Основни болести

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Бактериален пригор,причинен от Pseudomonas lacrymans
Бактерията се запазва по обвивката на семената, в растителните остатъци до половин година и в почвата до един месец. Запазва се и в кореновата система на някои растителни видове.Първите признаци се появяват под формата на дребни оводнени петна,които са ограничени от малките жилки на листата.При влажни условия,особено сутрин,от долната страна на листа се отделят светли капчици.При сухо време капчиците изсъхват под формата на люспици.Понякога около петната се образува жълт ореол.По стъблата бактерията причинява едри воднисти петна,покрити с бели люспици.Заразените тъкани постепенно отмират.
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Вирусни болести

Мнение от Миша »

Обикновено се пренасят чрез насекоми-различните видове въшки,цикади,трипси и др.,и чрез някои културни практики-подрязвяане,култучене,окопаване и др.
Някои вируси се запазват в семената.
Краставично мозаечен вирус Cucumber mosaic
Изображение
TSWV Tomato Spotted Wilt
Изображение
Изображение
Изображение
INSV (impatiens necrotic spot virus)
Изображение
Изображение
Изображение
Tobacco mosaic virus (TMV)
Изображение
Tobacco ringspot virus (TRSV)
Изображение
Изображение
Tomato ringspot virus (ToRSV)
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Arida
Виенско кафе
Мнения: 434
Регистриран на: Мар 8, '10, 11:35
Местоположение: София

Re: Основни болести

Мнение от Arida »

:dovolen: Темата е интересна!Пусни още материал,ако имаш възможност!!! :stiskam:
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Основни болести

Мнение от Galq 03 »

Не намерих тема за проблеми с хибита и затова пиша тук, а не искам да загрозявам темата с хибискусите / ако не му е мястото- преместете ме където трябва :nod: / Това е първото ми сортово хиби и най-вероятно първа жертва :cry: /
Ето как изглежда в основата:
http://media.snimka.bg/5884/018022442.jpg
Цялото растение:
http://media.snimka.bg/5884/018022444.jpg
Присадката изглежда като "отделена":
http://media.snimka.bg/5884/018022446.jpg
дупчица....
http://media.snimka.bg/5884/018022447.jpg
И всичко това за три-четири дни :cry:Не се надявам на спасение, но поне да разбера къде съм сгршила, за да опазя останалите :nod: Не съм преполивала, на топло и светло е било хибито.... :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17039
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Основни болести

Мнение от Миша »

Резни го да видим как е отвътре,ако можеш да снимаш в близък план.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Основни болести

Мнение от ptiholov »

Галя,от това което виждам,е че присадката е срастнала много добре.Тази дупка,не знам какво може да означава,но аз затова винаги замазвам всички хибискуси на присадка с овощарска замазка,за да няма опасност от загниване,от влизане на вода или влага.Стеблото ми изглежда гато спаружено.Меко ли е ? Върхът на растението жив ли е ? Според мен май е на път към растителния рай,но все пак го изчакай,докато не се увериш че е напълно загинало.Според мен няма смисъл да режеш.
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Основни болести

Мнение от Titi »

На мен ми изглежда като преполивано и загнило в основата си хиби. Почти съм сигурна, ако го извадиш от почвата, че корените му са изгнили.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Galq 03
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1977
Регистриран на: Яну 22, '10, 16:47
Местоположение: Слънчев Бряг

Re: Основни болести

Мнение от Galq 03 »

ptiholov написа:Галя,от това което виждам,е че присадката е срастнала много добре.Тази дупка,не знам какво може да означава,но аз затова винаги замазвам всички хибискуси на присадка с овощарска замазка,за да няма опасност от загниване,от влизане на вода или влага.Стеблото ми изглежда гато спаружено.Меко ли е ? Върхът на растението жив ли е ? Според мен май е на път към растителния рай,но все пак го изчакай,докато не се увериш че е напълно загинало.Според мен няма смисъл да режеш.
Стеблото е спаружено, върхът не е жив :snif: Аз вече го орязах :oops: кората се отделя лесно от клонката,а тя е суха отвътре. Определено е към цветния рай ,няма връщане назад :cry:
Titi написа:На мен ми изглежда като преполивано и загнило в основата си хиби. Почти съм сигурна, ако го извадиш от почвата, че корените му са изгнили.
Тити, не съм го преполяла със сигурност, по-скоро де е засушено откокото преполято. Есента го бях прехвърлила в по-голяма саксия,развиваше се добре /макар,че му бяха окапали листата/ след това изкара нови и както беше добре- клюмна, а почвата и сега си е сухичка,винаги проверявам с пръст навътре в саксията преди да полея.
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Основни болести

Мнение от ptiholov »

Галя за съжаление наистина е умряло. :snif:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Основни болести

Мнение от Titi »

Има някаква гъбична болест по сортовите хибискуси, тази зима три ми заминаха от нея. Както си е свеж и зелен, върха му почернява и се сгърчва, после опадват листата и се гътват. До сега не съм намерила спасение от нея.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”