Системи за земеделие

Публикувай отговор
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

помниш ли Миша, че си говорихме за посевни норми и че по две растения стигат на човек за прясна консумация.
Ти не вярваше ма е баш тъй.
Първо
Толкоз ядът домати
и Второ от домат изкарват по над 12 кг.
Ся КАК няма да питаш!

А аз откак ядох мои домати вече не мога да ям от магазина.Та строя парник, а и вътре ще гледам!
:nod:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Две растения по 12 кг -само 24 кг :hmmm: , като го разделя на 4 месеца, айде нека са 3 месеца бране , става :nod: , за начесване на крастата :hihihi:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

На мен ми направиха огромно впечетление инструментитему
http://www.themarketgardener.com/market-gardening-tools
и особено
https://youtu.be/duLuTNvjLHg
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Реклама :D , откапа ми кръста само като гледам как клечи :eeeh: ,

И онуй, дето много те е впечатлило, с разсадите на лента, половината няма да се прихванат , затрупани са им растежните връхчета , кой какво гледа :hmmmmmm: , професионална деформация, к`во да се прави :hmmmmmm: иначе и аз много обичам подобни клипчета, а ММ е майстор на приспособленията :D имаме ги доста :nod:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

Миша написа:Реклама :D , откапа ми кръста само като гледам как клечи :eeeh: ,

И онуй, дето много те е впечатлило, с разсадите на лента, половината няма да се прихванат , затрупани са им растежните връхчета , кой какво гледа :hmmmmmm: , професионална деформация, к`во да се прави :hmmmmmm: иначе и аз много обичам подобни клипчета, а ММ е майстор на приспособленията :D имаме ги доста :nod:
Мише,за сеялката съм твърдо-става,супер е щото сеех и на ръка и със солница,но се не е точно и кръста ти се скапва,за лентовото разсаждане и мен ме зарадва,та на по мързеливичките след засаждане ще завали и ще и измие заринатите връхчета и вс е точно,само се чудя сеенето в таз табла трябва да е на специална лентичка :hmmm:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Сеялката е удобство, съгласна съм, обаче не може да сее рътени семена, а с рътените семена се постига по-равномерно поникване за по-кратко време , съответно по-голям процент растения с по-малко грижи , което при тия цени на семена ме отказва от сеялката .При това сеенето е въпрос на опит :dovolen: , аз много малко неща сея наведена , освен това гледам почти всичко в разсадни табли , така че сея седнала :D , после при разсаждането е проблемът , искам да има максимално прихванали се растения на минимална площ, за да си улесня работата в последствие ,т.е. не мога да ползвам приспособления и да чакам дядо Боже да отмие върха, щото никога няма дъжд на време или в точното количество .При разсадите в тарелки мога да изкарам разсад точно когато ми трябва, там не завися от почвена температура, влага, червеи, избягвам гниенията, а оттам третирането с препарати , по-лесно се вкарват полезните гъби и бактерии, само с натапяне на тарелката в необходимия разтвор, не се съобразявам с времето за разсаждане , сади се и в най-горещите часове и т.нат
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Чувствам се длъжен да кажа, че ЖМ Фортие е един висококачествен човек , а такава е май ижена му и те се спукват от бачкане.
Почнал е фермата 2004, а сега е 2016. Той казва, че първите две години са били трудни.
Въпреки, че фермата е биладълго на пазара и евтина, никой не е искал да му даде пари, щото всички смятат цифрите от бизнесплана му за невъзможни при обработваема земя от акр и половина.А то и сега си е така.
Същевременно той не е сръчен. Казва че сам си е преправил зайчарника в къща.Но го е правил два пъти.
Той работел през седмицата, а неделя на обед идвал тъст му, преглеждал и почвал да му обеснява кое как.
и следващата седмица наново.
Отначало хвърлили скъп и здрав труд по дрениране и махане на скали и други от терена.
Същевременно много добре знае силните си и слаби страни. Казва, че досега не е могъл да направи свестен компост, въпреки, че знае какво е и затуй си го купува.
Искам уверено и ясно да ви кажа, че според мен, ако бяха почнали работа в офис щяха и двамата да имат поне 60-75% по висок доход.
Това не са нормалните дребни зеленчукопроизводители около Монреал.
Той много не акцентира на това, но това му е втори опит със собствена ферма.
Първия път е наел земя и си направил на нея индиянска палатка типи и там се е родил синът му.Казва, че са искали да живеят в такава местност, тя верно е много красива, с жена му и като работиш и се изправиш да гледаш таквиз красоти.
После разбрах, че като работиш не бива да се изправяш и любуваш на природата, споделя години по-късно той.
:mrgreen:
Освен туй, не зная дали можете да прецените, но това е френскоговорящ кебекар.Англииския му е прост и ясен без един голям речник, с изключение на специализирания. Това е екзотично в америките.
Има един интересен момент в лекцията му, която е при съседите, в която обеснява за Куба.
Тогава в залата е тихо, студено тихо.
Той обеснява, че кубинците си нямали бензин за тракторите и части за тракторите и камьоните, заради щатското ембарго и го подкарали на ръчно земеделие и се справили прекрасно.И голяма част от неговите техники е заимствана от тях.
:mrgreen:
Ся ....
Трябва да кажем, че е имал и шанс. Той е много нужен в началото.
Още първата година са фалирали на близко зеленчукопроизводители и е зел два(май 3) парника за 7000, което е много добре. всеки е 5.5 х 30 метра.А втората година са фалирали двама-трима местни фермери и той им е взел клиентите.
Цифрите, които цитирам са такива и аз не виждам съмнителни неща.
Ако има 140 CSA кошници те са по 500-550 и туй е 70 000.
Аз имах такива предложения за 26 седмици таз година.Но не приех, щото съм си българче все пак де.
Един път ти слагат най-различни зеленчуци и втори път ти ги носят у вас и искат ключ и трябва да дезактивирам предната врата на алармата.
От двата пазарни дни прави по 1000-1200 на ден и хей ти още 40-50 000.
А вие не сте му чели книгата, но аз съм.
В нея той обеснява, че смята дохода си от квадратен метър( така де, стъпка) и начело при него са салатите, с които снабдява ресторанти наоколо. та оттам са останалите пари.
В монреал колко ресторанти има, не е истина.
Тук опашки за стока няма, но пред маняшки ресоранти кви опашки има ...
Та ресторантите са много взискателни към качеството на продуктите.Много по-взискателни от клиентите.
:mrgreen:
Аз мога да пиша до безкрай ... то таз тема, затуй е интересна, щото показва светогледа на градинаря.
:mrgreen:ч
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

