Двора на Айла

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Aila
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Яну 27, '14, 01:05

Re: Двора на Айла

Мнение от Aila »

Много благодаря на всички включили се :tzvetentze:
Минавам само на бързо, да кажа, че прочетох насоките и съветите, а сега бързам за да отида до къщичката и дворчето за пръв път за по-сериозен оглед.
Ще се опитам да си отбележа къде какво има и да почна малко по-малко да планирам нещата.

П.П Рози задължително ще има, но ще се опитам да се огранича. :)
Аватар
mariyanag
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Ное 6, '14, 12:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 114 пъти
Получил благодарност: 37 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от mariyanag »

Добре дошла Айла,
помиcли какви дървета ще боднеш - те cа ти рамката, ще ти определят cветлината и cянката.
Отговори cи на няколко въпроcа: Къде ще поcядваме, какво ще виждат очите ни, кога иcкаме цвят, какъв да е, колко да е виcок /етажи на раcтенията, поглед по хоризонталата и вертикалата на градината- какво ще видим и какво ще ни радва? Какво ще ни боде, ще cгърчи и пречи?
Ще има ли вкуcни трайни наcаждения, а раcтения за хапване? А време за отдих? Кое ще ти е хамалогия и кое cлед време ще му cе радваш cамо c поглед.
Уcмихнато миcлене.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31727
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1083 пъти
Получил благодарност: 2637 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от Мария Николова »

МГХ написа: Сеп 28, '19, 11:58 Докато ни чакаш да седнем на компютрите да даваме идеи, можеш да погледнеш в секциите в Цветя и градини- Градини и дизайн . Там има доста любопитни неща и снимки. В годините сме писали какви ли не неща. Има материал за четене поне за една зима :D
Това, което аз не направих и бих коригирала, ако съм с този ъкъл сега, е първо да се определят пътеките , да се помисли за начина на поливане, кабели, осветление и всички други дейности, дето сега ми късат сърцето като трябва да се рови из "скъпоценните ми растения" .
Добре дошла при нас, Айла! Радвам се, че ни откри! :angelche:
Присъединявам се към написаното от МГХ. И отивам по-нататък. Прокарай си на 40-50 см. под земята ПВЦ тръби за поливната система към мястото за овошки, към мястото за зеленчуци и към цветята. Хубаво е ако има подпочвена вода, да направите сондаж и да инсталирате ел. помпа. Използвай изкопаните каналчета да вкараш и ел. инсталацията за осветление, за местене на радио, :smusic: където ще се задържиш час-два. :D Мисли, че след години може да се наложи някакъв ремонт на някой щранг. Затова означи трасето на щранговете и бетонирай пътеките без да покриват тръбите.
Направи поне 2 места за почивка и гости, защото ние ходим по форумни градини. :ssvirka: :sflower: :scoffee: Красиво е, когато "беседката" е обградена с растения, но тогава пък ти трябват всякакви средства срещу комарите. :twisted:
Градините стават с много време (поне 10 години :swait: ), с много пари и с много форумни другарчета. :lol:
Насреща съм за хемерокалиси и ириси. :angelche: :daaa:

И да знаеш, че сега е момента да вкараш един трактор да изоре двора, докато не е станало късно. Напролет буците ще са се разбили от студа и снега.
Пък ако се уредиш срещу зимата и с едно ремарке говежди тор, ще имаш истинско богатство! Естествено, ще трябва да сипнеш препарат против попови прасета навсякъде, до където стигнеш в купчината тор.

Много съм гадна, :svekurva: знам, но запомни думата тор е в мъжки род. Както името Сава - мъжко име, а не женско. Завод за изкуствени торове, говежди тор. А не Завод за изкуствени торти. :srofl:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5657
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1811 пъти
Получил благодарност: 2072 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от Тутти »

Добре дошла и от мен. След толкова полезни съвети, какво да добавя? Много е важно да спазваш по-големи отстояния между растенията. Мисли ги колко големи ще станат след десет години, не ги сбутвай, за да се развият в пълната си красота. След като определиш къде са пътеките, които по възможност да не са прави линии, а да се извиват плавно и естествено през двора, си определи седем фокусни точки, за 1,5 дка е добре. Това може да са беседка, пейка, големи иглолистни, арка с рози, скален кът, голям храст, езерце с водни лилии, или нещо друго. Така ще имаш винаги основен “скелет”, който остава през всички сезони, и по него ще се водиш за останалото, което е пълнеж. Това е от мен.
Очакват те изключителни вълнуващи месеци и години в изграждането на градината, удоволствието е повече от очакваното и предполагаемото. Желая ти успех, и продължавай да споделяш. С теб и ние ще си мечтаем.
Аватар
Aila
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Яну 27, '14, 01:05

Re: Двора на Айла

Мнение от Aila »

