Франджипани - плумерия/Plumeria

Публикувай отговор
Аватар
lokt
Kафенце
Мнения: 20
Регистриран на: Мар 19, '11, 23:03

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от lokt »

да ти кажа наистина повече прилича на еурофобия даже много мерси за мненията :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1729 пъти

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Гео, граф »

Аз не съм специалист, но тъй като имам и плумерия и еуфорбия, мога да си позволя да бъда категорична - еуфорбия е ! Даже цъфти - тези дребни белезникави петънца в основата на листата всъщност са цветове. За най-сигурно мнение можеш да се обърнеш към Добис, lokt, тя е корифея на този тип растения тук :nod: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
subversive
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1074
Регистриран на: Дек 23, '09, 08:44

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от subversive »

100% залагам на еуфорбия

dobis написа:Ohhh, аз ли не искам да ги тирна и ширна и от сутрин до вечер да ги чепкам... ама като нЕма място ...и все гледам да го икономисам от някой размер саксия . Но те не ми се сърдят , наистина понасят всякакви тормози за които се сетите. Напредък - тази година не са акарясали :hihihi:
dobis, и моите не са акарясвали, ама да кажа защо- защото докато ме нямаше, майка ми решила, че може да ги сложи да "зимуват" на стълбището, където пада под нулата :ufff: И как ги сварвам- смамароцани, без листа, берат душа (поне така изглеждаше). А пък после, като и кръцнах малко да проверя какво е положението, вътре си бяха зелени, та сега ги чакам да възкръснат :lol:
Аватар
radina
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Сеп 11, '12, 12:20

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от radina »

Привет, това е любимото ми цвете , някой може да ли да ми каже от къде мога да си купя , по цветарските магазини има само еднотипни цветя и никога не съм виждала по магазините. :dovolen:
Аватар
radina
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Сеп 11, '12, 12:20

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от radina »

преди време приятелят ми беше донесъл нещо което прилича страшно много на плумерия с нетърпение го чакахме да цъфне ,но когато цъфна се оказа , че е еуфорбия.иначе голяма хвалене беше, че вече съм намерила . :D
Аватар
radina
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Сеп 11, '12, 12:20

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от radina »

пък и за цветето за което говорите гаранция ви давам , че не е плумерия, еуфорбия имах я същата...
Аватар
Таралас
Кафе машина
Мнения: 3155
Регистриран на: Юли 3, '11, 12:47
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Таралас »

Това растение с невероятно красиви и ароматни цветове пренася в екзотични места с неудържим чар. Родом от тропическите райони на Централна и Южна Америка, сега е разпространено в голяма част от света с тропичен и субтропичен климат. Ботаническото му име е Plumeria rubra acutifolia и съществуват около 7-8 вида на растението.В Мексико позната на племена, създали велики цивилизации като маите, ацтеките и запотеките, плумерията е използвана за изработване на празнични венци и гирлянди. Легендите разказват, че местните индианци са къпели новородените във вода с цветове на плумерия. Маите са свързвали това растение, и най-вече неговия цвят с божественото, заради жълтото, което е било свещения цвят. Фактът, че от дръжката на плода на плумерията излизат две шушулки със семена, за маите е символизирал общия житейски принцип, даващ начало на двата различни пола- мъжкия и женския.
Изображение
Името на цветето се появява и в легендата за Ел Дорадо. При ритуала по коронясване на бъдещия владетел, извършван в лагуната Guatavita, (където се предполага, че е легендарното Ел Дорадо), в лодката на поръсения със златен прах наследник са стоели и четирима от най-знатните вождове закичени с венци и гирлянди от плумерия.
В Никарагуа цветът на плумерията се появява върху банкноти в 1972 година, след като през 1971 е обявена с декрет от диктатора Генерал Анастазио Сомоза Дебайле за национално цвете.
Плумерията е национално цвете и на Лаос.
Изображение
На Хавайските острови е едно от най-често използваните цветя за изработване на lei, гирлянда, с който посрещат всички гости на островите.
На Малдивите плумерията е „цветето на храма“, тоест на месните божества. Според легенди, цветът му може да премахне разстоянията и да намали промеждутъка между пространство и време, с други думи, може да проектира съзнанието във въображаеми светове благодарение на своя омайващ аромат.
И като последен мит за прекрасния, сякаш направен от восък цвят на това дърво, според източните вярвания плумерията е безсмъртна, тъй като цветовете и се разпукват дори след като клоните и са изрязани.

Една от Плумериите на Сейшелите в дома на моя приятел Младен, снимките са правени днес
Plumeria rubra L.cv. Acutifolia
Изображение

