Градински орхидеи

Публикувай отговор
lilaby
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1213
Регистриран на: Окт 24, '15, 20:19
Дал благодарност: 356 пъти
Получил благодарност: 264 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от lilaby »

Cypripedium, на руски език, нагледно в повдигнати лехи. Различни видове с коментар за всеки:

Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Понеже в поръчката за орхидеи пишете блетили - избирайте само редките сортове. Аз имам вече другодишни презимували и цъфтящи които са купувани от ММ трейдинг на много по-ниски цени и съм много доволна. От там могат да се вземат различни пурпурни нюанси и бели. За по-подробна информация питайте флора.
Ето тука не много сполучлива снимка на презимувала и цъфтяща блетила, която дори и семе завъди накрая.

Изображение
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от мечтица »

Моята първа орхидея от есенната поръчка,за която много благодаря на Надин :tzeluvka:
Като поръчах орхидеи и след като поолегнаха страсти,взех да съжалявам за поръчаните орхидеи,викам ти си луда ,толкова пари. :svekurva:
Сега дори за секунда нямам никакви съжаления,толкова красота,а а очаквам да цъфнат и другите орхидеи :zazaazaz: :tzvetoman:
Надюш,благодаря :gush:
Изображение

Изображение
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от Daniela Pargu »

Оленка, друга имаш ли ?
Това е с неверен етикет !
Да не си ги разменила ?
Това си е отвсякъде Cypripedium !
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от мечтица »

Daniela Pargu написа: Апр 25, '22, 12:05 Оленка, друга имаш ли ?
Това е с неверен етикет !
Да не си ги разменила ?
Това си е отвсякъде Cypripedium !
Дани,права си,благодаря! :gush:
Имам още 3,които не са цъфнали.
В радостната еуфория бързах да се поФаля и вообще не им проверих названия. :glupav:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Да ти кажа пръстта ми се вижда доста плътна. Те тези орхидеи обичат повече сянка и много леки песъкливи и варовити почви. Тази почва е по-подходяща за делоспермите , а не за циприпедиумите. Виж как са почнали да се появяват жилки на листата от хлороза някаква. Сега не я пипай но на есен като изсъхнат листата и смени пръстта и ако е на слънце нямери по-сенчесто място.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от мечтица »

nadin написа: Апр 26, '22, 08:21 Да ти кажа пръстта ми се вижда доста плътна. Те тези орхидеи обичат повече сянка и много леки песъкливи и варовити почви. Тази почва е по-подходяща за делоспермите , а не за циприпедиумите. Виж как са почнали да се появяват жилки на листата от хлороза някаква. Сега не я пипай но на есен като изсъхнат листата и смени пръстта и ако е на слънце нямери по-сенчесто място.
Наде,засадени са сянка под дърво,от южната страна са лейландита,слънцето ги огрява само в следобедни часове.
При засаждане в дупката сложих пясък,на дъното направих дренаж от турски керемиди.
Земята в нашия регион е плодородна а и едновремено тежка,където и да ги засадя горния слой след време пак ще е сбит.
Може би отгоре покрай корена да насипя още повече пясък :hmmm:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Гледай аз как ги садих мойте:
Изображение

Това е горе долу педя и половина вдигнато над земята, оградено е от всички страни с камъни и е все едно в саксия. Няма достъп до околната почва. Цялата дупка между камъните е запълнена със специална смеска за тези орхидеи, така че няма как да се смеси с нормалната почва. Всяка пролет досипвам пак с подобна смеска. Смеската си я правя сама. 1/3 дребна смес за орхидеи от бриколаж, останалата част по равно -кварчов пясък, керамзит най-дребната фракция, вермикулит, перлит, церамит( еднни оранжеви дребни камъчета ), ако намериш пемза, или лава дребна фрация, зеолит дребна фракция и кори за орхидеи най-дребна фракция. Аз ги купувам от магазини за орхидеи и от бриколаж и подобните. На пролет като покажат листата торя с тор за орхидеи. В хомемакс имат едни течни флакончета за дълготрайно торене. Дупчиш го забиваш в почвата и то си капе по малко през сезона.
Аватар
мечтица
Кафе машина
Мнения: 4958
Регистриран на: Юли 4, '13, 08:31
Дал благодарност: 797 пъти
Получил благодарност: 1309 пъти

Re: Градински орхидеи

Мнение от мечтица »

Е това е съвсем друго вече,благодаря за толкова подробно разяснение :tzeluvka:
Сега ще го копирам,каквото мога ще направя сега ,а есента ще пресадя наново, следвайки твоите инструкции :daaa:
Ние си мислим, че Бог ни гледа отгоре, но той всъщност ни гледа отвътре - ЖИЛБЕР СЕСБРОН
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градински орхидеи

Мнение от nadin »

Имай предвид че това е основно за циприпедиумите - пантофките, те като цяло обичат по порьозни и леко варовити почви и сянка. За другите дето имаш почвите са други. Аз тази година за първо садих дактилориза и ще видя как върви и дали съм нацелила.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”