м. надморска височина
Дал благодарност: 65 пъти
Получил благодарност: 13 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от luchiya.manolova »

dreamer написа: Ное 18, '20, 01:17 P,S. Всъщност сега потърсих уреда, за да постна линк и видях, че вече се предлага и в България. Така, че моя едва ли вече е единствения.
ето това е :
https://soeks.tech/?gclid=Cj0KCQiAhs79B ... a2EALw_wcB
А това нещо има ли консумативи? А на марулите как се мери?
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

penkeler написа: Ное 18, '20, 14:38
alys написа: Ное 18, '20, 12:04 Заинтригува ме. Ще премеря колко тежи нашата кофа с тор.
Аз пък от години се стремя да не изпадам в състояние на педантичност и да се стремя към "съвременното съвършенство" не само в тази област но и в други. Разумните граници са достатъчни. Никой не е мерил нитратите в зеленчуците на бабите ни, обаче всички твърдят, че са били екологични. Аз също не бих се противопоставил на това твърдение, защото стотици поколения преди нас са се изхранвали със зеленчуци отглеждани по същия начин. Няма даже век от внедряването на "модерните и ефективни" методи, а вече една част от тях показват негативни резултати, влошени качества на продукцията или напълно отпадат.
Не се опитвам да опровергавам постиженията на науката, но не мисля, че всеки който има някаква диплома в днешно време е учен. Тези норми са определени от някой на когото се плаща точно за това. Старая се да се съобразявам с тях, но не до детайли и на всяка цена, ако имам съмнения за прецизността им. Аз бих ги определил по-скоро като ориентировъчни, а не прецизни до детайли. Непрекъснато сме свидетели на твърдения които ни убеждават, че дадени продукти или начина по който ги приготвяме са били смятани за полезни, а сега се смятат за най вредните, но не след дълго време друг напълно отрича това. На кого да вярваш? Аз съм склонен да вярвам повече на опита на предшествениците, макар да са били "уж" по неуки и днешните условия да са доста по различни от тогава.
Това което не можем да променим се налага да свикнем с него. От природата по голям феномен няма и едиствено тя е способна да приспособи всичко живо към съвременните условия, макар това да става постепенно и след поколения, а не от днес за утре.
Тя идеята за мерене на нитрати в случая е съвсем различна, ти къде отиде.
Но така и така подхвана темата за нитратите като био тема/моята идея беше друга/ нека да кажа и аз нещо. Бабите ни са гледали зеленчуци по техния начин, но тогава изкуствените торове почти ги е нямало , сега е пълно с такива и всичко което ядем купено от магазините е пълно не само с нитрати но с всякаква химия. Относно нормите -да някой ги определя тия норми. Но то норми има навсякъде и човешкото общество не може да живее без норми. А тези норми все пак са определени на база нещо си. И това нещо е безопасната доза нитрати на ден която човек може да погълне, и организма му да преработи, като се има впредвид и какви зеленчуци му са нужни за един храноден. И примерно ако за динята нормата е 60 мг на килограм/по спомен не ми се изважда уреда да гледам или да търся в нета/ и ако приемем че един учен е предложил 80 друг 40 трети 50 е ясно че там някъде към 60 плюс минус 20-30 е нормалното да е нормата. Но когато видиш че тия дини имат по 400 ??!!!?? И като изядеш половин диня все едно си взел дозата за нитрати за цяла седмица. А ти цяла седмица половин диня ли ще изядеш?
Проблемът на всичко това което го говорим е че при нас няма контрол на никакво ниво. И това си се вижда и по средната продължителност на живота много по-ниска от белите държави. Иначе ако приемем че на някои бабите са живели и са гледали домати по живково време-ми то там си имаше контрол по пазарите много по-голям отколкото сега.
Между друго аз отдавна не ползвам тоя уред по разбираеми причини. Но когато го ползвах какво ми направи впечатление? Взимам домати от 5 различни места, изглеждащи по горе долу един и същи начин. Меря им нитратите и тези с по-малкото нитрати бяха по-вкусни. Колкото повече нитратите отиват нагоре , толкова по-лош вкус. То това едва ли е някаква изненада. Но това се отнасяше за купешките от пазара домати явно пръскани с химически торове. Доматите с високи нитрати на съседите , които им слагаха само оборска тор си бяха пак вкусни. Значи нитрати, нитрати, уж един и същ химичен елемент, ама ако дойде от химически препарат е едно, а ако дойде от оборски тор дава друго. Та и това пак към бабите е препратка, че сега няма нищо общо с онова време.
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

