Торовете в градината - видове, приложения

Модератор: Миша

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Blue sky »

Предлагам тема за торовете - кога, как, защо, по колко, от кои точно, мисля за всички ще бъде полезно :nod: и се надявам и други, но най-вече Миша, да се включат :angelche: .

Засега започвам с тази таблица, разработена от Ерик1001, благодаря ти :tzvetentze: която е относно съвместимостта на видовете торове при съвместното им приложение.

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от ptiholov »

Извинявай,Блу но според мене трябва да имаме по 2 висши образования,едното да е свързано с химия за да разберем тези таблица.Не може ли да се обясни на хората всичко простичко,с обикновени изречения,а не да ги затормозявате и да се чудят какво да правят с цветята си.От всичко това освен да умират растения от преторяване или от неправилно торене,друго не виждам какво ще стане. :hmmmmmm:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Titi »

ptiholov написа:Извинявай,Блу но според мене трябва да имаме по 2 висши образования,едното да е свързано с химия за да разберем тези таблица.Не може ли да се обясни на хората всичко простичко,с обикновени изречения,а не да ги затормозявате и да се чудят какво да правят с цветята си.От всичко това освен да умират растения от преторяване или от неправилно торене,друго не виждам какво ще стане. :hmmmmmm:
Подкрепям!
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Blue sky »

ами и друго ще има :nod: ,
А таблицата си е идеална според мен - съвсем ясно казва, че със суперфосфат и натриева селитра може да се тори едновременно, стига да не се смесват предварително; докато ако се налага варуване на кисела почва, то това не трябва да става едновременно с прилагане на амониев сулфат например :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Moria »

Не съм съгласна с Тихолов и Тити.
Както казва Блу, това е като "начало" . Полезно е да се знае съвместимостта на торовете. Дозирането си е съвсем отделен въпрос, който вероятно ще бъде изяснен допълнително в темата. Или който иска може и сам да си го изясни.
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Миша »

Само не разбрах защо трябва да се правим на химици,когато има толкова много готови торове.По- скоро трябва да се изучат потребностите на даден вид,например,въпреки че азот и калий са смесими, едновременното торене да речем на краставици с тях предизвиква фитотоксичност.Но пък има калиев нитрат ,пригоден за торене на краставици,при който това се избягва.Всичко е толкова разтегливо понятие,освен от потребностите на растението,усвоемостта зависи и от киселинност,засоляване,температура на почвата и въздуха,степен на обработка на почвата,влажност и т.нат.Излишък или недостиг на някой елемент блокира поемането на друг и прочие, и прочие.А като няма прибори за изследване всичко опира до проба-грешка.Змейчо да ни изнесе една лекция :nod:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от ptiholov »

Съгласен съм с Миша.Просто отиваш в някой голям магазин купуваш си течен тор,в зависимост от цветята които имаш-за листно-декоративни,за цъфтящи,за орхидеи ,за кактуси,или универсален./моят е универсален/.Четеш какво пише и поливаш.Ние няма да откриваме топлата вода.Затормозяват се хората,особено начинаещите.И аз съм в това число /на затормозените/ :lol: Аз ще си ги поливам и пръскам както си зная.Хибискусите ми растат отлично и цъфтят много,а мисля,че това е най-важно,а пък който както иска да си ги тори. :D :hihihi:
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Moria »

Тихолов, става дума за приложение на торове в градината, а не в стайни условия. :dovolen:
Информацията нека да я има, тя не задължава никого да я ползва. Който иска да се прави на химик. ;)
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от ptiholov »

Извинявай Мори,не разбрах. :tzvetentze: Аз не ща да ставам химик. ;)
Аватар
Moria
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1505
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:38

Re: Торовете в градината - видове, приложения

Мнение от Moria »

:tzvetentze:
То и аз нямам градина, ама човек никога незнае кога и какво ще му потрябва . :D
Сигурна съм че тук има хора, за които табличката ще е полезна.
И ако вземе някой да изнамери и оная вълшебна таблица за съвместимост на препаратите. :angelche:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”