Системи за земеделие

Публикувай отговор
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

Система на чукчите за гледане на компир

Дойде време да ви разкажа една история за земеделието. Знаете, че аз винаги съм бил съпричастен към проблемите на българския кър и неговите труженици. Дори имам няколко монографии, които засягат важни теми като "Мелиорация на хумуса при хидронепретенциозните кореноплодни култури" или "Предимствата на ранното третиране със син камък пред късното риголване при карловския мискет". Аз поглъщам жадно всяка земеделска вест в пресата и дори мога да ви обясня научно защо през февруари 74-а година арпаджикът се срина на токийската борса, но това е друга тема! Всъщност искам да ви разкажа за едно събитие, което толкова ме развълнува, че вече трети ден не мога да заспя. Събитието е Международният конгрес на картофопроизводителите, който се състоя миналата седмица в село Малий Компирчек, недалеч от Чешке Будейовице. Темата на конгреса била "Развитието на белия картоф в постиндустриалното общество" Пръв се изказал представителят на домакините - прочутият чешки агроном Иржи Сухопарек: - Колеги картофци, рад съм да кажем, що наши агрономци култивирале дивадло картошку, посадили в нивичку на 15 апржил, але на 15 октоумвер вшистке компирци биле фантастично узрелички!" Следващият докладчик бил сръбският агроном Йован Берекетович. Той засукал мустак, прокашлял се заплашително и изревал: - Йебем ви чешкио компир! Яс до мойта куча си имам една бахча, садим српските компири на 15 май, а на 15 септември ги вадим врло зрели. После цела зима се пружим до огино и пцувам колорадскио бръмбар на макя! Последен думата взел кроткият представител на чукчите - агрономът Гайдар Картофчук от колхоза "Красная редосеялка" край Магадан. Той погледнал срамежливо към пода и тихо казал: - А мъй чукчите - картофите ги садим на пятнадцатого юня и на шестнадцатого юня ги събираме! Цялата световна картофовъдна общественост била потресена. - Как! Искате да кажете, че при вас картофите узряват за един ден? - Абе не че узряват - въздъхнал чукчата - ама голям глад, бе майка!
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

:mrgreen: :ufff: ,сложно ...
А от CSA в Бг от сайта и видях добър старт ,но до 2013г,после не засичам активност. troll , благодаря за инфото-много мислене ще падне в тоз студ. :idea1: :tzvetentze:
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

ок ния
:mrgreen:
Всички почваме таз тема с погрешния крак.
Туй е нормално!
Историята ни учи, че човек почва да се държи разумно, едва като изчерпи всички други средства или иначе казано, кат няма избор.
Прабаба ми го дефинира съвсем ясно и кратко:
"Всички знаят пътя за рая, ма джендема по-близо!“
А и аз забелязах един спад на активност, но го отдадох на серия проблеми и преминаване на едно друго ниво на комуникация.
Между човешките общности и интернет обществата има съществена разлика.
А аз се плъзгам отгоре така да видя има ли интерес, щото ако трябва да съм честен между CSA обществата тук и сега и идеите на Щайнер няма много общо.
:mrgreen:
Те не са възникнали породени от неговите идеи за обществата и общото съзнание, а са плод на липсата на избор и желанието за оцеляване на дребния земеделец тук.
Ако ти е интересно аз мога да продължа темата, щото на мен ми е интересно и съмизринал всичко достъпно.
Щото дребния производител е много по-близо да хоби градинаря, отколкото до бизнеса със селскостопански продукти.
Щото иначе Миша, щеше да пише в бизнес форуми!
:mrgreen:
ния
Кафевар/ка/
Мнения: 809
Регистриран на: Ное 20, '14, 13:16
Местоположение: 5963 Муселиево

Re: Системи за земеделие

Мнение от ния »

Само знам че земеделие се прави от умни хора,когато не се получи знам че някъде съм сбъркала по веригата,та не сме подготвени.С времето се разбира ,растението ти казва какво иска,но изпадам в ужас като завали- толкова кисел е че след него е ужас.И после просто нямаш право на избор.
А за продължаване на темата моля,ще я чета с удоволствие.
"Ако искаш да си щастлив - стани градинар"
https://picasaweb.google.com/1044019360 ... 741/132016" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17036
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Системи за земеделие