luchiya.manolova написа: Ное 18, '20, 17:51
dreamer написа: Ное 18, '20, 01:17 P,S. Всъщност сега потърсих уреда, за да постна линк и видях, че вече се предлага и в България. Така, че моя едва ли вече е единствения.
ето това е :
https://soeks.tech/?gclid=Cj0KCQiAhs79B ... a2EALw_wcB
А това нещо има ли консумативи? А на марулите как се мери?
Не няма. Руснаците са измислили някаква технология, действа на различен принцип от тестерите, които по принцип се ползват. То технологията предполагам е описана и в сайта. Едно време в руския беше описана.
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Титрив »

Като прочетох от рекламата какви божествени измервания може да прави- няма да съм клиент :zazaazaz:
Аватар
alys
Чист кофеин
Мнения: 6081
Регистриран на: Авг 12, '19, 22:03
Дал благодарност: 2249 пъти
Получил благодарност: 1292 пъти

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от alys »

Да отговоря на Титриф и Ивко.
Оборският ни тор, както и кошарата на овцете, и оранжерията са в (почти) най-ниската част на имота. А градините са по-нагоре, така че при всички положения ползваме строителна количка. Зидарските кофи, които показах са ни много удобни. Двете дръжки позволяват носене, повдигане от двама души или просто с две ръце от един човек. Винаги е по-добре тежестта да е разпределена на две. Такава кофа, пълна с оборски тор мога да превозя с малко повече усилия с количката. Две вече ми идват много. ;) Когато е кално, изобщо не се занимаваме с този род дейности. Всъщност пиша за себе си. Половинката може да пренася кофите и без количка. Който ги е ползвал, знае, че кофите са гъвкави, но умерено гъвкави. Ако торът е в количката, не ми е удобно да приготвя нещо като шербет в пет колички. Имаме две в движение и няколко счупени, ръждясали, с разцентровано гумено колело или изобщо без колело. Тях пак ги ползваме. :lol: Нареждам ги около мястото на асмата, което е оградено с мрежа, ама четириногите ми готини овце се качват с предните два крака и дърпат асмата, когато е разлистена или ядат зелето, което е под асмата. Как го правят ли? Ми много лесно - просто в първия случай като натежат на мрежата, тя се огъва и асмата става достъпна. А за зелето - бутат с глава и успяват да си хапнат. Големи "маймуни" са . А овенът е още по-агресивен. Като не може да се докопа до нещо зелено през мрежата, блъска с все сила с глава. Разбойник. ;) Като наредя разни препятствия (включително и около вратите на оранжерията) набезите са невъзможни. Отклоних се от темата. (от двата вида - с метално и с гумено колело предпочитам тези с металното колело, но те са от старите колички, а нова количка през последните 32 години не сме купували)
Имаше мода по едно време да се мерят нитратите и сме си купували някакви тестери, бяха съвсем елементарни, евтини, ама дали вършеха работа, не помня.
dreamer
Кафе с мляко
Мнения: 215
Регистриран на: Мар 10, '20, 21:34

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от dreamer »

Титрив написа: Ное 18, '20, 18:41 Като прочетох от рекламата какви божествени измервания може да прави- няма да съм клиент :zazaazaz:
Aз някога като го взимах гледах за изследвания само за нитрати. Не съм гледал българския им сайт. За какви точно божествени изследвания си чел освен за нитрати?
Титрив
Кафе с мляко
Мнения: 229
Регистриран на: Апр 2, '20, 19:26

Re: От А до Я за любимите домати 2020

Мнение от Титрив »

dreamer написа: Ное 18, '20, 21:59
Титрив написа: Ное 18, '20, 18:41 Като прочетох от рекламата какви божествени измервания може да прави- няма да съм клиент :zazaazaz:
Aз някога като го взимах гледах за изследвания само за нитрати. Не съм гледал българския им сайт. За какви точно божествени изследвания си чел освен за нитрати?
Изследва бактериално заразяване на водата, електромагнитни излъчвания и радиационен фон ,освен нитрати. Съжалявам , но съм достатъчно грамотен за да знам , че това е несъвместимо в един уред. Само истинският датчик за радиационен фон струва повече от уреда. Да не говорим за бактериално заразяване. Няма как да се установи по този начин. Очаквам в последната версия и локализиране на Ковид... :omgoo:
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”