Градинка под бор- мисията (не)възможна

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от dar »

Добре дошла, комшийке :tzvetentze:
И наше село е до Елин Пелин.
Чакам снимки и разкази. С каквото мога ще помогна :gush:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от maiakt »

Добре дошла и от мен! Не мога да помогна със съвет,защото имам 2 бора,ама още не съм садила нищо около тях освен хости-не се получи. Единствените растения,които виреят там,останали от предишните собственици са винка и на около 2м от бора- юка.
лалесъм

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от лалесъм »

Здравей и добре дошла :tzvetentze:
Бъди доволна от всеки успешен и неуспешен градинарски опит, защото са си е твоето дело, твоят опит, преживяване и твоят напредък :daaa:
Подобна заплетена на пръв поглед ситуация съм виждала във витошкия двор на наша съфорумка. Решението е повдигната леха около бора, при теб примерно до нивото на дървената опора. Можеш да повдигнеш бордюра на плочника и да насипеш пръст или да сложиш камъни около бора, а между тях пръст, в която да засадиш споменатите вече растения :nod:
Успех :liubov:
Deleted User 5091

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от Deleted User 5091 »

Добре дошла!
Включвам се, защото си имам същите 2 огромни бора- много централно.
Та от 2 години си садя и отглеждам под боровете най-хубавите ми растения.
Най-добре ми върви рододендрона, ацер/той е засаден абсолютно до ствола на бора/, ерика, азалия, мини елхичка Дейзи уайт, сини фестуки, хойхери.
Под другия бор огромен 30-годишен божур, хортензия паникулата, лилиуми и му готвя още един ацер.
Рододендрона си показва кога да го поливаш- листата му стават надолу. Вечнозелени са и пролет са много красиви, а през останалото време е хубав храст.
Умирали са ми само хойхери и то светло зелените, всички останали си се развиват.
Първата година поливах май всеки ден, сега- след 2 години- през лятото през ден, сега есента веднъж седмично.
Ще ти снимам отблизо какви съм ги вършила и ще видиш, че мисията е възможна :tzvetentze:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15887
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 864 пъти
Получил благодарност: 1728 пъти

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от Гео, граф »

Здравей, Didoni_3, и добре дошла :tzvetentze: !

Като гледам колко високо са орязани клоните на иглолистното, би трябвало под него да оцеляват споменатите по-горе сенколюбиви китки. Аз бих предложила махония, макар че не съм изпитала все още възможностите ѝ на сянка при мен. Ако сложиш няколко корена по на гъстичко, за 2-3 години ще ''облече'' голото място. Или лоницера нитида, лигуструм, симфорикарпус... въобще някакви обемни храсти в основата на ствола, а по периферията дребняци - мускари, лалета, нарциси, зюмбюли за пролетни цветове, почвопокривен флокс, алиум, иглики... сто неща могат да се сложат, пък което оцелее :arrow: ...
Но щом емпиричен път си достигнала до невъзможност да зацветиш петното, трябва да се включи тежката артилерия - Надин е спеца за такива случаи. Дано погледне тук :nod:

ПП. Междувременно Мия е предложила изпитани растения, пий вода от извора дет се вика :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Deleted User 5091

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от Deleted User 5091 »

Ето снимки. Обърни внимание ацерчето къде е засадено. Дава си нов прираст, расте и хубавее :dovolen:
Изображение
Изображение
Долната снимка е от втория бор/ела/
Изображение
Дано да ти е полезно.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5275
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 108 пъти

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от Daniela Pargu »

Мечта е да имаш в двора си такива големи дървета!
mija е синтезирала възможностите много удачно!
И при теб ще стане! :stiskam: :dovolen:
Аватар
albitzia
Kъсо кафе
Мнения: 69
Регистриран на: Юни 3, '14, 22:10
Местоположение: София

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от albitzia »

Имам 40-годишен обикновен смърч, засаден до зидана ограда. Ще се досетите, предполагам, че отдолу е върло суха сянка, а корените на смърча излизат на повърхността при всяко разкопаване. Та там отглеждам 3 доста големи вече аукуби, много са щастливи там; също азалии, кандилки, лавровишна, махония, пахизандра, тис, здравец, традесканция, иглики, лоницера нитида, пиерис японика, бръшлян, ламиум, медуница, дицентра, хоста, а точно около ствола на смърча има огромно петно от обикновен арабис, който цъфти всяка пролет. Така, че мисията е възможна! Успех!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от nadin »

В мойта градина на 10 кв.м имам 3 смърча и една ела. Та в тази връзка да ти дам няколко съвета.
Първо изчисти си карето под смърча, махни камъните, колкото можеш от дребните корени на смърча и всички треволяци и хубаво прекопай колкото можеш по-дълбоко и колкото ти позволяват корените. Така ще вкараш игличките да гният и да подобряват структурата на почвата. Ако почвата ти е глинеста вкарай допълнително торф и малко пясък. Основният ти проблем не е сянката с почвата и сушата.
Дървото ти е смърч от сребристите. Това означава повърхностни корени които изсмукват водата за отрицателно време. Така че новопосадените растения трябва да се поливат редовно поне два пъти седмично. Оставяй окапалите иглички на бора да гният не ги чисти. Те спират допълнителното изпаряване на водата подобряват структурата на почвата и правят красив мулч на фона на който изпъкват растенията и спират разпространението на разни плевели.
Сега какви растения да садиш. Напълно си права че най-красиви са тези карета пролет когато цъфтят повечето луковични и грудкови цветя. на такова място забрави да имаш целогодишно цъфтящи цветя. Но за сметка на това може да комбинираш растения с различна форма и цвята на листата и като добавиш някой красив голям камък и или дънер може да се получат много ефектни комбинации.
Не сади растения които искат много влага и слънце ( влаголюбиви папрати , хортензии астилбета и разни подобни, Рози, и всичките популярни градински цъфтящи). Наблегни на Хостите. Рододендроните стават но им трябват по-специални грижи. Трябва да слагаш тераует в корените за да задържат влагата и редовно да разрохкващ почвата ако ти е много глинеста. Идеално ще виреят кукуряци, пасихандри, и всички грудкови и луковични за сянка. Като хепатики, анемонета немороса и куп други цветя. Хойхерите също ще растат, но имай предвид че заради сянката няма да са в най-добрата си разцветка. Така че сади такива които по-принцип са с по-наситен цвят. Ако искаш погледни снимите от мойта градина в подписа ми. Там съм дала в развитие как се менят нещата при мен в годините и ако те интересува нещо или някое растение питай.
И накрая добре дошла при нас и успех със сенчестото каре ;) .
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Градинка под бор- мисията (не)възможна

Мнение от маргото »

:shi: Didoni_3 и добре дошла! Под моят смърч расте клематис Дурандии, папрати, хиперикум и седуми в съдове.
А малко по-далеч от стеблото роза Айсберг, Боника и малко лилиуми. Обаче смърча е подкастрен високо и поливам
по-често. При мен няма допълнителна сянка от постройки, целодневно огрява слънце от изток, юг и запад.
Напълно споделям това за корените, което е споделила Надин, и не само. Мисля, че и ламиум ще вирее.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”