Салвия / Salvia sp.

Публикувай отговор
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Noel »

Либре,забраняваме ти да четеш :svekurva:
Гледай сега какъв смут вля в редиците :lol:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от kesten »

Разглеждайки темата установих че имам растение което досущ прилича на салвия /не знаех че има растение салвия/. На всичко отгоре се и яде.
Моля ви вижте това такова ли е и яде ли се и ако да как?. Че да не взема да се гътна?

това пред розичката. Случайно е попаднало в снимката :nod:

Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от sofy »

Защо да се гътваш? Това е салвия трицветна- Salvia Оfficinalis Tricolor-в случая салвия с много декоративни листа .Бъзика си е бъзик, няма нужда сега да се стресирате.Салвията -Salvia officinalis си е много полезна билка,която се използва от древността за какво ли не.Е, разбира се трябва да се спазва принципа "дозата прави лекарството" :dovolen:

PS - досега не съм се възползвала от лечебните и свойства и нямам личен опит,мисля Нини я използваше за чай.
Аз много харесвам салвията,но по-скоро декоративните и качества.Има салвии с забележителни листа,други цъфтят много красиво,непретециозни и сухоустойчиви са.
Последно промяна от sofy на Сеп 4, '14, 16:43, променено общо 1 път.
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от kesten »

sofy написа:Защо да се гътваш? Това е салвия трицветна- Salvia Оfficinalis Tricolor-в случая салвия с много декоративни листа .Бъзика си е бъзик, няма нужда сега да се стресирате.Салвията -Salvia officinalis си е много полезна билка,която се използва от древността за какво ли не.Е, разбира се трябва да се спазва принципа "дозата прави лекарството" :dovolen:

Софи, аз не се бъзиках. Ами ако таз салвия си има двойник като при гъбите... случва се и при растенията.

благодаря много че я определи.. и то Officinalis - това май беше лечебна или нещо подобно. Отивам да търся приложението й :liubov:
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 31 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от sofy »

Писали сме едновременно,ако искаш да пиеш чай да ти настрижа от онази която е с обикновени листа?Не знам как е на вкус ,но мирише хубаво.Твоята е селектирана заради листата и те наистина са красиви особено есен,когато се открои и червеното :dovolen:
Последно промяна от sofy на Сеп 4, '14, 16:58, променено общо 1 път.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Албена »

Чаят е хубав и много ароматен. :nod: Когато бвх малка баба ми ми правеше такъв чай, който ми беше омръзнал и си спомням ,че все й виках ,че не искам чай от "дафинови листа " :lol:
Lois

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lois »

аз моята я използвам като правя салтимбока - немислима е без салвия, и също пържена в масло за паста с масло и салвия, мммммм
не знам за пушене дали е вкусна, но в тигана е убиец :srofl:
моята е ето такава
Изображение
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от kesten »

Благодаря Албена, но дори незнам какъв е чаят от Салвия, просто се поблазних че в двора ми все пак има нещо за пиене/ядене или каквото и да е полезно. За сега ще проуча приложението й.

Lois, не така бе човек съвсем се стреснах. Аз не съм чувала че има ястие салтимбока... очевидно ми предстои да се образовам.
Deleted User 1445

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Deleted User 1445 »

Кестен, спокойно можеш да си правиш чай от салвия, пием такъв от години. И като част от билкова смеска - босилек, мента, салвия, мащерка,
маточина - все неща, които си отглеждаме, и самостоятелно, когато някой е болен. Чаят от салвия е полезен за заболявания на горни дихателни пътища, прави се като 4-5 листенца се запарват в литър вода. Когато е за лек късам листата директно от корена, така става по-ароматно и по-силно чайчето.
Не съм забелязала някакви поведенчески промени :lol: , но това с пушенето и аз за първи път го чувам.
Яла съм панирана салвия, много вкусно, но и много трудоемко, панира се листо по листо.
Моята салвия е Salvia Оfficinalis, такава като на Лоис и двуцветна, има снимка мисля на 2 стр.
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от kesten »

благодаря Нини :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”