Изображение

Изображение


Малко са примерите на тропически цъфтящи растения радващи се на такава почит. Родена в централна Америка, сега разпространена на всички подходящи за нея места, плумерията оцветява тропиците със своите пъстри разнообразни по багра и неземно благоуханни цветове. Това растение е уникално не само поради широкото си разпространение в култура, но и поради бързото си навлизане в живота, бита и традициите на народите в новите си родини. В Индия го засаждат край хиндуистките и будистки храмове като символ на красота. Там почитат растението като свещено и вярват, че то дава подслон на неспокойни духове и демони, които не вършат зло, докато някой не обезпокои растението. Във Филипините свързват бялата плумерия със смъртта и често използват цветовете й в погребалните церемонии, а растенията са отглеждани в гробища. Обратно на Хаваите и повечето полинезийски култури цветовете на плумерията са високо ценени като символ на чистота, здраве и добър късмет и от тях се приготвят типичните цветни гердани (венци). Полинезийските жени често използват цветовете на плумерията, за да покажат семейният си статус – поставен на лявото ухо показва, че жената е обвързана, а на дясното, че си търси съпруг. В Европа плумерии се отглеждат на открито по Средиземноморието.
Род плумерия включва 7, а според други класификации 8 вида, листопадни, полувечнозелени и вечнозелени храсти и невисоки дървета разпространени в тропиците на Америка от Мексико до Бразилия. Най-често отглежданият вид е Plumeria rubra, тя е висок храст до ниско дръвче с максимална височина до 10 м. Този вид разполага с най-много сортове и форми, които цъфтят в бяло, жълто, розово до червено. Листата са издължени, младите клонки са месести.
Понякога в култура се срещат и видовете: Plumeria alba с кожести и бели цветове с жълт център, който при някой сортове може да обхване до половината от целият цвят.

Plumeria pudica е ниско храстче с тесни и дълги, изрязани подобни на дъбовите листа и бели едри цветове. Плумерията е близък роднина на добре познатият ни олеандър, но за разлика от него тя е доста по топлолюбива. Всички видове плумерия не понасят отрицателни температури през зимата. Толерантността на тези растения към зимни условия може да се сравни с тази на обикновеното мушкато и исусовия венец. Растенията ще презимуват меко и без проблеми само ако ограничите поливането до минимум. Плумериите изискват богати и хранителни, но леки и отцедливи субстрати с леко кисела до неутрална реакция. Поливането е задължително като почвата трябва леко да изсъхва между поливките, преовлажняването е фатално за всички видове. Плумериите са светлолюбиви растения, затова най-добре изнасяйте саксиите през лятото на балкона или в градината. Използването на плумерията в интериора е много интересно, защото това е растение с ефектни листа и надземна маса изобщо, а по време на цъфтежа е истенска перла. Често проблем при отглеждането на плумерията е, че тя не се развива изобщо и дори може да загине при неподходящи условия, докато поставена на точното място нараства извънредно бързо, като може да достигне размери, които я правят неподходяща за отглеждане в къщи. Този вид е използван много често за озеленяване на отопляеми зимни градини в страните със сходен на нашият климат.
Размножаването у нас може да се извърши най-лесно чрез семена, които често могат да се видят на щандовете със семена. В практиката масово се използва вкореняването на резници, което може да става през пролетта или лятото. Важен съвет е след като сте направили резняка да потопите раната в прахообразен стимулатор за вкореняване и да го оставите за няколко дни на сянка, за да засъхне. Така ще намалите вероятността от загниване. Засадете резниците в лека и отцедлива почва, при проблем с гниене поливайте с разтвор на топсин М в препоръчаните от производителя концентрации.

След бананите това е втората ми страст.
VIBER tel 0877 28 88 40 Facebook https://www.facebook.com/georgi.goshev.9
[url=http://www.exoticplantsbg.com/][img]http://prikachi.com/images/194/7864194b.png[/img][/url]
Титаник е направен от професионалисти, а ноевия ковчег от аматьор.
raiskoto
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Окт 16, '12, 10:18

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от raiskoto »

Здравейте,
имам плумерия на две години.Интересувам се от нейното зимуване като стане вече голямо растение не за саксия.Докато е в саксия не е проблем да я прибирам вкъщи през зимата ,но след това как се предпазва от студа?
Благодаря предварително.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от el pistolero »

Питай Таралас дали не му е останало нещо, преди предлагаше, ама не знам дали не ги е изчерпал.
Ето ти линк към тема в която пише по- често: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 81#p263120" onclick="window.open(this.href);return false;
Там в темата или на ЛС може да го попиташ, или пък, като цъкнеш на банера в подписа му, ще отидеш на сайта му с онлайн магазина.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Аватар
Северна
Kафенце
Мнения: 4
Регистриран на: Май 15, '13, 14:04

Re: Франджипани - плумерия/Plumeria

Мнение от Северна »

Здрасти на всички :dovolen:
Преди месец си донесох отчупено около 15 см. клонче от Бали, което впоследствие научих от форумите, че се нарича резник. Тогава все още нямах никаква информация, а и не се досетих да търся, защото си мислех, че това ухаещо и красиво растение се засява както повечето...Първо го топнахме във вода :oops: и след около седмица го бучнах в една голяма саксия в съжителство с Пауловния. Измина повече от седмица така и аз попаднах на този форум. Ужас...прочитайки вашите коментари аз изпаднах в паника :eeeh: Веднага извадих плумерийката от саксията и видях, че около 5-6 см. бяха изгнили. Отрязах. Сега съм я поставила от вътрешната страна на един по-слънчев прозорец и вече седмица чакам добре да засъхне. Останаха около 7 см. :snif: от резничето и не знам, дали няма да я умъртвя...А ми е толкова миличко... :snif: Не знам какво да правя...да я бучна ли вече отново...да чакам ли още...Освен това се притеснявам за пръстта, в която да я сложа. Имам чиста пръст чернозем, имам жълт кристалон, имам универсален торф. Моля ви, дайте ми съвет! Искам да направя всичко възможно да си я запазя :snif: :stiskam:
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”