Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Модератор: scleri

Публикувай отговор
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от scleri »

dobis написа:Майк , ако правилно чета Склери ,

Доби ме цитира както се цитират класиците. Ще взема да навиря нос.

Истината е че повече от четвърт век се занимавам с кактуси и горе долу поназнайвам нещо по темата. Сукулентите обаче са нещо различно. Там съм на ниво малко над начинаещ любител, и не смея да давам много категорични съвети.

В случая съм съгласен с Майк. Още е рано на старата двойка листа да започне да се збръчква. Първо трябва процепа между тях видимо да се увеличи. Там да се покаже новата двойка листа и чак тогава да проличи че на старите някой им "пие" силата. Това обикновенно става чак след Нова година.
Сега аз бих полял лекичко както съветва и Майк. Само около Литопсчето. Идеята е то да си пийне малко влага, а останалата бързо да се просмуче в околната суха почва. Това ще ускори исъхването на почвата и ще намали шанса от загниване. През това време Литопсите трябва да са на топло. Добре е и да ги вижда слънчице. Ако всичко е нормално. В смисъл растенията са здрави и успешно са се вкоренили само след ден, два трябва да се надуят като тъпънчета. Тогава може да се преместят на хладно и живота им да влезе в нормалния цикъл.
Лошея вариянт е ако не са успели да се адаптират след преместването, и не са вкоренени добре. Тогава това збръчкване означава че са загубили влага която не могат да възстановят. Поливането може да им помогне все пак да опитат да се вкоренят, и да се оправят, а може и да ускори загниването им. Всичко това е само на теория, а какво ще стане на практика знае само Оня дето е над нас. За съжаление между нас няма истински специалист по Литопсите. Аз познавам един двама, но те за съжаление не проявяват никакъв интерес към форумите, а не са ми и под ръка за да ги попитам.

Така че Галапагос всичко зависи от теб. Ако искаш полей лекичко и виж какво ще стане. Ако искаш остави ги така. Все пак не са кой знае колко набръчкани. Ако продължат да се свиват тогава рискувай с поливката, но в никакъв случай не увлажнявай целия обем почва. Няма да може да исъхне до Нова година.
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

Благодаря на всички за отговорите. :tzeluvka:
Сега се почувствах малко по-смела и ще отида да пусна 2-3 капки вода на онзи от първата снимка, той милия изглежда най-зле от всички.
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от Mike »

И да докладваш за резултата -така и ние трупаме опит.
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

Да, непременно ще пусна снимки ако има промяна, положителна или отрицателна. Една снимка струва колкото 1000 думи.

Наистина беше подтискащо да гледам из нета само излъскани снимки на щастливи тумбести литопси, когато търся решение на конкретен (и непознат)проблем.
Никой не обича да си показва "грешките", то не че е много за хвалене, но пък е полезно.
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от mimeta »

Здравейте. Имах няколко липопса. Купих ги целите въшлясали, но други не намерих. Обезпаразитявах ги много агресивно, казах си, че по-добре да ги уморя още в началото, докато не съм се привързала към тях, отколкото да се мъчим дълго и по малко, и да ми заразят другите цветя. Странно, но оживяха. След това горе-долу съветвах съветите на Склери. Горе-долу, не защото не му вярам, а защото "помощници" ги поляха на два пъти обилно през зимата :hmmmmmm: И това го преживяха. През лятото бяха на балкона, за да са на пряко слънце, но много ги кълвяха гълъбите :evil: На два пъти ги събирах от земята (а те не обичат да ги пресаждат...) и на няколко пъти ги бяха пробили с човки гълъбите. И това преживяха.
После ги дадох на свекървата
Още са живи...
Та искам да кажа, че не са кой знае колко трудни за гледане. Трябва им слънце, защита от гълъби и "помощници" и поливане както е казано от Склери :dovolen:
П.с. Бяха в бяла саксия, за да не се нагряват много корените и в почва за кактуси. Гледах да държа саксията на сянкя, слънцето да пече само в растенията.
Изображение
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от subversive »

Моите и двата умряха "героично" преди време. Нито съм преполивала, нито нищо. Просто почват да се сбръчкват, сбръчкват, отивам една сутрин, побутвам единия- клати се. Дръпвам го леко, той отдолу кух и изгнил до безобразие.. Нещо не ме обичат тези литопси :cry:
Аватар
galapagos
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Сеп 25, '10, 14:38

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от galapagos »

:sangry: Четири жертви вече са дадени в борбата за оцеляване. Извадих ги, да не се мъчим взаимно повече. Корените им са почти толкова сухи, колкото и когато ги засаждах.
Сбръчканият пък след поливането не се изпъна, но сякаш малко се издължи.
Изображение Изображение
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от iana_hk »

Имам една саксийка с литопси от 2 год., но още не са ми цъфтяли, изложението е източно. Да не би да им трябва повече слънце?
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
mimeta
Кана кафе
Мнения: 550
Регистриран на: Фев 22, '10, 21:11
Местоположение: Чехия
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от mimeta »

Ако са малки е нормално да не цъфнат. Нормално е да минат няколко години, преди да цъфнат първи път. Ако се чувстват добре (не са излишно издължени, пускат нови листа) - не ги мести. Ако решиш да ги преместиш ги сложи на възможно най-слънчевото място. Колкото повече слънце - толкова по-добре.
Изображение
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Живите Камъчета (Lithops) – чудо на природата

Мнение от iana_hk »

Благодаря за съветите!
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Публикувай отговор

Обратно към “Кактуси и сукуленти”