Значи,Троле, системата тук и там се различава много .Това с бачкането просто не го обяснявай на зеленчукаря в България, защото ние по цял ден си седим на задниците шъ знайш.Освен това всички, или почти всички, които са взели кредит по някакъв начин в момента са фалирали, други така са омотани в бумащина, че не остава време за друго, да не говорим как се изработва бизнес план у Бг и кой трябва да ти го изработи ,спирам до тука, защото ме хващат бесовете .Миналата година за София само аз и още един фермер се класирахме за субсидиите за качествена продукция, но повече няма да повторя , такава бумащина беше :eeeh: , дори към средата на сезона се отказах вече , не си заслужава нервите . И понеже и ние сме тръгнали със салати , основно лятно производство, тогава, когато почти никъде нямаше лятос репи и салати да ти кажа - продавали сме на борсата на опашка , и то на цени,които в момента изглеждат космически, зареждахме и редица ресторанти с прясна салата .Имаше период, в който хората искаха да опитат нещо ново, интересно им беше и обичаха да експериментират , произвеждали сме лятото поне десетина сорта салати- като се почне от батавиите, дъбовите листа, украсните, айсбергите , маслените глави , какви ли не други зелении, ранен карфиол и броколи, цветните карфиоли, брюкселско зеле, савойско зеле, китайско и пекинско зеле, аспержи, какво ли не, ресторантьорите идваха и избираха най-качественото , и плащаха за качество . Обаче постепенно ресторантите взеха да западат, вече определено не търсят качеството,в последно време идват и взимат стоката пред изхвърляне, което не мога да го разбера , като изхвърлиш половината продукт как може да е изгодно , на борсата в Слатина направиха цех за пакетиране ,основно за заведенията , вече там се поръчва нещо от рода на вашата кошница с продукти , като няма да казвам кои продукти се слагат в кошницата, имайки предвид, че слатина основно е за вносна стока, а каква стока идва в Бг също няма да казвам , ще ми се само да можеш да се разходиш край борсата и сам ще усетиш с носа си .И като не използват кошницата един ден на другия вече половината неща са бомбирали, защото са престояли в хладилници , а престоят при ниски температури увеличава нитратите, те от своя страна правят стоката освен отровна и бързо разваляща се . Но пък е евтино , качество търсят все по-малко хора .Освен това по пазарите вече почти няма производители и хората се отучиха да разпознават пресните и качествени стоки, честно казано, понякога наистина си мисля, че народът затъпя и има нужда от обучение, кое как трябва да изглежда и какъв вкус трябва да има .Да не говорим за веригите, които често продават под борсова цена , което също трябва да говори за какво качество иде реч .Има все още хора, търсещи истински продукти, но те са малко и стават все по-малко , а и вече почти не се готви, в момента идват и взимат домат, краставици , някой плод и айде на готовите манджи в билата .Сега стават модерни фермерските пазари, ами половината фермери не са виждали нива в живота си, да не говорим да са работили на нивата , ама са облечени като патагонските гаучоси :mrgreen: .Не се оплаквам, много е приятно да ни спират хора из цяла София и да ни поздравяват за производството, но просто виждам как като цяло стремежът към качествена храна все повече намалява .Така че дай да си говорим за системите за производство, а не да коментираме икономическата изгода от това производство :twisted: , аз например съм избрала определен вид производство защото не искам да поглъщам отрови , при приготвянането на разтворите и пръскането концентрациите са много по-високи отколкото вече попаднали в растението. А като не искаш да ползваш химии и се стремиш да изкараш нещо поне за преживяване щеш не щеш се научаваш да работиш по по-нетрадиционни методи, или по-скоро връщаш се към традициите, които са изхранвали човечеството хилядолетия .

