Пъпеши, Дини

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Дим
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Фев 22, '19, 10:27
Местоположение: София-Д.Камарци
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Дим »

Преди много време, когато правех опити в градината какво ще стане и какво не случайно попаднах на една статия за отглеждане на пъпеши.Та там пишеше,че след 5лист се прищипват за да направят повече разклонения близо до стъблото.Там стават и най-едрите,а ако се оставят по ластуна постепенно издребняват.За това след като направят пъпешчета с големина на орех прекъсвам всички върхове.Намалява се бройката,но се увеличават кг на всеки.Първата година когато го направих ММ мереше всеки откъснат пъпеш на кантара и така от 20 гнезда набрахме 150кг общо.Това ни беше постижение/сигурно и годината е била добра 2008/.Сега садя много по-малко и в момента имам пъпеши с големина на топка за голф.Ще чакам кога ще узреят :hmmm:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Lalel4e »

Благодаря ви за отговорите! Дим, златна си! :daaa: И аз така предполагах.
Даже половината цветове да са мъжки и от женските само половината да вържат, пак ми се струва ще са много, понеже миналият път изброих над сто цвята на корен, а те не са спрели растежа си...
И аз си мислех да оставя по 2-3-5 пъпеша на един корен, понеже там е бедна пръст и суха, едва ли ще могат да изхранят повече. А аз го правя за експеримента, не че очаквам да ядем пъпеши... хихи.
Дано станат поне 5-6 пъпешчета общо от 3 корена, че да си избия капиталовложението за разсад :lol:
а догодина ще имам вода и ще подготвя по-добре почватa - само да видя че става нещо от цялата работа!

____________________________

:ovtza:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от МГХ »

Супер. Аз до сега не съм сяла пъпеши, а тези от Миша са ми като цветя в момента. Хич не очаквам да станат, но като отида на Балкана, ще ги прищипя за всеки случай. Може пък да се получи нещо.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от МГХ »

Супер. Аз до сега не съм сяла пъпеши, а тези от Миша са ми като цветя в момента. Хич не очаквам да станат, но като отида на Балкана, ще ги прищипя за всеки случай. Може пък да се получи нещо.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Миша »

МГХ написа: Юли 11, '20, 19:59 Супер. Аз до сега не съм сяла пъпеши, а тези от Миша са ми като цветя в момента. Хич не очаквам да станат, но като отида на Балкана, ще ги прищипя за всеки случай. Може пък да се получи нещо.
Не прищипвай!

В началото правят само мъжки цветове, после започват да връзват, оставете ги на мира, този сорт е силно облистен и няма нужда от допълнително подрязване, пъпешчетата нарастват много бързо след като вържат .Всеки сорт си има особености, не може всички да сложите под един знаменател , без прищипване пъпешите са около 3 -3,5 кг, следващите малко по-дребни, раждат непрекъснато, за какво ще режете, да прекъснете стъблото точно когато ще заложи женския цвят, ще чакате нови разклонения, които пак ще залагат първо мъжки цветове ,така забавяте развитието на растението, по принцип прищипването се прави след като растението е родило пъпеш, с цел нарастване на вече съществуващия плод
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от МГХ »

Благодаря, Мише! :tzvetentze:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2592
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 746 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Lalel4e »

Е добре че мина Мишето навреме да ни спаси пъпешите :lol:
Вчера ходих и наистина, от големината на орех за една седмица са станали ето такива:

Изображение

Изображение

Дано изобщо го докарам до зрял плод! Полях ги пак малко, че то в мойта пустиня капка не е паднала при всички тези повсеместни валежи и земята суха, че се пука, гореща и корава...

_____________________________

:ovtza:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Di_Va »

Ей, добре че реших да надникна отново в тази тема! И аз за първи път имам пъпеши, едно видео за специфична резитба ми попадна, но добре че не се задействах веднага:)!
Имам три корена от на Мишето разсадите и имат по едно порастнало пъпешче (за сега), подложила съм им мента, да не лежат на земята. Много интересни са като малки - едни космати мъхнати топченца. Надявам се да имат още плодове, за сега обаче не виждам.
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2890
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26
Дал благодарност: 1359 пъти
Получил благодарност: 1336 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от Клеър »

Аз тази година позакъснях със пъпешчетата и се ядосах , че няма време и спрях да ги поливам . Те се уплашиха , че няма да създадат поколение и оня ден гледам няколко като юмручета , а днес колко бебенца са се появили . Браво на тях . Наказанието си заслужаваше .
Изображение
Изображение
Изображение
Вече са поляти .
Нито ги прищипвам , нито им обръщам внимание .
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3452
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 232 пъти
Получил благодарност: 115 пъти

Re: Пъпеши, Дини

Мнение от polyabs »

Мише аз вече опитах от твоите пъпеши, имам 2 узряли, уникално вкусни са!
Догодина пак да заложиш разсад да си купим. :gush:
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”