Домашно консервиране

Изкушения за лакомници и гурмани.
Публикувай отговор
wenche

Re: Домашно консервиране

Мнение от wenche »

Mariyanag, как правиш мармалада от грозде? Аз всяка година глобявам ММ с десетина литра от безценния гроздов сок и правя петмез. Любима съставка ми е в обмазките за печено месо.

Изображение
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1465
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от vanina_g »

wenche написа:Mariyanag, как правиш мармалада от грозде? Аз всяка година глобявам ММ с десетина литра от безценния гроздов сок и правя петмез. Любима съставка ми е в обмазките за печено месо.

Изображение
И аз направих натурален сок от грозде със соковарката, обаче това с петмеза звучи много примамливо - може ли рецептата? За догодина де... :angelche:
РОУЗ

Re: Домашно консервиране

Мнение от РОУЗ »

И аз съхранявам сушените зеленчуци в бурканчета - лук, моркови, червени чушки, пащърнак, целина, корени и листа магданоз.
Лукът го изпуснах и поопекох тази година случайно, но грешката ми хареса и ще я повтарям, страхотен аромат на печен лук.
Изображение

Плодовете не посмях в буркани, ябълки, круши, кайсии и сини сливи суших, но са в кутии във фризера.
Сушените черита също.
Изображение
Изображение




Марианка, напиши за сока от грозде в соковарката, и аз имам такъв уред, правих само сироп от къпини това лято в него. А, да, и желе от къпини, стана случайно. :lol:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Гео, граф »

mariyanag написа:... дюлево сладко...
Мериън, да споделиш как правиш това сладко, моля! Чета в нета, ама си е друго като ти каже другарче :nod:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
wenche

Re: Домашно консервиране

Мнение от wenche »

Ванина, за петмеза - моят е от мерло, защото с това разполагам в излишък. Вземам десетина литра от смачканото грозде за виното, прецеждам го от семки и люспи и го варя на бавен огън, докато достигне желаната гъстота ( да се точи като мед). Това е всичко. Не добавям захар, защото мерлото е много сладко, не слагам и лимонтозу, защото не се захаросва.
Един от детските ми спомени за аромати беше именно на петмез и носталгична беше причината, когато го направих за първи път, но оттогава не пропускам година.

Роузи, страхотно изглеждат сушените плодове. Виждам апетитна коричка, във фурна ли ги сушиш? Сподели и за лука.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1465
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от vanina_g »

wenche написа:Ванина, за петмеза - моят е от мерло, защото с това разполагам в излишък. Вземам десетина литра от смачканото грозде за виното, прецеждам го от семки и люспи и го варя на бавен огън, докато достигне желаната гъстота ( да се точи като мед). Това е всичко. Не добавям захар, защото мерлото е много сладко, не слагам и лимонтозу, защото не се захаросва.
Един от детските ми спомени за аромати беше именно на петмез и носталгична беше причината, когато го направих за първи път, но оттогава не пропускам година.

Роузи, страхотно изглеждат сушените плодове. Виждам апетитна коричка, във фурна ли ги сушиш? Сподели и за лука.
Благодаря! :tzvetentze:
РОУЗ

Re: Домашно консервиране

Мнение от РОУЗ »

Венче, в сушилня ги суша, изрязах си кръгли шаблони от хартия за печене, иначе изпадат през решетките /зеленчуците ги режа на кубчета/, през час-два размествам скарите, в моя модел сушилня най-долният ред се суши най-бързо, но в случая забравих лука долу и той стана леко кафеникав и много аромантен.
Плодовете ги ползвам за закуска като мюсли, слагам малко овесени ядки или трици, но заради сливите ги замразих, че са по-месести и не съм много сигурна доколко съм ги изсушила.

А ти кажи сега и за мачкането на гроздето, съвсем отначало, че някои не правим вино и трябва по-подробно.
Имам едно червено грозде с много дебела люспа, сигурно е винен сорт някакъв и ще взема да го спретна и аз на петмез.
После стерилизира ли се или не?
wenche

Re: Домашно консервиране

Мнение от wenche »

Роузи, за петмеза ти трябва чист сок, шира, тогава става фин и лъскав, направо копринен.
Импровизираш според наличния хардуер, няма значение как ще намачкаш зърната и ще им вземеш сока, прецеди го през тензух или гевгир, изчакай час-два да се утаи и вземи само бистрата част.
Не стерилизирам, наливам докато е още горещ в сухи буркани.

В днешния мъглив и направо студен ден какво по-подходящо от един лютивичък гулаш.

Изображение
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Домашно консервиране

Мнение от Tanet »

Венче, направо ми потекоха слюнките, а и много ми харесват приборите :nod:
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Домашно консервиране

Мнение от Гео, граф »

Е те тоа гулаш на върха на главата ми поникна, ослюнчих се и аз като Танчето, окапах се, размечтах се... ееех :potekoha: :potekoha:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Готварство”