Градината на Margaritenia

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
Тутти написа: Окт 12, '20, 20:21 Леле, все по-красиви тия познати гледки!
Феърито е най-хубавото Феъри. Гледката е Божи дар.
Ама колко труд пада в градината, вижда се. Сега чакам още снимки, нека се обагрят иглолистните в чудни цветове.
Тутти, гледката наистина е Божи дар! Тук на село хората като си говорим, често ми казват, че имат къща на много хубаво място, на центъра, а не като мен накрая на селото и аз много много се забавлявам:))))))))))
Феъритата са най-доброто нещо в моята градина след иглолистните! Това е роза само като за мен, не боледува, не я пръскам, режа я с ножицата за трева или с храстореза, цъфти обилно с малки почивки и когато всичко останало припада от августовски пек, тя грее в розово и радва окото!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
clock написа: Окт 12, '20, 22:19 Тия познати гледки са си познати най - много на теб, Марги. За мен всеки път е различно. Като чуждите деца, отстрани много бързо растат. Така и при теб. Едни са се издължили, други окръглили, кой развял грива, кой с пухкави розови облаци се украсил.
Великолепна е цялата ти градина, Марги! Всяко растение си е за себе си красиво, но така събрани и съчетани..... Много, много красиво!
Мислих си, дали в началото, като си започвала градината, си си представяла колко красива ще стане? Според мен е надминала стократно и най - смелите ти мечти.
Клокче, благодаря! Развълнуваха ме много думите ти, както и тези на всички други мили другарчета отделили време да надникнат тук!

Наистина, градината от сезон на сезон е много различна, най-вече бързо растяща:)
Когато в 2015 посадихме първите няколко иглолистни и магнолии, не си давах сметка каква краста е градинарството. Никога не съм си представяла градината такава каквато е сега, понеже през живота си не бях засадила и едно кокиче и нямах идея какво искам...(голяма грешка!) В началото майка ми беше дизайнера, тя си представяше трева и в единия ъгъл "алпинеум", т.е. аранжирани растения, тъй като при нас камъните липсваха по онова време:))) Речено, сторено, така и направихме...и след това се оказа, че няма достатъчно вода, за да се поливат 2 дка трева и отредихме 2та останали ъгъла на триъгълния ни двор за цветни лехи и се търкулна колелото и не спря:)))))))) И тревата вече е 1 декар и май скоро ще остане само на тревни пътеки :lol:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Margaritenia »

Emilly1212 написа: Окт 13, '20, 06:48 Едва ли бих могла да кажа нещо по-красиво от думите на Клокчето....Градината ти става все по-хубава, чудесно оформена и с прекрасни обеми Марги. :liubov: Невероятна е! Чакам още и още снимки! :gush: :gush:
Ем, благодаря! Обемите при такъв голям двор са много важни...вече се забелязват растенията от терасата, че в началото тук там се виждаше нещичко във височина, на фона на точки покрай оградата :D
Налегнаха ме много служебни ангажименти и творческата ми муза се изпари яко дим, но съм направила няколко снимки вчера, макар и със сахарски пясък във въздуха!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
Iva63 написа: Окт 13, '20, 12:23 Margaretenia,

Всеки път, когато се разхождам в твоята градина имам чувството се намирам в рая. Всичко е толкова балансирано, сякъш си успяла да сътвориш от всички природни елементи и растения перфектния сюжет. Поздравления и адмирации! И цялото това съвършенство, поставено в перфектната рамка на окръжаващия пейзаж.

Замисляла ли си се за книга или поне за блог?
Аз лично, бих искала да науча доста неща от теб. Например:

= Как е изграден покрития с чакъл участък, колко е дълбочината на каменното покритие? Има ли текстилна подложка ?
= От къде и какъв е чакълът?
= Как са засадени иглолистните е него, на каква дълбочина се намира кореновата шийка?

*Горните три въпроса ме интересуват, защото ми предстои подобно засаждане съвсем скоро. Отлагам го, защото не знам как да го направя/

А иначе, основният въпрос е, как се сътворява такава красота? :P
Иве, благодаря! Радвам се много на думата "балансирано", тъй като аз определено съм прекалила! Но както писах и по-горе, крастата си е краста, в един момент хобито се превръща в страст, градината - в колекция и така неусетно...над 500 иглолистни, розите (които не обичам) са над 80, ей така случайно, какво ли щеше да бъде ако ги обичах. Тъкмо се "отърва" от някои, които не са достатъчно издръжливи на моя мързел и взема, че купя други!

Но сега на въпросите:
1. На покрития с чакъл участък не му е правено нищо, даже не изчистих добре бурените отдолу, покрих с майпекс/ геотекстил и отгоре насипахме камъните. Бурените до известно време растяха по-бурно, пробиваха отдолу нагоре геотекстила, но лека полека с упорито плевене, намаляха и сега растат такива, които от семенца се завъждат в чакъла и корените им не стигат до почва изобщо.

2. Чакъл си поръчахме от местната строителна борса, докараха ни 40 кубика и с един бобкат ги разпределихме на местата отредени за цветни лехи. Предимствата на чакъла са, че не изчезва, неорганичен и вечен, наистина се завъждат в него разни буренчета, но определено се чистят доста лесно. Чакълът е речен, но ти може да си харесаш друга фракция и вид на камъчетата, аз лично харесвам облички. Нещо важно с поред мен, което не го бях помислила предварително, по чакъла по-лесно се чистят листата от широколистните ( с гребло и с духалка). Върху мулча от кори не е така, тъй като силната струя въздух мести и мулча, заедно с шумата.

