Варненки, помооощ!

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от ivanina »

Приятел :hmmm: ...виждам че си много назад с материала, няма как - ще се включа и аз с малко теоретическа помощ/макар че не съм от вашите- варненки/ 8-) ...да не кажеш че съм отличничка и не искам да подсказвам на по- слабите. :hmmmmmm:
...Та значи казваш - рози ! Добре!....хубаво е да знаеш обаче какви!? Те биват едроцветни /с големи цветове/-наречени чаен хибрид.С много красив и едър цвят - като за картичка , с недостатъка че не правят красив храст и по някое време през лятото като им опадат листите поради нападение от акари и листни въшки , остават само - едни голи и тънки крака/клечки/.
Другия вид рози е флорибунда . Представлява нещо като роза фонтан /храстче/ с по- дребни и многобройни цветове на една пръчка - много красиви и ефектни от далечно разстояние - пейзажни рози....за мен те са розите мечта и към тях се стремя.Биват с различна височина и трябва да се съобразяваш на всяка цена с това , според спецификата на двора си- да не закриват видимостта ти към неща които искаш да виждаш.
Аз понеже започнах с нашите чаени хибриди и които много харесвам като цъфнал цвят ,за да не им се виждат оголените крачка съм ги заобиколила с флорибунди ....и така се вписах в листата на цветните градини на които ти казваш че им липсва мярка. Напълно си прав ! На снимка може да изглежда голям хаос - но в реалност е приказка....всеки който я види/градинката ми/, изпада във възторг и радост от толкоз цъфнал цвят... :D ...в крайна сметка аз на живо живея в нея - а резултата , че ме прави щастлива ме кара да си я запазя такава! :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от prijatel62 »

:dovolen: Добре, ivanina, малко светлина в тунела...
Ето няколко снимки от телефона на двата малки участъка между сградите, с които искам да започна. Извинете ме за многото шума в момента, включително лимончета и чушки в саксии...))

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31692
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1038 пъти
Получил благодарност: 2450 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от Мария Николова »

Защо, пролетните какви са?
Хубави! :D Но докато пристигнат розите, настъпват големите жеги и...мор по засадените рози. :snif:
Пък даже и по Коледа засадените рози от есенните поръчки "се хващат" къде, къде по-добре! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от nadin »

Колко слънце огрява между тези стени ?
Изглежда ми малко сенчесто и по-скоро усойно и непроветриво или бъркам?
Имай предвид няколко много много важни неща ако искаш да гледаш рози - искат си слънце, проветряване и дълбоки почви. Ако няма достатъчно слънце не цъфтят добре ( не я гледай калико тя е изключение :D) , ако не се проветряват добре много боледуват, а ако почвите ти са плитки с камъни или песъкливи не могат да направят хубави корени и стават хилави и пак боледуват.
Въобще розата си е целогодишна грижа нон стоп :nod:
Аз нямам много рози, но ако сега започвах щях много внимателно да си подбера един два корена хастови рози, които да цъфтят ефектно и да имат хубава визия дори и като не цъфтят, което не е често срещано при розите. И щях да ги ползвам като централен акцент около който да си подредя градината.
И още един съвет ако позволиш - понеже мястото ти не е много ако садиш рози не ги скупчвай всичките заедно по-добре ги редувай с нещо друго - вечнозелено, декоративни треви. Така ще изпъкват по-добре и няма да седят като парцал, когато не цъфтят, а ще се компенсират от растенията около тях. А през горещите лета винаги ще има период в който розите на нищо няма да приличат колкото и да се трудиш.
И за последно като гледам при теб остинките може би ще се чувстват добре с влагата от морето и евентуалното засенчване, така че взимай бързо един Дарби от някоя поръчка и си готов. :D Успех :stiskam:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от Lizi »

prijatel62 написа:
Lizi написа:
Защо, пролетните какви са?
Аз лично имам лош опит с пролетните поръчки на рози . Стояли ся явно цяла зима из хладилници , бързо почерняват и умират. Поне при мен .
Аз бих заложила на сортове, вече докази във форума . Виж темата "Престъпление към човечеството" например.
Разгледай албумите на Дал - накъде без нейните рози и съвети :
http://dalya.snimka.bg/nature/yuni-2014.821763" onclick="window.open(this.href);return false;
http://dalya.snimka.bg/nature/rozi-2015.867998" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от prijatel62 »