Тутти звучи толкова добре предложението ти, но не мога да се представя аз да успея да планирам нещо подобно и да го изпълня :).
Тези два дни се опитах да усетя къщата и двора, тъй като досега ги бях виждала три пъти за половин час само.
Поразчистих малко, с малката ми дъщеря насадихме няколко луковички и засега толкова.
Тъй като според мен още известно време ще има повече трева отколкото нещо друго, според вас примерно някоя от тези моторни косачка добър избор ли е за тревата? - https://rezachki.com/samohodna-benzinov ... LzkXBZfMEo
http://www.koledjikov.bg/%D0%BC%D0%BE%D ... 201110.htm
Между къщата и стопанската постройка има асми, коит са стари, едната дори е зациментирана, само стъблото се вижда и носещите железа са навсякъде на площадката. Самите асми също не са особено поддържани. Според вас има ли смисъл да ги оставям и да се опитам да ги оправя или по-добре да ги махна?
Изображение
Изображение
Изображение

Времето тези два дни беше страхотно, децата много се радват на къщата. Скачат на батута и помагат из двора. Избраха си стаи, всяка си почисти нейната и вече правят планове как ще си канят гости догодина. Близначките са на 13 г в момента, малката на 10 г.
Запознах се с повечето комшии, всичките изглеждат доста добронамерени и отзивчиви. Имаме няколко покани за гости, а след две седмици е и събора на селото :)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31727
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1083 пъти
Получил благодарност: 2637 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от Мария Николова »

Тези лози са голямо богатство! Огледай в дворовете на кои любезни съседи има асми и си направете устата ;) на пролет съседът да направи една подмладяваща резитба на вашите лози.
А "ученикът" да гледа и да се учи. :lol:
Кореновата им система е много дълбока и хич не им пука, че са заобиколени от бетон.
Можете напролет да насадите избрани от вас сортове лози. Ще минат 2-3 години докато се изкачат догоре и да тръгнат хоризонтално по теловете.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2545
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1074 пъти
Получил благодарност: 1565 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от gevkati »

Добре дошла, Айла!
Не махай лозите, ще си имаш чудна сянка следващото лято! Ще ти е любимо място.
За косачката: хубаво си избрала самоходна. Ако коси жена, много подходящо е да има и запалване с ключ. Н
Не само с изтегляне на стартера.
iv.tarlen
Баш кафе майстор
Мнения: 2384
Регистриран на: Юни 7, '16, 16:45
Местоположение: Казанлък

Re: Двора на Айла

Мнение от iv.tarlen »

Не махай асмалъка, но ако решите може да засадите киви на негово място, или един орех за сянка.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4977
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 845 пъти
Получил благодарност: 1429 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от мечтица »

Добре дошла Айла и от мен!
Имате прекрасно местенце за релакс.Работа ще има много,докато това място се превърне в прекрасна градина,но това да не те плаши.
Моята градина ще навърши октомври месец 6 години,сега като погледна назад,колко бързо минаха тези години и колко много грешки съм направила.И тази есен пак има за пресаждане.Най важното както писа Тутти,между храстите оставяй достатъчно разстояние ,също се постарай да избягваш правите линии в пътеките и цветните лехи.Розите са прекрасни,ако не прекалиш със тях,когато тая красота ще идва в тежест,защото работат по тях никак не малко,особено когато прецъфтят след обилния цъфтеж.Имаш достаточно място и бих те посъветвала да не ги садиш много близо.Разбрах че роза показва цялата си красота засадена като солитер. Ефекта в голямата градина можеш да го постигнеш с няколко рози солитери.
За нахъсване погледни тази тема.
viewtopic.php?f=35&t=5335
Астмата,също бих те посъветвала да я подмладиш и да я запазиш,
че като гледам между двете къщи какъв пек ще бъде през лятото.
И изкореняването им в тоя бетон ще е доста трудоемко.
Аз преди 6 години изкорених цяло лозе около 600 кв.Лелее,досега все още чистя издънки.
Едно лято ме нямаше един месец и поляната не се косеше,като се прибрах имаше ново поникнало лозе.
Ако я облагородите с хубави сортове ще има за децата да хапват и прекрасно сенчесто място за отмора.
Показвай градината и питай,тука има съфорумци с богат опит ,винаги ще помогнат.
И за помощ с растения ще има желаещи.Аз съм насреща,сега за цветята малко късно за вкореняване,напролет ще пиша на лични.
Успех! :tzvetentze:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1323 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от маргото »

Добре дошла, Айла! Хубава придобивка си имаш! :daaa: Не бързай със засаждането на растения, преди да си решила къде и какво искаш да има, за да си спестиш
последващи премествания. Възползвай се от предстоящата зима, за да си избереш идеи, които ти най-харесват и в последствие да осъществиш, за да те радват.
Пълно е с интересни идеи и съвети тук, все изкушаващи... и водещи до чести промени... Вярвам, че ще превърнеш това място в красива градина, но...си иска време...
Относно асмите - правят хубава сянка, но хвърлят и много шума, но ако сортовете са хубави си заслужават грижите и поддръжката - добра резитба, боядисване
на конструкцията и старателни грижи. Не унищожавай всичко расло с години още в началото. На по-късен етап тази конструкция може да се използва и за катерещи
рози, глицинии, текоми, клематиси... разбира се, според твоят вкус.
Стягай се, работата ще е много и продължителна, но големия мерак ще направи невъзможното възможно! Споделяй и винаги ще се радваш на помощ!
:tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”