3. Иглолистните се садят винаги по 1 и същи начин, независимо дали има мулч или не, независимо дали е мулчирано с кори, чакъл или пясък. Ръбчето на почвата от контейнера трябва да е на едно ниво с почвата, не по-дълбоко и да не излиза над нивото на почвата. Дупката се копае 2 пъти по-широка от балата, но НЕ по-дълбока от балата. Балата се "разрошва" внимателно с цел разплитане на корените, за да не се получи "самоудушаване" на растението след години (коренът му се завива около стеблото и така растението умира). Важно е разплетените корени да се разстелат навън от балата под формата на слънце в изкопаната вече дупка. В зависимост от почвата може да се ползва торф или не, аз лично в началото повече ползвах, сега почти не слагам, съветите на професионалистите са растението да се сади в микс от максимум 30% торф и 70 % почва, при мен торфът е под 10%, но почвата ми е песъклива. При глина, трябват почвени подобрители задължително най-вече, за да постигнеш добър дренаж!

Мулчът НИКОГА не трябва да опира стеблото на растението, не трябва да е много дебел около самото стебло (1-2 см максимум), тъй като е предпоставка за гъбични заболявания. Иначе слоят, който аз съм полагала е различен, тъй като имам голяма денивелация, но е поне 2 см, до 4-5 или 6 см на места.

Надявам се, да не съм забравила нещо, но ако се сетиш друго, което те интересува, питай:)))) Ако нямаш денивелация, разгледай и мулчиране с пясък, става много красиво също!

И последно по ред, но не и по важност, ако имаш възможност, сложи по-големи камъни около растенията, поне в началото, защото под камъка е винаги влажно...така много ще им помогнеш докато са още млади и не добре вкоренили. През първата година от засаждането поливам задължително 1 път седмично обилно ако не е валяло. Пробва се с палец, боцкаш го в почвата и ако не напипаш влага с него, значи задължително поливаш.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Margaritenia »

Спойлер
Покажи
borislava.kirilova написа: Окт 13, '20, 22:28 Margaritenia, колко сте порасналии! Страхотен пейзаж се оформя с всеки следващ сезон. Аз имам голям сантимент към твоята градина. Беше една от първите, които разгледах във Форума, и първата с иглолистни. Като захванах темата от първото мнение и не усетих кога я изчетох на един дъх. Благодарение на теб, на твоята градина и споделеното в темата, се запознах в детайли с иглолистните, и вече не са "борче" и "елха", и успешно си ги отглеждам. :liubov: :tzeluvka: :tzvetentze:
Боби, много много се радвам! Пожелавам ти да ти растат и шишкавеят:)))

Аз не обичам много да пиша, но днес явно ми е ден и ще ви споделя една смешка от училището на моя син, който е първи клас и е минал школовка при майка си на тема що е то смърч, бор, кедър и хвойна! Понятията "иглолистни" и "широколистни" са ясни още от 4 годишна възраст :lol:

В час по Околен свят учат за сезоните и имат картинка на череша, която е с голи клонки и цъфнали в розово цветчета; задачата е да се нарисува какво липсва.
Моето момче гледало, гледало, гледало и не могло да се сети какво липсва в картинката, докато накрая не видяло другарчето по чин, че рисува листа. Нарисувал и той, обаче след училище ми казва: "Мамо, тези плодни дръвчета не цъфтят ли на голи клони?":)))))
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Margaritenia »

Оля, Ванинче, Силве, Лече, благодаря сърдечно!

И понеже много досадих с писане...време е да оправя темата с малко снимки:)))))))))

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Прекрасен дъждовен следобед на всички! :gush:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2440 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Мария Николова »

Марги, твоите колекции са по-разкошни от моите! :daaa: :ieeee: :angelche: Обичам да се разхождам в твоята толкова различна и стилна градина! :wooow2: :wooow2: :wooow2:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4385
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 2091 пъти
Получил благодарност: 693 пъти

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Emilly1212 »

Маргиииии :ieeee: благодаря ти, благодаря за прекрасните снимки! Градина и място мечта е всичко това при теб! Толкова премерено, разнообразно, всяко растение където трябва! Бъди жива и здрава да се радваш на прекрасната градина, която сте сътворили! :liubov:
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от clock »

Марги :sheart: благодаря ти, че споделяш красотата на градината ти, опита, знанията и емоцията си с нас! От всяка думичка личи колко много обичаш бодливковците. Това не е просто колекция иглолистни, това е градина пълна с любов :sheart:
Iva63
Кафе с мляко
Мнения: 240
Регистриран на: Апр 29, '16, 23:43

Re: Градината на Margaritenia

Мнение от Iva63 »

Margaritenia написа: Окт 25, '20, 15:24
► Виж съдържание


Благодаря Марги,
Точно навреме ми помагаш с информацията. Днес започнахме с копаене на дупките за иглолистните, но дъждът попречи на проекта.

А новите снимки само показват, че в твоята градина красотата е непреходна. И малко не ти вярвам, че не обичаш рози. Необичаните цветя не изглеждат така. Фейри ли е розата на снимката или бъркам? Ако е тя, чакам втора част на лекцията ти как се отглежда и най-вече реже тази роза. Нахална съм, знам, но пък ти си много добра градинарка и учителка. :tzvetentze:

Много ме разсмя с историята с хлапето. Умно дете. Върна ме към моментите, когато и моят син беше на тази възраст. Наслаждавайте и се гордейте със сътвореното.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”