Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Deleted User 5091

Re: Селски работи

Мнение от Deleted User 5091 »

Юниперусите са с плитки корени.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Селски работи

Мнение от tili »

[quote="mija"]Юниперусите са с плитки корени.

Юниперус, котонеастер, разните мащерки. И са сухолюбиви донякъде.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Малко паркови ми идват тези храсти, а и като гледам снимки - доста място заемат? При мен няма толкова свободна площ. Някакви цветенца ме интересуват по-скоро.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Гео, граф »

Ноне, горски иглики няма как да няма по баирите наоколо. Те цъфтят прекрасно рано на пролет, а през повечето от останалото време стоят едни кипри розетки от листа. От гората можеш да си примъкнеш още ламиум (мъртва коприва), диви теменужки, салвия, медуница, аюга, дивия здравец цъфти фантастично и е супер устойчив на всичко, разни седумчета можеш да сложиш между камънЯците, обикновената фестука също не изисква дълбочина на почвата - въобще всякакъв дребняк и травки, ама в по-големшки количества. Природно, ефектно и еФтино не на последно място :nod: .

Иначе стахис, скабиоза, почвопокривен флокс, ризомите на ирисите се заравят до половината в земята, винка, всякакви кампанулки, селските уханни карамфилчета, круцианела, дебела мара, есенна астра, геум, рожец, пръсни семена от ешолция, калдъръмче, нигела... Само не си мисли, че съм толкова умничка, та на прима виста изсипвам толкова имена. Нищо подобно - гледам си снимки от градината и преписвам :swink: . Ето една за илюстрация - отдолу има колектор и почвата е една педя:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Чудно, мерси много :tzvetentze: Мъкна аз разни китки отвън, но флората наоколо е доста бедна всъщност. А от по-високо в планината не нося, щото не мисля, че ще им хареса.

Засега в лехата до портата има лавандулки, къри, флоксове и лимонова мащерка. Принципно не ми харесва, като има от 100 растения по бройка на едно място, не ми изглежда естествено. Както и големи еднотипни площи. Нещо средно искам да стане.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Селски работи

Мнение от nadin »

Иглики няма да станат също и обикновените диви теменужки. Много е топло и сухо лятото.
Има други диви теменужки дето ще виреят там ама те са редки.
GIOIA(Джоя)

Re: Селски работи

Мнение от GIOIA(Джоя) »

In none,ако имаш педя почва,според мен ще се справят равнеца,непетите,по дребните салвии,дребните пестемони,тревички разни,като фестука,лузула,теснолистните карекси.
Всички издържат засушаване.
Ама не си ли чела още темата за "Сухоустойчиви растения" и разгледала каталога на Миша с разсади 2017http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=6791
и си си решила проблема :daaa:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ох, чета аз и гледам, ама сигурно се досещате каква каша е в главата ми в момента :angel2: Той дворът, въпреки че е малък, има доста различни по условия зони. Примерно имам и иглики, и виолетки, но те са под асма или овошка - ако ги изпружа на сухата трета тераса абсурд да оцелеят.

То не е само до сухолюбивото нали, сега като живеем тук и поливаме, няма да ги оставим съвсем без вода китките. Слънцето и сянката са също голям проблем - имам много сянка, пък няма толкова много сенколюбиви и много от нещата, които слагам на сянка почват да се килифинчат; на слънце пък е изгаряща жега.

С дизайна имам грижи на първа тераса, понеже там е по-културно - прави линии, бордюрчета - пък на мен явно не ми идва отвътре културата :lol: Много повече ми харесва тип котидж гардън, къщата да е обгърната от цветя...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Селски работи

Мнение от libra »

Напиши cottаge garden и ще видиш доста идеи.Сухолюбивите половината са точно за такъв дизайн.
И ,най-важното-всичко е "искам-проба-грешка".
GIOIA(Джоя)

Re: Селски работи

Мнение от GIOIA(Джоя) »

То сухолюбиво,не значи дракоустойчиво :lol:
Ще издържат няколко дни без поливане.
На повечето места поливам с капково,то полива в дълбочина и водата не се изпарява толкова бързо.Но в алпинеума поливам с маркуча.Целодневен пек е,садила съм сухоустойчиви,но миналото лято имам доста жертви,при положение,че в горещините поливах всяка вечер.
С маркуча се намокря горният слой почва,който вече се е спекъл до другата вечер и разни дето мислех,че са дракоустойчиви не издържаха.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”