Двора на Айла

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от katina »

Здравей, Айла! Виждам, че си във форума от цели 5 години и със сигурност си разглеждала градините, които ти препоръчват да видиш :dovolen: Честито нова придобивка и от мен! Много красива къща, просторен двор, а в добавка и добри съседи, какво повече да иска човек :daaa: От снимките ти виждам, че няма и много за разчистване по двора. Сега за асмата - чудесно място за пребиваване през летните дни и най-вече вечери, тъй като през деня няма да се вижда много от двора. Стъблата на асмите са доста дебели и са засадени пред площадката, сорта изглежда е един, винен и прави плътна сянка отгоре. Тръбите от винкел, които подпират асмата са наистина грозни и ми се виждат да са много. Ние имахме същия проблем и отстранихме тези, които са по средата, но ако няма при вас такава възможност, може да замените винкела с дървени греди. Но мястото под асмата е страхотно за лятна кухня, барбекю и много приятни дни и вечери, а съчетано с песента на щурците...
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Аватар
Aila
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Яну 27, '14, 01:05

Re: Двора на Айла

Мнение от Aila »

katina написа: Сеп 30, '19, 10:29 Здравей, Айла! Виждам, че си във форума от цели 5 години и със сигурност си разглеждала градините, които ти препоръчват да видиш :dovolen: Честито нова придобивка и от мен! Много красива къща, просторен двор, а в добавка и добри съседи, какво повече да иска човек :daaa: От снимките ти виждам, че няма и много за разчистване по двора. Сега за асмата - чудесно място за пребиваване през летните дни и най-вече вечери, тъй като през деня няма да се вижда много от двора. Стъблата на асмите са доста дебели и са засадени пред площадката, сорта изглежда е един, винен и прави плътна сянка отгоре. Тръбите от винкел, които подпират асмата са наистина грозни и ми се виждат да са много. Ние имахме същия проблем и отстранихме тези, които са по средата, но ако няма при вас такава възможност, може да замените винкела с дървени греди. Но мястото под асмата е страхотно за лятна кухня, барбекю и много приятни дни и вечери, а съчетано с песента на щурците...
Много благодаря за коментара, тъкмо това се чудя и аз за площадката под асмата. Дали там да е основното място за прекарване навън, но тогава изгледа към двора се нарушава много от тези асми и тръби. Ти ми даде идея обаче с предложението за вечер да се седи там, а да направя друг кът, който да е за прекарване навън през деня с изглед към градината. Не знам обаче дали накрая няма да се окаже, че само единият кът се използва..
В момента в двора, частта която е откъм улицата и близо до гаража има стара конструкция на оранжерия и ми се струва, че ще е по-подходящо зеленчуците да са в тази част на двора, а дръвчетата, храсти, цветя и тн да са към дъното на двора. Там има и един батут за децата, те искат и един от тези големите сглобяеми басейни за догодина. Така че може там да се заформи другото място за прекарване навън.
Много благодаря и за насоките за винкелите, наистина и аз си мислех дали не може с по-малко на брой винкели да се издържи тази конструкция, подмяната с дървени греди или може би облицовка също звучи много разумно.
За лятната кухня и аз планирам да я изнеса в една от пристройките между двете сгради, в момента има една вътре в къщата, но е голямо обикаляне за да се стигне от двора до нея, а ми се иска да имам бърз достъп и от вън към нея, както и през къщата разбира се. Трябва да се консултирам с ВИК майстора ми , да видим дали според него е възможен и за изпълнение моят план :)
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от katina »

Радвам се, че съм ти полезна с предложението си, Айла :daaa: Разбира се, че няма да имате само един кът за почивка навън. Още вчера щях да ти пиша за това, видях го от снимките ти. От страни на къщата (не знам какво е изложението), там, където е батута за децата има дърво, т.е. естествена сянка, според мен е чудесно място за дневен кът с просторен изглед към цветната градина. А и с басейна както си го замислила ще е чудно :dovolen: Следва и градинарската тръпка с подреждането на градината, ще стане много красиво и удобно място за почивните дни :daaa: Пожелавам ти много красиви мигове да имате там!
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
Aila24
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Апр 10, '18, 10:26

