Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Публикувай отговор
Аватар
Клеър
Баш кафе майстор
Мнения: 2926
Регистриран на: Май 30, '18, 22:26

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Клеър »

Малко лук от мен , докато момичетата с луковите масивите се сетят да ни вземат акъла .

Изображение

Изображение
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Polin »

И от мен малко :D
Изображение

Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Skio »

:o :o Клеър и Полин, много рано за този вид алиуми! Направо сбъркан климатът и това е...

Единственият алиум , който благоволявам да отглеждам(след злополуки с катерички :helllp: ) >>> в смисъл, че живее в саксията на седума спуриум. Розеум, който тук е спонтанен. А до дни ще снимам плантацията, създадена за производството на песто :lol:

Изображение

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2551
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от gevkati »

Чудих се, чудих се за коя тема е този звездат син великолепник и го докарах до лукИзображение

Изображение

Изображение

Име не знам :angelche:
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Polin »

Спойлер
Покажи
Skio написа: Апр 29, '24, 19:20 :o :o Клеър и Полин, много рано за този вид алиуми! Направо сбъркан климатът и това е...

Единственият алиум , който благоволявам да отглеждам(след злополуки с катерички :helllp: ) >>> в смисъл, че живее в саксията на седума спуриум. Розеум, който тук е спонтанен. А до дни ще снимам плантацията, създадена за производството на песто :lol:

Изображение

Изображение
Ани, много е нежен твоя, и интересен :liubov: Не бях виждала такъв :hmmm:

Спойлер
Покажи
gevkati написа: Апр 29, '24, 21:29 Чудих се, чудих се за коя тема е този звездат син великолепник и го докарах до лукИзображение

Изображение

Изображение

Име не знам :angelche:
Гевче, от къде изрови тази прелест :sheart:
Представям си какво чудо ще е, като се отворят всички звездички :potekoha:
Пак да го покажеш :zazaazaz:
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2551
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от gevkati »

От цветарски магазин съм го купувала, преди доста години. Първоначално креташе, но сега зимите са му по вкуса явно
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Skio »

gevkati написа: Апр 29, '24, 21:50 От цветарски магазин съм го купувала, преди доста години. Първоначално креташе, но сега зимите са му по вкуса явно
Гевкатии :tzeluvka: , е те за т'ва мъдрият български народ тежко се е изказал, че никога не е късно да станеш за резила в градинарските приключения :lol: :lol: :lol:
Това е Scilla peruviana, бe коте, демек на български перуански синчец.
Ето ти честта да издухаш прах от мноого ръждясала тема. Аз си мечтая да я видя на живо поне веднъж, просто да я видя, но като дойде до купуване все много скъпа ми се струва луковицата, но е най-вече защото нали обичам бройки, струпвания, количества...
Това същество е много дълговечно, търси й мястото и ще съжителствате до веки веков.

viewtopic.php?t=620
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Skio »

Polin написа: Апр 29, '24, 21:44
Ани, много е нежен твоя, и интересен :liubov: Не бях виждала такъв :hmmm:


Полин, това е Allium roseum и тук му е родината. Минава за ранен, цъфти малко след Allium napoletanum. Ядивен е и има алиумен, не чеснов, аромат. Много интересно песто става. Освен това прави страхотни динамични букети, които траят с месеци, менят си цвета, образуват се въздушните лукчета и т.н.
Най-важното е, че нито насекоми, нито животни го нападат, единствено рояците диви пчелички трябва да се понасят, докато цъфти(само щракваш с пръсти и го имаш, Полин).
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4468
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от Polin »

Skio написа: Апр 29, '24, 22:30
Polin написа: Апр 29, '24, 21:44
Ани, много е нежен твоя, и интересен :liubov: Не бях виждала такъв :hmmm:


Полин, това е Allium roseum и тук му е родината. Минава за ранен, цъфти малко след Allium napoletanum. Ядивен е и има алиумен, не чеснов, аромат. Много интересно песто става. Освен това прави страхотни динамични букети, които траят с месеци, менят си цвета, образуват се въздушните лукчета и т.н.
Най-важното е, че нито насекоми, нито животни го нападат, единствено рояците диви пчелички трябва да се понасят, докато цъфти(само щракваш с пръсти и го имаш, Полин).
Ехаааа, колко бързо ставало.... като бодни пръчка, пий вино :lol: Няма да откажа едно луче, Ани :tzeluvka: , а за песто шЪ почакам да си отгледам повече алиумчета ;)
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2551
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София

Re: Декоративен лук - Алиум / Allium sp.

Мнение от gevkati »

Лукови балони

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”