Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от vodo-leika »

Взех си едно такова :ieeemyzh: , 2,90 от Димитър Петков! :dovolen:
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от vodo-leika »

Помощ, искам съвет. Взех си ето тези три мъника:
Изображение
Има един прецъфтял, един, който се готви да цъфне, и по-зеленият, от който, ако правилно съм изчела всичко и се ориентирам, излиза нова двойка листа. Някой може ли да ме ориентира във вида им? Редно ли е сега да ги пресаждам? Оставила съм ги на закрит балкон, на светло и провеветриво. Не съм поливала и почвата им е съвсем суха. Имам чувството, че ще ги затрия, не знам защо :oops: !
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от el pistolero »

Тоя, който ще цъфти трябва да бъде огряван няколко последователни дена от слънце за да се накани да цъфне (понякога и повече от седмица си кютат в тая изчаквателна позизия) Другият, който вече е прецъфтял не го пипай с цел да му махаш пресъхналия цвят. Евентуално до лятотото като изсъхне съвсем, ако не се е отделил сам, тогава може да го махнеш, ако поддава.
Такааа, до тук изброените два са литопси, а другият е Плейоспилос, но над тах нямам никакви наблюдения, обаче режима им е подобен, като гледането на литопсите.
Предполагам само че е Плейоспилос нелий, защото повечето, които се продават от холандските оранжерии са именно такива. Имаше и още един масово разпространен Плейоспилос, ама не се сещам за името му.
Та така събрани на групичка правилно може да ги наричаш "живи камъчета", но групичката с камъначетата ти е съставена от две растения Литопс и едно Плейоспилос.
А за това, че им пише Литопс на етикетите с баркод нямам и капка съмнение :hihihi:

Пресаждането е добре да се направи по време на активната им вегитация- към май- юни месец. Сега и да си стоят в торфа няма проблем, стига да успееш на пролет безпроблемно да измъкнеш коренчетата им от каменната торфена буца. Тогава може би ще трябва да направиш операцията по особождаването под течаща вода, защото има опасност да се скърши нещо при измъкването от сухия торф.
А и спокойно може да забравиш до април месец поне, че тия камъни трявба да се поливат.
Осветеността на закритият балкон ще е добра, но внимавай с температурите. Не съм сигурен, че биха понесли температури под 10 градуса за дълъг период от време. Май някъде четох, че и на 5 градуса издържат, но не съм пробвал колко е достоверно това.
Иначе виж още веднъж на първата страница писаното от Склери. Там има доста полезно инфо.
Последно промяна от el pistolero на Окт 19, '10, 19:25, променено общо 1 път.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от vodo-leika »

Ей, супер! Благодаря за изчерпателния отговор! :daaa: :ieeee:
А тъкмо днес мислех да махам изсъхналия цвят :lol: !
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

Радвам се че линка който дадох на Галапагос се оказа на много - добър интернет магазин.

Искам да ви предложа още един линк - http://www.atomic-plant.de/ Мой познат пазарува от там миналата година и остана много доволен. Предлага малко кактуси, и доста добър избор на "Живи камъчета " / не само Литопси / Растенията са на цъфтежна възраст. Тоест доста големи като цената е евро, евро и половина. Съблазнително е че има и специални оферти. Като например 38 литопса за 50 евро. Още по-хубавото е че в тази цена влиза и транспорта.
Разгледайте го и преценете.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от johnstalker »

Веднага ще се включа с една серия от 38.. :)
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

Имам нужда от съвет. Когато получих литопсите, всички бяха гладки и изглеждаха здрави. Сега обаче, някои започнаха да се сбръчкват, а други си остават гладки. Искам да уточня, че ги засадих в съвсем леко влажен субстрат и изобщо не съм ги поливала. Ще ги поливам напролет, ама ако продължават да се сбръчкват с тази скорост, ще има ли какво да полея напролет? Освен че са се набръчкали отгоре, имат и по една много дълбока бръчка отстрани.
Вече и парното работи, не знам какво да правя.
Изображение
Изображение

Освен това има един болен, покрит с жълти петна. Това заразно ли е, да го извадя ли преди да е заразил другите, или да го лекувам някак? :cry:
Изображение
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от el pistolero »

Eто един "холандски" който ще цъфти при мен за втора поредна година.
Изображение


Двуглав е и съжителства с едноглав роднина със същият супермаркетен произход.

Изображение
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от Mike »

Галапагос -направи експеримент- полей само един от сбръчканите -ако до ден-два се опъне, значи може да полееш останалите, ако се скашка -просто ги сложи на студено 7-10градуса и светло -те така обичат да зимуват. И не се притеснявай -аз от стотина ги сведох до десетина, и все не мога да им хвана цаката. :lol:
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от dobis »

Майк , ако правилно чета Склери , те сега трябва да правят новите листенца , както той е писал за сметка на старите , бих я посъветвала просто да изчака ден два докато Пламен се появи и си каже тежката дума ...И при мен процента е близо до твоя , от десетина ни едно , ти поне имаш 10 :lol: :lol: :lol: затова съвети как точно да се гледат не давам , само чета какво пишат хората , които им разбират и си набивам в тъпата глава да не си купувам такива ...което не е за мене , не е ...ще се радвам на ваште .
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”