Re: Двора на Айла

Мнение от Aila24 »

Здравейте,
не съм напреднала особено много през изминалите месеци с къщата и двора. Основно се опитвам да се ориентирам кое къде да е и откъде да започнем :).
Като начало половинката извади едно голямо дърво, което беше много близко до къщата и според инженера е част от проблема с напукването на къщата, както и няколко подземни части от дървета които са изразяни, но сега са започнали да избиват отново.
След като поразчистим добре двора ще преценим какви дръвчета допълнително да насадим. Първо искам и да видя какви са тези, които имаме в момента. :dovolen:
Все пак не се сдържах и насадих две магнолии, дано да се хванат, макар че мястото им май не беше най-оптималното.
Купихме си косачка и фреза, а сега съм на вълна проектиране на поливна система.
Иска ми се да си я направим сами, към момента се опитвам с онлайн програмата на Гардена да се ориентирам, като най-вероятно ще купим неща на по-евтина марка в сравнение с гардената .
Един от основните проблеми с които се сблъсквам е каква помпа да взема, тъй като планирането на пръскачките зависи от помпата, а аз не съм сигурна как да преценя колко голяма и с какъв дебит да взема.
По-долу публикувам съвсем набързо нахвърлените варианти на двора дотук. Идеята е горната част да остане за цветя и трева, а долната част на двора да се изоре и заедно с оранжерията да се обработва и да се отглеждат зеленчуци. Според вас дали това е удачно разпределение?
Програмата на гардена има опция сама да изчисли пръскачките, както и ръчно да се зададат. За полянката мисля да ползвам програмта, но за поливането на зеленчуците не съм изобщо сигурна как е добре да се направи с капково или по някакъв друг начин. Имам още доста да чета и размишлявам и там, както и за избора на цветя :)
Децата държат да остане батута, който е наличени в момента, както и да вземем един басейн от типа на тези с тръбна конструкция, които може да се прибират зимата.
Изображение
Изображение
Aila24
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Апр 10, '18, 10:26

Re: Двора на Айла

Мнение от Aila24 »

Изображение
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от gevkati »

Капковото ще е перфектно зазеленчуковия сектор.
Миналата година правих капково и си купих маркучи oт европолимер. Имат добри цени.
Aila24
Kафенце
Мнения: 30
Регистриран на: Апр 10, '18, 10:26

Re: Двора на Айла

Мнение от Aila24 »

gevkati може ли малко повече информация за капковото?
Откъде го захранваш и имаш ли програматор?
Доколкото разбирам вариантите са от помпата, но с някакъв редуктор за да не е прекалено силно и другият вариант е с някакво буферно тяло като голям контейнер за вода например.
Иска ми се всичко да е през помпата и през програматор, но ми е трудно да преценя дали ще стане.
Не знам също дали за различните култури ще са нужни различни кръгове на капковото и различен режим на поливане.
За оранжерията мъжът ми твърди, че ако няма човек, който постоянно да отваря и проветрява и поддържа нормална температура няма как да се ползва? Някой запознат ли е дали има опция за използването на оранжерия от хора , които не живеят постоянно на даденото място? Оражнерията е стара с метална конструкция и найлон, който трябва да се подмени. Доколкото разбирам може да се монтират и автоматично отваряеми прозорци, но не съм чела подробно. Размерите и са 5 на 12 метра.
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2537
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 1042 пъти
Получил благодарност: 1489 пъти

Re: Двора на Айла

Мнение от gevkati »

аз купих Програматор Rain Bird ESP-RZXe Wi F Readyi Indoor + Модул Rain Bird Lnk Wi Fi Modul
много съм доволна - командва се от телефона даже. Горещо препоръчвам!

Имам вкопан контейнер 3 кубика. Пълни се от сондажа. Поливането от контейнера става през помпата и програматора, който има възможност да командва 8 кръга. Разделянето на поливането на кръгове/ сектори е необходимо- различни нужди на растенията, добро налягане и т.н.

Парник без човек на място няма да стане - малко слънце да пекне и става "като в парник" :D , ще ги свариш.
Може би автоматично отваряемите ще са решение, но нямам опит и не мога да се изкажа.
Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”