Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Бобсъна »

Къде са тези смокини??
Изображение
azalia
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от azalia »

Аз посадих една Madeleine des deux saisons в градината,наскоро я проверих-не е измръзнала.Другите ми смокини изкараха на топло в къщи.За Айс кристала четох някъде ,че не е нещо впечатляващо като вкус,отглеждала се предимно заради красивите листа-по-скоро като декоративно дърво.Следващата зима ще пробвам студоустойчивостта на няколко сорта смокини от Пландорекс и на Кадота ,която ще е от разсадник от гр.Поморие.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Смокинята-колкото вкусна,толкова и полезна

Мнение от Бобсъна »

По южното Черноморие расте всякакава смокиня безпроблемно!!
Изображение
Deleted User 3996

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Deleted User 3996 »

apis написа:хортензия , Таралас писа ,че ще пусне в продажба иранска смокиня,която се смята за най студоустойчивата смокиня.
Може би ,,Ice Crystal,,(-25градуса,комтактна,с малки размери,с красиви листа е и поради това е считана и за декоративен вид)
е нейн подвид,но втора зима измръзва.
Apis, как ги зазимяваш смокините?
Тази зима при мен не замръзнаха и ще имат хубав старт.
Затиснах клонките към земята с автомобилни гуми и хвърлих сено и слама върху тях.
Оказа се, че дори имам една недоузряла смокинка от миналата година .
Дали тази ище доузрее? :dovolen:
Изображение
azalia
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от azalia »

Тази смокиня Айс кристал я дават с посредствен вкус на плодовете.Само за едни нарязани листа не си струва според мен да се гледа.От предна поръчка от Пландорекс и аз повлияна от това ,че била студоустойчива си взех,ама то и листата не са и нещо особено-нарязани едни ,такива.Аз подобна смокиня с такива листа имам и от семена,даже листата и са още по-красиви,но не знам дали е мъжка или женска.Според Серафимови от сортовете смокини разпространени в България с по-висока устойчивост на измръзване са сортовете:Мичуринска10,Ахтополска17,Финикова,Созополска20,Поморийска17.При температури от-15,-18 се поврежда млада дървесина,но може да измръзне цялото дърво.В опитна станция по овощарство гр.Поморие имат 10 сорта смокини,на цена 6лв. с ддс.Може да се поръчат,но по-големи количества,като се залагат резници и се чака поне 1 година до получаване на дръвчето.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от Asarina »

apis написа:Asarina ,ти пишеш,че при вас е студено,че даже и канадски сортове рози садиш,то тая смокиня ще да е някоя специална.
Ще я видим как ще се държи :dovolen:
azalia
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от azalia »

[quote="apis"]ivanina , prijatel62 е казал,че ябълката е сладка,без аромат.

Тихомир,доста стабилно зазимяване си направил,не се ли чупят клоните така,като се привеждат до земята.А като стане голяма пак по този начин ли ?
azalia , този Ice Crystal по всичко личи,че няма да покара.Аз мислех при поръчката от Пландорекс да поръчам по един брой към твоите десет.
От тези,които си изброила,най студоустойчива е финикова и созополска(-20).Значи в тази опитна станция не може да се поръча един брой ?
А имало и някакви разградска и жълта студоустойчива ?

Apis,аз ще си поръчвам от опитната станция в Поморие Кадота,Далматинска,Ахтополска 17,Бяла италианска Финикова и поне 5 до 10 мъжки смокини-общо около100 броя.След 1 година ще си ги взема,а на бъдещата ми смокинова градина ще садя първо тези френските.Зимата със сигурност ще им сложа някаква защита.Имам едни съмнения относно този сорт Bellone-питах ,уж бил Noire de Bellone,но защо францусите в каталога на Пландорекс са си спестили това Noire,не знам.Самите растения са с бледо зелени клончета и имам чувството,че не е този сорт,който исках.Другата е Ficus carica Dаuphine-Grise de Tarascon.Доста материали от чужди сайтове изчетох и я описват всички като много сладка смокиня.
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от ivanina »