А относно изправянето и любуването на природата, ако не се изправиш и не почустваш топлия полъх на вятъра, не потопиш очи в безбрежното море от слънчогледи, не погалиш с поглед маргаритката до нивата ти - няма ли го това, ставаш роб, роб на работата и печалбата, нищо не отнема умората така, както няколкото мига , в които се потапяш в природата, повярвай, не говоря празни приказки, един ден бях така смазана от умора, буквално се завлякох до нивата със слънчогледите, загледах се в тях , в синьото небе с кръжащи щъркели , сякаш нещо смъкна цялата умора от мен , не бях изпитвала дотогава това усещане .По същия начин почивам разтворила ръце срещу вятъра, затварям очи и се оставям на слънцето , усещащ как изчезват грижите и умората . Земеделието не е само работа, то е радостта от живота, да ти трепне сърцето при мириса на прясно изорана пръст, да почустваш порив да докоснеш малкото растенийце , пробило буците в борба за живот , да те усмихне първия цвят , понякого просто ръцете ме сърбят да докосна земята , за това и зимата ми е толкова тежък сезон , чакам с нетърпение всичко да се събуди .Добре че са цветята през зимата :dovolen: , първата ми работа сега е да погледна кое е никнало в "люпилнята" , кое има нужда от доосветяване, кое от храна , изобщо селска работа :D
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

ния написа:
Миша написа:Реклама :D , откапа ми кръста само като гледам как клечи :eeeh: ,

И онуй, дето много те е впечатлило, с разсадите на лента, половината няма да се прихванат , затрупани са им растежните връхчета , кой какво гледа :hmmmmmm: , професионална деформация, к`во да се прави :hmmmmmm: иначе и аз много обичам подобни клипчета, а ММ е майстор на приспособленията :D имаме ги доста :nod:
Мише,за сеялката съм твърдо-става,супер е щото сеех и на ръка и със солница,но се не е точно и кръста ти се скапва,за лентовото разсаждане и мен ме зарадва,та на по мързеливичките след засаждане ще завали и ще и измие заринатите връхчета и вс е точно,само се чудя сеенето в таз табла трябва да е на специална лентичка :hmmm:
Ния, това са разсади от семена, специално предлагани на лента, лентата обикновено е биоразградима , но цената на такива семена у нас е наистина безумна на фона на цените на готовия продукт, често тези семена са предпокълнали, така че разсада става много бързо и равномерно
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”