Системи за земеделие

Публикувай отговор
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Начи то и тук е същото с таз разлика, че хората все търсят нови начини и форми за икономическа изгода, което е по-правилно да се нарича финансово оцеляване. И ако ЖМФ има избор и го прави, другите нямат.
Не съм съгласен с теб, при описание на процесите да бягаме от финансовата страна, щото тя е много важна.
Да не кажа най-важната и дава огромно отражение на дейностите.
Ако твоята дейност не генерира достатъчно средства, ти няма да можеш да я продължаваш.
Даже хоби градинаря трябва да внимава, щото да не изгуби финансов смисъл дейноста му.
А то навсякъде е така. бедните стават по-бедни и търсят най-евтиното, което срива цели отрасли и вместо борба за качество, имаме борба за по-ниска цена на всяка цена. А като се утвърди ниската цена има едно покачване и хората гледат за по-малко гадна стока.
:mrgreen:
То аз, точно затова, досега не съм писал на таз тема, щото нещата опират и до финансов смисъл. А почнем ли в таз посока тя стана една ...
Цифрите на ЖМФ са си баш такива, ако не и по-добри, щото в тази област има някои възможности за избягвана на финансовата бумащина.
Същевременно съм убеден, че той е използвал всички по-широко известни възможности за финансови улеснения, които в Квебек са много, но за това не се говори. Нии си знаем.
А за салатите ... тук в магазина върви бостон и айсберг.
Обаче градинарите правят месклун, което е две, три салати в определено съотношение.
Тия от магазина се гледат хидропонно на огромни тави от стиропор. До 40-50% се изхвърля, щото е малко и няма търговски вид.Щото храната си я купуваме според формата и цвета, а вкусът и качеството идват после.
Начи тука веригите за фаст/джънк фуд си процъвтяват.щото само там можеш да напълниш пупата за 5-10 лева и докато е горещо да ти е вкусно.А и бързо става. :mrgreen:
:mrgreen:
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Ей го механизъма на садене на хартиени кофички без дъно от табла.
https://m.youtube.com/watch?v=gMSpN0E8_H8
Последно промяна от troll на Яну 24, '16, 10:20, променено общо 1 път.
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

:tzvetentze: ,Мише-зима е ,работа няма,-20гр студ,но толкова чисто и красиво е,има и сняг,та всички салати са на топло :D От час се усмихвам пред компа с часа кафе и клатя глава за съгласие,че ММ каза да ида на преглед :D та Ви благодаря за темата.
Мише,системата при нас е същата,но при нас София е далеко и пазара е свит имах неразумието да направя сина си "Млад фермер",2013 защото аз 2008-ма не се вписвах в системата заради безумното условие не повече от 14мес регистиран като зем. пройзводител те водят за стар.Старта ни е с домат и краставица-някой сметнал че това е най-доходно от най-малко площ-мога да споря но няма смисъл.Спорих с девойката в Общинска служба земеделие за пререгистация ,като гледам домат и преди него съм боднала салата ,салатата ми е предкултура,ми обесни че трябва да имам отделна площ.,щот няма как да влезе в системата.Та реши се проблема-пиша само домат и салатата отива на черно-но на борсата ми дават 10ст/бр, 2014год беше ,Коментара на борсаджията беше да ти дам 20лв ,да не ми караш 200салати :liubov2: то пътя ми до там е толкоз.След таз подигравка 2015-салати няма и цена 1,3лв/бг,та тук е онази приказка за постоянството,но си се уважавам :svekurva:
А идеята с ресторантите е супер,но не точно-само когато няма търсат пройзводител дребен-храних с розов домат много скъпарски ресторант,но заради това че имаше дефицит на борсата и стигам до краставиците-по програма гледам 3дка,от тях салатната е ок ,но преди да стане домата,после няма търсене и аз зацепвам че само ресторантите ползват за шопски салати-ноооо не искат да се занимават с пройзводители-по лесно и е да си купят всичко от един доставчик.И сега имаме две много хубави прасенца отгледани с много тиквички,краставици и домати. :hihihi:
Няма по хубава гледка от градина с доволни растения. Още малко и ще пукне пролет,става весело и лудо,но живо. :ieeee:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

А ето идея как да си направим редосеялка:
http://m.youtube.com/watch?v=Cu36ibmE3zA
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