Днес правим окопаване около дръвчетата с права лопата. :dovolen:
Да попитам само , необходимо ли е сега пролетно време да се прави подхранване на овошките и с какво?
За зазимяването на смокините чрез навеждане и зариване на клоните с пръст мога да кажа че при нас този вариант е успешен- само така стигаме до зрели смокини , а клоните не се чупят , поддават се на огъване.
Ето , това го правихме есента- храста като цяло

Изображение
след това клоните вплетохме като косички
Изображение

под тях направихме малки изкопи и приведохме косичките в тях

Изображение

затрупахме хубаво с пръст и есенна шума от дърветата

Изображение

Тази година мисля че ще ям смокини, това е единственият начин на зазимяване при нас.
Завиването със найлон и снопове от царевица не даде положителен резултат. :hmmmmmm:
Смокините, които се образуват на нова- тазгодишна клонка не стигат да зреене за това си останаха по клоните при заравянето им.
Тази година няма да е така .Очаквам плодове от вече миналогодишните си зимували заровени стари пръчки. :stiskam:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
wrong dreamer
Двойно кафе
Мнения: 191
Регистриран на: Ное 6, '13, 22:08

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от wrong dreamer »

Малко е странно, колко сте подготвени за декоративните видове и колко сте неподготвени с плододаващите !
При растенията е като при хората - ако януари излезеш по тениска, ще настинеш та ако ще да си от Новосибирск. Знаете от какво имат нужда и дали го има в почвата.
Зазимяването не е сложен процес. Щом условията не позволяват, промени ги. Южните растения се садят на завет и припек, далеч от преоводнени зони. Сортовете са друга крайност. Внимавате за опрашването - не всички са самоплодни. Черешите, например. Канадските сортове не са студоустойчиви. Те не се засаждат в студени зони. Например, тази канадска Кадота не е канадска. В Канада има зони които са по топли от тук. Това са Ванкувърската долина и района на Ниагара, но източно от Ескарпмънта - т.е. югоизточно на полуострова. Там растат и банани. / във Ванкувърско /. За мен най студоустойчива смокиня е Али Паша / Мичурин 10 /. Зазимява се първите 5-6 години а след това е вече устойчива. Аз имам нарове, смокини, фейхоа, киви и още десетина южни растения, на нивата. Имам и маслина.
Нищо не зазимявам. До мен има летище и вятъра е "бесен". Имам ветроупорна стена от Амелънкиъри, защото вятъра ще те събори / само рано на пролет /. Случва се нещо да измръзне, но много рядко. Есента напоявате "обилно" и поставяте калиев тор, /в моя случай дървесна пепел от широколистни, веднъж на две години / та това си е напълно достатъчно. Наскоро ме питаха, може ли да вирее японска мушмула в Силистренско. Ами каисията е далеч по капризна , а там си е класика. Та поставете се на местото на растението и помислете какво бихте искали да се случи. После го направете. Това е.
azalia
Виенско кафе
Мнения: 474
Регистриран на: Апр 9, '13, 15:42
Местоположение: Ахтопол,Стара Загора

Re: Овошки - плодни дървета

Мнение от azalia »

ivrabetsa написа:
azalia написа:В опитна станция по овощарство гр.Поморие имат 10 сорта смокини,на цена 6лв. с ддс.Може да се поръчат,но по-големи количества,като се залагат резници и се чака поне 1 година до получаване на дръвчето.
Ходила ли си там?Аз нещо не мога да намеря верен адрес в нета-сякаш е някаква секретна база. :lol: Близо ми е и искам да ги посетя.
Да ,няколко пъти ходих.Запознах се и с директора-Димо Драгиев.Всички са любезни и обясняват добре.Телефон за връзка-0889002102.Опитната станция се намира по пътя за Поморие,малко преди самия град/от Бургас/ в ляво .
„Питате ме защо купувам ориз и цветя?
Купувам ориз, за да живея, а цветята – за да имам причина да живея.”
Конфуций
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”