Болест или засадени не на място

Модератор: Миша

кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Болест или засадени не на място

Мнение от кети »

Моля за вашето мнение приятели! Двете ми малки храстчета ,засяти преди месец боледуват! Не им знам имената и не мога да прочета какви изисквания имат.Нямам сянка и са на слънце от 14 часа до мръкване. И от юг и запад пече ли пече! До обяд самата къща пази сянка на градинката.
Изображение
Изображение
Изображение
Поливам всяка вечер умерено !
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от vasileva »

Вайгелата е красиво цъфтящ листопаден храст. Бързорастящото растение произхожда от източна Азия и на височина достига 1,50-2,00 м. Има елиптични листа, дълги 5-15 см, с назъбена периферия. През есента листата се обагрят в червени нюанси.

Поради кълбовидната си форма вайгелата е подходяща за отглеждане в близост до огради, като е добре избуялите леторасти да се подрязват.

Вайгела и други храсти като люляк, нокът, симфорикарпус, спирея, филаделфус, форзиция или червена калина са особено подходящи видове за оформяне на жив плет. Интересни живи плетове могат да се получат, като се комбинират два или повече растителни вида.

Цъфтеж: вайгелата цъфти през май-юни, с бели, розови, червени или пъстри, фуниевидни цветове. Възможен е и повторен цъфтеж в края на лятото.

Място: необходима е пряка слънчева светлина за обилен цъфтеж, но вирее и на полусянка.

Почва: най-благоприятни условия за развитието на вайгелата създава добре дренираната почва, богата на хранителни вещества.

Размножаване: през май-юни се вкореняват зелени резници, поливането им се намалява постепенно от август, а зимата е добре да са в отопляван парник.
Изображение

http://artgarden.bg/vaigela-weigela-florida/" onclick="window.open(this.href);return false;
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от кети »

Благодаря Василева,
прочетох за вайгелата .Значи проблема не е в това ,че е на слънце!
Дано някой разпознае и другия храст !
кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от кети »

може да съм преполяла вайгелата! заради жегата поливам всяка вечер ,а в нета пише че се полива на два три дни !Ще я подстрижа ,докато те е исъхнала и ще разредя поливката! Надявам се да оцелее !!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от Noel »

Кети,не постригвай,изчакай :daaa:
Възможно е от силното слънце листенцата да са изгорели.Ако е здваво клончето,когато застуди тя отново ще изкара листа от спящите пъпки.Наблюдавам и при мен такова прегаряне и хвърляне на листа.Този сезон е пустинен,даже големите дървета са прегорели.Ако поливаш обилно един път седмично е напълно достатъчно.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от кети »

благодаря Ноел, наистина лятото ни е както се изрази пустинно.Незнам дали ще е добре да поливам обилно веднъж седмично заради почвата . Водата не попива бързо.Двора беше с перфектна почва, рохкава, отцедлива ,плодородна. Заради денивелация миналата година докараха почва уж на глед хубава и понеже беше февруари ,март и разрохкана от багера като са я товарили на камиона ,не изглеждаша лоша и стоееше пръхкава.
Разтлаха я с бобкат ,отъпкаха и заравниха .Като изсъхна и дойде лятото стана бетон. Червена, твърда и глинеста -пълно беше и с червени и жълти,кафяви камъни.А градинката ,в която са ми храстите ,там друга история.На два пъти копаха за септ яма на два метра от къщата.Обединих двете места и направих градинката.Даже и формата не е планирана, а остатък от ситуацията.Мъжа ми ми се кара ,че садя там въобще тъй като ще санираме и ще пречи , АМА АЗ МЕРАК И НЕ МОГА ДА СЕ СПРА. Подпочвените води са ни на 1 м - 1.5 м след хубавия слой някъде около 70 см надолу излизаше нещо хем почва ама на вид все едно размесена с цимент, сива. Като изсъхне побелява и се спича. Всичко това го наблюдавах като копаха и хвърляха на купчини пръстта. Та градинката ми е смесица от червената ,хубавата и тази от дълбочина към метър под земятя. Голям коктейл се получи. Затова си мислех ,че поливка умерена , всяка вечер ще е добре!Нали съм новак уча се и с удоволствие приемам и критики и съвети!
Изображение
Изображение
първата дупка и няма и на метър отдясно и другата я изкопаха. водата излезна на 1.50 . Даже се виждат слоевете. червената ,местната / плодородна/ и пясъчна ли е друга ли сивата до водата където почва да излиза и таи
Изображение

и снимки на въпросната градинка от вчера
Изображение
Изображение
и малко кафяво червени камъни в нея
Изображение
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от Noel »

Когато поливаш обилно5-10л на растение в зависимост от обема му,то се дресира да пуска корените дълбоко,за да търси влагата в дълбочина.Честите поливки водят до "мързел".растението държи корените горе,защото знае,че скоро ще получи влага.Това води до преотопляване на корена в периоди като сегашния.Решение е за новите растения да натрупаш мулч,или окосена трева.Така влагата се запазва по-дълго,ако не сте непрекъснато там.
Вечер даже и при мен са твърде високи температурите и ако опръскваш растенията,те по -скоро страдат,отколкото да се освежават.Поливай само ниско долу,пази листната маса.
А непрекъснатита грижи и вторачване са характерни за младите градинари :tzeluvka:
С времето се научаваш,че питомците понякога се задушават от честото обгрижване.
Следя я твоята градина,чудесно се справяш :nod:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от кети »

благодаря за урока ! Ще го приложа и така ще поливам занапред! Имам достатъчно окосена трева,кося на две седмици ,тъй като ливадата ми е от местна порода троскот и без поливане се справя добре дори в жегата ! Вече трета година от май се преселваме на селото до късно есента и всеки ден пътуваме до Пловдив на работа - само 23 км са! Гаража от 33 кв.м за сега го ползваме като бунгало .Така имаме възможност да си довършваме по къщата и по-малко да облагородяваме постепенно и двора! http://forum.hobbykafe.com/posting.php? ... =30&t=6093#" onclick="window.open(this.href);return false;
http://forum.hobbykafe.com/posting.php? ... =30&t=6093" onclick="window.open(this.href);return false;#
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от къщичка »

Кети, мисля, че основната причина е това, че вейгелата е стресирана. Преди месец не е удачно време за засаждане на растения, а сега пък изобщо. И преди месец си бяха жеги и аз садих. И всичко, що съм засадила се мъчи. Един котинус хвърли всички листа, сега избиха нови. Хем е на сянка. И вейгели засаждах - 4 броя! И те хвърлиха някое листо, ама едната даже цъфна сега. Затуй хората са казали, че се сади есен и пролет. Но моите се мъчеха в тесни саксии от пролетта и нямах тогава време да подготвя мястото им.

За поливането е много важно-през няколко вечера, обилно, както писа Ноел.
И ще стане хубава градинка, споко.
кети
Kъсо кафе
Мнения: 61
Регистриран на: Юни 30, '15, 11:55
Местоположение: пловдив

Re: Болест или засадени не на място

Мнение от кети »

Сърдечно благодаря за съветите ви ,приятели ! Всичко писано от вас ми е много полезно!
http://forum.hobbykafe.com/images/smilies/ieeee.gif" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”