тези хартийчета не знам , обаче ей това ми хареса, казах на шефа да ми направи :dovolen: и тай каза "добре" :lol: :mrgreen:
[video][/video]
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

Трол,благодаря .Аз съм доволна от сеялката,даже моята е за малко пари и то от Украйна :D ,там все още е социализъм и имат към тракторен завод цех-като нащи шир потреби от време оно :D
Ползвах я за ранни моркови и беше супер лесно,иначе всичко разсадено от табли с разсад е сигурност.Нямаше да имам жива зелка ако не беше в табли на 40гр го разсаждах без жертви. :daaa:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Та от първата да скочим на последната

Пермакултура

за туй си има причини и то чисто субективни.
:mrgreen:
Аз съм виновен! Щракнах на последната връзка на Белл и ми излезе ЖМФортие и малко се зачудих, щото той не е пермакултурен толкоз, но чукчи писател, чукчи не читател.
Извинявай Белл!
Та за пермакултурата...
Идеята е на Дейвид Хомгрен, студент на Бил Молисън, който и е дал сила, но един от най-силните тласъци им е дало натуралното земеделие на Масанобу Фукуока.
Ся ... новото е добре забравено старо.
Нагоре има няколко вайкания че нямаме много място и т.н.
Туй изобщо не е така.
В момента, в който засеете семенце или посадите цветенце вие променяте екосистемата на земята.
И затова всичко е започнало, като пермакултура = перманентна + агрикултура , асега е
пермакултура = перманентна + култура.
Докато биодинамиката е едно обяснение защо туй става, пермакултурата е сбор от правила за да не се капичне екосистемата, щото и ние сме част от нея. Примерно екосистемата на динозаврите се капичнала и ето ние ги изучаваме, че и филми правим. Може един ден, някой да изучава нас, хората.
Основната идея на ПК е че е много скъпо да се поправя, а по-добре е да не се троши.
Не да чистим, а да не цапаме, нашия общ дом земята.
Може би тъкмо туй са искали да обеснят жените празнуващи нова година на Кьолнския площад.
И тук опираме отново, до туй че всеки в една система има различни интереси и различни възможности.
И ние сме си присвоили правото и опита да решаваме кое и как.
т.е. да бъдем богове в нашата екосистема.
обаче за човек е трудно да бъде бог.
:mrgreen:
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

С риск да ме обявите за консервативен, даже назадничев ще ви кажа, че на мен като ми кажат пермакултура, си представям брадати и рошави млади мъже, които разпалено обесняват за връзките в екосистемите, за зонирането и за етическите принципи в градинарството.
А тез теории ми изглеждат ненужни, щото аз съм съгласен с тях и не аз разрушавам екоравновесието.
Обаче имам своето участие.Ако не купувам PVC доматите в супера и повече правят така те просто ще изчезнат, както изчезнаха грънците, а с тях и грънчарите. Сега глобалното замърсяване е факт. ще правим квотоможем и каквото зависи от нас.
Мен ме интересува система от относително прости ясни и естествени правила, които да ми осигуряват повече вкусни домати и ягоди с възможно най-малко задължителен труд в реалния свят, в който живея.
За себе си съм намерил смисъл в органик био интензивно земеделие.
А и от него предпазливо, така, взимам.
Що органик?
Щото като ми кажат да не пръскам с пестициди, ми казват с ква друга отвара или извлек да пръскам.
Пестицидите са като законите. Задължително пречат на добрите.На лошите само понякога.Даже им помагат.
Щото ми предлагат разни начини да си повикам помощници.Врагове на моите врагове.
Ицяла серия други неща, които ми допадат като цяло.
Освен туй е широко застъпено движението направи си сам, което много уважавам.
Сегааааа интензивната част в моето земеделие е по-скоро пожелателна и трябва да се разглежда като философска позиция и път за повишаване на добивите, отколкото като практика. Такова е и вертикалното земеделие.
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

клон на вертикалното градско "земеделие" е Ферма на прозорец windowfarm:
Tук е изпълнен като хидропоник:
http://m.youtube.com/watch?v=lvDIZaK9GmI
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

Ния, ето ти лентата и как се сеят на нея семената.
https://youtu.be/gMSpN0E8_H8

и мен ме заинтригува, обаче сигурно няма у нас такива ленти

много ми е интересно Троле, продължавайте
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”