Да поприказваме за доматите - 2017

Модератор: Миша

Заключено
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Ким, ти как ги различаваш (ларва на златка от тази на майския бръмбар)?
Ето тука, в този линк пише, че тази на златката е по-дебеличка и с по-къси крачета.
(Последните две - Rose chafer e златката, а Cockchafer е майския бръмбар.)
http://maria.fremlin.de/stagbeetles/larva-guide/

Ларви на нощенка и нощенка не съм виждала досега - но тези на златка и/или майски бръмбар са често срещани когато прекопавам.
Ще се опитам да ги идентифицирам по-точно.
Има лози, а бръмбарите обичали да хапват от цветовете на гроздето, както прочетох.
Две години пропускам есенното прекопаване от липса на време и минавам само с пролетно, но виждам, че е грешка - увеличили са се тази година.
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Отдавна си имам проблем с тези ларви, но не съм намерил решение....
В уикито пише че често се бърка с майски бръмбър.......
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0 ... 0%BA%D0%B0

Казаха ми Сантана, но има само големи опаковки! Има ли по евтина алтернатива в по-малки опаковки! Също съм ползвал Белем, но той е на топченца ---- дали може да се разтваря?
May the Force be with You!
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от Миша »

Белем е циперметрин, направен за удобство на гранули, няма особено действие според мен, вместо да го разтваряте може да вземете течен циперметрин, има го под най-различни търговски наименования.
Сантаната е много добър, разфасовките са по 1 кг и не е скъп, определено действа, при това не мирише, все пак трябва да разхвърляте на по-голяма площ , поне малко от малко да се намалят вредителите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

MotacillaAlba написа:Ким, ти как ги различаваш (ларва на златка от тази на майския бръмбар)?
Не ги различавам. :dovolen: Само знам, че щом се храни с жива тъкан е ларвата на майския бръмбар.
Ето този
Изображение
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от peterstamov »

Миша написа:Белем е циперметрин, направен за удобство на гранули, няма особено действие според мен, вместо да го разтваряте може да вземете течен циперметрин, има го под най-различни търговски наименования.
Сантаната е много добър, разфасовките са по 1 кг и не е скъп, определено действа, при това не мирише, все пак трябва да разхвърляте на по-голяма площ , поне малко от малко да се намалят вредителите
Някаква идея за нещо течно при вече засети растения или многогодишни?
May the Force be with You!
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

kim написа:
MotacillaAlba написа:Ким, ти как ги различаваш (ларва на златка от тази на майския бръмбар)?
Не ги различавам. :dovolen: Само знам, че щом се храни с жива тъкан е ларвата на майския бръмбар.
Ето този
Изображение
Така е, това е сериозен признак. Аз бих искала да ги различавам при есенното прекопаване и да пращам златките на компоста. Не искам да унищожавам и тях, защото са полезни. В сайта, който цитирах пише, че когато ги сложиш на хоризонтална повърхност ларвата на златката се обръща по гръб, а на майския бръмбар застава на краката си.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

MotacillaAlba написа: В сайта, който цитирах пише, че когато ги сложиш на хоризонтална повърхност ларвата на златката се обръща по гръб, а на майския бръмбар застава на краката си.
Боря се с тях от 2-3 години и са в такова количество, че въобще нямам време да гледам всяка ларва,
дали вдига крачета или бяга по пътеката :dovolen: Но определено ако се изправят на крака,
а те го правят в повечето случаи, бързо изчезват някъде, ако забравя да ги изхвърля.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

kim написа:
MotacillaAlba написа: В сайта, който цитирах пише, че когато ги сложиш на хоризонтална повърхност ларвата на златката се обръща по гръб, а на майския бръмбар застава на краката си.
Боря се с тях от 2-3 години и са в такова количество, че въобще нямам време да гледам всяка ларва,
дали вдига крачета или бяга по пътеката :dovolen: Но определено ако се изправят на крака,
а те го правят в повечето случаи, бързо изчезват някъде, ако забравя да ги изхвърля.
Не е ли достатъчно да се премахват при есенното прекопаване?
За разпознаването исках да кажа, че след две-три правилни определяния вероятно е да се научи човек да ги различава, особено ако попадне и на двата вида.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от kim »

MotacillaAlba написа: Не е ли достатъчно да се премахват при есенното прекопаване?
За разпознаването исках да кажа, че след две-три правилни определяния вероятно е да се научи човек да ги различава, особено ако попадне и на двата вида.
Зависи. Някои се откриват твърде дълбоко и можеш да разбереш, че са там, само по загиващото растение.
Освен това мисля, че се местят, а не е възможно да се прекопава навсякъде в градината.
Ще обърна внимание за това, което пишеш и ще видя имат ли някаква разлика,
освен ако при мен не са само на майския или някаква по-мързелива негова ларва :dovolen:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
MotacillaAlba
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1072
Регистриран на: Юли 10, '15, 14:36
Местоположение: градина в полите на Рила
Получил благодарност: 4 пъти

Re: Да поприказваме за доматите - 2017

Мнение от MotacillaAlba »

Аз днес залових 2 на майски бръмбар - кльощави, с дълги крачета и бързо бягащи. Сега се сещам, че съм срещала от по-дебеличкия вид при пресяването на компоста (наистина доста дебелички :dovolen: :dovolen: :dovolen:)
Заключено

Обратно към “Плодове и зеленчуци”