Мнение от Миша »

calico написа:
troll написа:Формите са безкрайно много.
Най-известната е CSA.
Има го в БГ.
http://www.solidarno.com/
прочетох го. Звучи просто идеално
само не знам у нас в България, колко пречки ще сложат пред това начинание. Дано не са толкова, че да ти изпарят желанието ако човек го има. Защото е ясно, че ще турят някакъв контрол
Ей тази тема ми е много интересна, защото имам някакъв опит, като почнем от семинарите, които все гледам да не пропусна, та стигнем до проверките, които все ми се ще да пропусна :mrgreen: , ама те не искат да ме пропуснат :snif: , на месец-два ми взимат проба , за сега всичко ми е било в норма, но докато излязат резултатите душицата ми е свита, никога никой не знае какво е валяло, какво е усвоено от въздуха, какво има във водата .Ако ми остане време ще пиша, макар ние да не сме "биодинамични" според модерните мистични класификации :mrgreen: , всъщност в България такова земеделие се опитват да направят в т.нар.Родови имения, които обаче са свързани с култа Анастасия , изобщо някак ми се струва, че в някои случаи изпадаме в крайности, например при Щайнер получаването на тор с космическа енергия само в рог на крава, престоял н`ам си колко месеца в почвата, или при Анастасия с прегръщането голи на кедровите дървета .Но във всяко от тези учения за мен лично откривам голяма доза истина , можем поне малко да почерпим от опита на дедите, без да изпадаме в крайности, толкова, колкото може да ни помогне да отгледаме по-здрави и чисти растения.Има един човек, на който искрено и дълбоко се прекланям, и съжалявам, че нямам време да пиша за него , той успява да превърне пустинята в зелен оазис, като казвам пустиня, това означава буквално пустиня , Якуба Савадого , неграмотен фермер,използващ древните методи Зай,успява да залеси пясъците , първо създава полета, после гори .Методите му са безумно прости, лесни и елементарни , просто следва законите на природата

потърсете филма "Човекът, който спря пустинята " , там са описани методите му ,има и сателитни снимки на някогашната пустиня, сега зелена гора

http://www.stepandstep.ru/catalog/know/ ... tynyu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Изображение

Изображение

Естествено и там има кой да му "помага ", горите са опожарени, фермата отнета и подарена на друг, но той продължава.

Между другото в момента подготвят някакъв безумен европроект, според който при теца при централни софийските гробища ще правят подобна биодинамична ферма, в която софианци ще могат да работят в свободното си време и ще бъдат обучавани на екология :hmmmmmm:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Системи за земеделие

Мнение от el pistolero »

Миша написа:
Между другото в момента подготвят някакъв безумен европроект, според който при теца при централни софийските гробища ще правят подобна биодинамична ферма, в която софианци ще могат да работят в свободното си време и ще бъдат обучавани на екология :hmmmmmm:
А от определениият за целта бюджет от примерно 2 мил евро, те ще бъдат разходвани по утвърдените схеми:
-200 хил за едноседмичен рейд на обучители/лектори от Финландия и Дания
-800 хил за проектиране, материали и строителна дейност извършна от "наша фирма" по най- некадърния начин с най- нискокачествените материали, изписани като висококачетсвени
-1 мил за рекламни клипове и PR изяви по разясняване и възторг от свършеното и усвоеното по европороекта


:nod:
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
Deleted User 1445

Re: Системи за земеделие

Мнение от Deleted User 1445 »

el pistolero написа: -800 хил за проектиране, материали и строителна дейност извършна от "наша фирма" по най- некадърния начин с най- нискокачествените материали, изписани като висококачетсвени
-1 мил за рекламни клипове и PR изяви по разясняване и възторг от свършеното и усвоеното по европороекта


:nod:
т.е. 1 800 000 за бай Делян :lol:
Тъжно е :nod:
bell

Re: Системи за земеделие

Мнение от bell »

troll написа:А с темата имах амбицията да разгледаме големите и разпространени системи, та всеки да сихареса, квото и колкото му допада.
:mrgreen:
Биодинамика или както се нарича... няма значение. Интересно, даже много, Трол.
Мише, много е интересен този филм за африканеца. Успях да намеря и един за индиеца Джадав Пайенг, който създава собственоръчно 1 360 акра джунгла. Интересна история и приятни филми за събота и неделя. Ние правим градинки и се жалваме, а тези хора цели гори :dovolen:
" onclick="window.open(this.href);return false;

Нещото, което ми е правило впечатление и сега отново е, че едва ли с това се изчерпва биоземеделието " onclick="window.open(this.href);return false;

Само неизползването на препарати или разрешени такива с неясни сертификати, кой и как ги издава не прави едно земеделие био..... по-скоро, както разбирам целта е да се изгради екосистема, която да функционира сама. Ето,тук намерих примери най-общо как функционират тези системи в различните климати. В тропиците, в пустините и т.н.т.

https://www.youtube.com/results?search_ ... %D0%BA%22+" onclick="window.open(this.href);return false;

При всички положения целта е не да се обработват декари голи полета с продукция, а да се изгражда цяла естествена среда от растения и дървета, в която да се впишат растенията за хранене, животни и т.н.т. като тази ферма в Квебек
" onclick="window.open(this.href);return false;
troll

Re: Системи за земеделие

Мнение от troll »

На последния филм на Белл е петата част от лекция на Жан Мартин Фортие.
Неговия метод е биоинтензивно земеделие.
Той стана известен с книгата си Пазарен градинар.
С нея и с опита си той доказва, че микрофермерствпто може да бъде печелившо.
Аз се подготвях да ви напиша за него.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Системи за земеделие

Мнение от calico »

Пиши пиши, Троле
аз всичко чета, и още искам
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”