Палудариумът - що е то?

Публикувай отговор
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от johnstalker »

Еди, накарай Лила да ти покаже сфагнумът който гледа. Ето ти моя. Вентилацията не се отразява благоприятно при отглеждането му.

Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от lila »

:dovolen: На Лила сфагнума замина точно от такова гниене всичкия :dovolen: Преди време в този форум пишеха хора от форума за насекомоядни растения. Те се занимават здраво с отглеждане на сфганум. Аз съжалявам, че вече не влизат тук, бих се радвала да ги видя отново. Ето тук Еди можеш да видиш какво ми отговори човека, който отглежда на професионално ниво бих казала сфагнум :
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... %B5#p18732" onclick="window.open(this.href);return false;
edibg
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Окт 26, '10, 21:39
Местоположение: Варна

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от edibg »

Ей страхотен е на тазни снимка :).Искам и при мен да стане така :)...
lila мерси за цитата :bira: . Ledовете излъчват 900Lum, а колко попадат върху дъното на аквариума е друга тема :).Що не ги измеря направо...550-600 lux :)...явно са малко.
Влажността е най-ниска 70% през деня около 14:00, но след това, и преди това е към 80-85%.Влажно си е и на всеки час влаго генератора работи поне 10мин...предното стъкло се запотява всеки път.
Утре ще взема една лампа гролукс 45cm, да засиля светлинния поток и ще сменя водата, както и ще намаля вентилацията и...друго, а да ще махна връхчетата :).Дано да помогне.
Мерси за помоща отново :)...страшни сте :).
johnstalker с каква лампа го светиш този мъх и на каква площ горе-долу е пръснат?:)Да си направя сметка за лампа :).
PS.От темата която посочи lila стана ясно, че хем не трявба да е без вентилация, хем не трябва да е с много вентилация :)...пфу трудна работа...Иначе условията ги имам.Вътре въздуха се върти и топли и увлажнява на всеки 30мин, но явно наистина е доста силна вентилацията ми :).
Последно промяна от edibg на Яну 9, '11, 22:41, променено общо 1 път.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от lila »

Мен не ме пиши при страшните - моя замина всичкия :dovolen: успех ти пожелавам :dovolen:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от johnstalker »

edibg написа:..
johnstalker с каква лампа го светиш този мъх и на каква площ горе-долу е пръснат?:)Да си направя сметка за лампа :).
40x25 см са размерите на аквариума. Осветявах го в началото с 21W, 4000К енергоспестяваща ламба за 6 лева. Това обаче е прекалена светлина за него. Сега сложих 8W, 2400K, и светя пак по 12 часа на ден. Махнах вентилацията и се надявам да се оправят нещата. Този мъх расте ужасно бързо. Преди 2-3 седмици реших, че избледняването на крайчетата и после засъхването е някаква липса на хлорофилообразуващи агенти и добавих малко хелатно желязо. Определено и това не помогна за "позеленяването", и премахнах вентилацията и намалих осветлението. Мъховете в природата са на влажни места и не обичат въздушни течения, както и пряка светлина. :daaa:
Аватар
Bull
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Ное 10, '10, 20:48
Местоположение: Hell

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от Bull »

Ето тази горивна помпа 1.5 бара,дали ще "надуе" дюзите така че да могат да разпръскват на мъгла?:

Изображение
И дали ще и е проблем водата като се има в предвид че е проектирана през нея да минава бензин или нафта?Все пак бензина и нафтата смазват малко или много.
Някои оставят нещо след себе си само когато клекнат!
Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от dimitar »

lila написа: Преди време в този форум пишеха хора от форума за насекомоядни растения. Те се занимават здраво с отглеждане на сфганум. Аз съжалявам, че вече не влизат тук, бих се радвала да ги видя отново. Ето тук Еди можеш да видиш какво ми отговори човека, който отглежда на професионално ниво бих казала сфагнум :
Тук сме Лиле и ще пишем и помагаме с каквото можем, но напоследък нямаме много време за това, специално аз :oops:

Еди, сфагнумът расте при highland и още по -добре при ultrahighland условия, а те липсват при теб предвид температурите, които поддържаш в твоя паладариум. При lowland условия, сфагнумът расте хилав, тънък, висок и съхне.... Покафеняването на твоя сфагнум се дължи първо на това и второ на основа не съответстваща на неговия растеж. Силно те съветвам да използваш тор за орхидеи, но задължително без съдържание на Урея , предвид съотношението 1/4 за твоя сфагнум, но с правилна ежемесечна програма за това.
Ето някои снимки, за да добиеш представа как расте при мен в higland terrarium

Изображение

Изображение

Изображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от lila »

Здравей, Мите :tzvetentze:
edibg
Kафенце
Мнения: 45
Регистриран на: Окт 26, '10, 21:39
Местоположение: Варна

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от edibg »

Съжелявам, че питам но какво е highland и lowland ?Предполагам нещо от рода на високопланински климат така ли ?
Какви са оптималните условия за този сфагнум ?Температура, влажност, освененност и т.н.
А този тор от къде мога да си го намеря ? По бриколаж, и подобните магазини дали ще го има ?
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Палудариумът - що е то?

Мнение от lila »

Има тор за орхидеи - и по бриколажите и по практикери и в цветарските магазини има :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”