Мария Николова написа:
Защо, пролетните какви са?
Хубави! :D Но докато пристигнат розите, настъпват големите жеги и...мор по засадените рози. :snif:
Пък даже и по Коледа засадените рози от есенните поръчки "се хващат" къде, къде по-добре! :daaa:
))...Добре, а можем ли да кажем, че при есенна резитба и загърляне розите по-добре ще преживеят студа?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от prijatel62 »

nadin написа:Колко слънце огрява между тези стени ?
Изглежда ми малко сенчесто и по-скоро усойно и непроветриво или бъркам?
Разположението на това пространство между сградите е приблизително ИЗТОК-ЗАПАД. Сутрин се огрява от слънцето, към обяд се засенчва и след 16-17ч. отново малко се огрява.
nadin написа:Имай предвид няколко много много важни неща ако искаш да гледаш рози - искат си слънце, проветряване и дълбоки почви. Ако няма достатъчно слънце не цъфтят добре ( не я гледай калико тя е изключение :D) , ако не се проветряват добре много боледуват, а ако почвите ти са плитки с камъни или песъкливи не могат да направят хубави корени и стават хилави и пак боледуват.
Въобще розата си е целогодишна грижа нон стоп :nod:
Почвата е по-скоро глинеста, тежка. опитвам се да я подобря, като заедно с горният слой разхвърлям и разкопавам пясък. Шишовете на двата ми чайни хибрида "Chandos beaty'' и ''King's ransom'' гонят двата метра. ''Alec's red'' е по-ниска. Но всички са по-високи от първоначалните данни :dovolen:
nadin написа:...ако сега започвах щях много внимателно да си подбера един два корена хастови рози, които да цъфтят ефектно и да имат хубава визия дори и като не цъфтят, което не е често срещано при розите. И щях да ги ползвам като централен акцент около който да си подредя градината.
И аз сега стигнах до този извод и ще започна на чисто с 2 от модерните храстовидни. Не че зная защо ги наричат модерни...))
...централен акцент...за всеки участък между плочниците, предполагам?
nadin написа:И още един съвет ако позволиш - понеже мястото ти не е много ако садиш рози не ги скупчвай всичките заедно по-добре ги редувай с нещо друго - вечнозелено, декоративни треви. Така ще изпъкват по-добре и няма да седят като парцал, когато не цъфтят...
И за последно като гледам при теб остинките може би ще се чувстват добре с влагата от морето и евентуалното засенчване, така че взимай бързо един Дарби от някоя поръчка и си готов. :D Успех :stiskam:
Позволявам съвети с удоволствие! Добре, ще ги редувам с вечнозелени и треви, въпреки, че не ми е много ясно как и на какви разстояния да ги разположа.За сега имам еднолетки от остинките - ''Golden celebration''. ''Lady Ema Hamilton'', ''Olivia roys''.
Ще помисля за Дарби, розовия ли е най-цъфтежен?

Поздрави
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от ivanina »

prijatel62 написа:))...Добре, а можем ли да кажем, че при есенна резитба и загърляне розите по-добре ще преживеят студа?
....Не, можем !....а направо казваме че загърлени Розите по- добре преживяват студа! :x
...продължавам с подсказването :mrgreen: :По- чувствителни към зимните студове са чаените хибриди/едроцветните рози/...така по- подробно ще ти описвам нещата - докато свикнеш с терминологията. :mrgreen:
Сега много форумни колежки ще наскачат срещу мен в знак на протест срещу загрибването ,защото то си е доста тежка , хамалска- непривлекателна работа и всеки гледа някак си да я заобиколи.
При мен , в моя край - такава постъпка е фатална! Това лято брах плодовете от небрежното си отношение към загрибването на розите си миналата есен - поголовно измръзване ....и това нещо по- вече няма да се повтори!
Факта че в моя град всяка есен , масово се загрибват парковите рози в градинките ни из града - достатъчно красноречиво ми говори че тази дейност е наложителна с този вид цветя!
Казват че флорибудните /храстовидните / рози били по-устойчиви на студ и не се нуждаели от загърлянето.
Аз все още нямам изградено лично мнение , защото моята практика с тях е доста кратка - на втора година са при мен , но с времето ще стигна до своето си заключение.
Но пак ще се изкажа успокоително за твоя сметка , че при теб с това море и мек климат....е напълно възможно заобикалянето на загрибването, след като спокойно виреят смокините в двора ти...за разлика от мен!...всяка година сме в ново начало - ако не приведа клоните и до земята и затрупам с пръст. :hmmmmmm:
Тази година всичките стари пръчки бяха измръзнали , поникнаха нови леторасти , които в средата на лятото се отрупаха в плод....плод , който няма да има щастието да узрее! :snif:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от lenuza73 »

Здравей варненски приятел :D Четох,четох за какво става дума и по мое мнение това място ще е мъчение за розите ти /тези които имаш и тези които искаш да имаш/ те за това са ти станали и по два метра,търсят светлината. Аз не бих ги мъчила изобщо,а бих заложила на някакви вечнозелени,почвопокривни или иглолистни за сенчести места.То лошо няма да те радва цвят ,но местото ти не го позволява .Обаче може да поразглежаш из форума има и цъфтящи за такива места . По приложената скица и на мен не ми е ясно много,кое е другото място което искаш да зацветиш?
dal

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от dal »

току що му написах същото , обаче мнението изчезна някъде
това място е за озеленяване , хости хойхери някой храст
място за рози няма , аз поне не виждам

освен ако не пита и не търси рози и резници за друг парцел :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”