ГМО

Модератор: Миша

Karla11
Kафенце
Мнения: 3
Регистриран на: Окт 22, '15, 11:52

Re: ГМО

Мнение от Karla11 »

Благодаря за полезната информация!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7221
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 428 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от nadin »

juliboss написа: ГМОтата могат да са вредни за човека не доказано заради модификацията на гените им, а именно поради технологията на тяхното отглеждане, включващо определен набор от "химия", но те са доказана опасност за околната среда и в частност растенията, които са диви родственици и от пренос на гени. Извинявам се, ако съм досадила на някой с писанията си :dovolen:
Мисля че една от модификациите на пшеница на Монсанто вече я збраниха и в Америка даже.
Бяха включили ген за резистентност на раундъп и неговите производните, след което производителите масово пръскаха целите насаждения с раундъп, за да изчистят плевелите, но се оказа че раундъпа се задържа в пшеницата и от там отива в организма. Та май я спряха.
Според мен това е най-голямата опасност. По този начин могат да се вкарат много вредни вещества в генно модифицирания продукт.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7221
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 428 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от nadin »

Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: ГМО

Мнение от hinotori2772 »

juliboss написа:но те са доказана опасност за околната среда и в частност растенията, които са диви родственици и от пренос на гени
Нищо не е доказано, също както и не е вярно че ГМО организмите са продукт на модерното време или пък че селекцията е нещо чак толкова по-различно. Всичко е всферата на спекулациите и жълтата журналистика. Въпросния "сплайсинг" е явление което се наблюдава и в природата - в областта на Биологията човек все още е много назад от това което се случва и най-вече само може да преоткрива неща и механизми които отдавна съществуват. А по въпроса за "дивите родственици" не знам дали някой от тези които са толкова компетентни е пробвал да яде див морков или дива ябълка, например... а също и доколко културните (без значение ГМО или не) сортове са жизнеспособни в дивата природа за да могат изобщо да пренесат някакви гени.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7221
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 428 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от nadin »

hinotori2772 написа:
juliboss написа:но те са доказана опасност за околната среда и в частност растенията, които са диви родственици и от пренос на гени
Нищо не е доказано, също както и не е вярно че ГМО организмите са продукт на модерното време или пък че селекцията е нещо чак толкова по-различно. Всичко е всферата на спекулациите и жълтата журналистика. Въпросния "сплайсинг" е явление което се наблюдава и в природата - в областта на Биологията човек все още е много назад от това което се случва и най-вече само може да преоткрива неща и механизми които отдавна съществуват. А по въпроса за "дивите родственици" не знам дали някой от тези които са толкова компетентни е пробвал да яде див морков или дива ябълка, например... а също и доколко културните (без значение ГМО или не) сортове са жизнеспособни в дивата природа за да могат изобщо да пренесат някакви гени.
Ами селекцията наистина е по-различна. Почти е невъзможно да създадеш жизнеспособно поколение от два различни родителски ВИДА по пътя на обикновената селекция. Може да се получи само при много близки генетични видове като кон и магаре и поколението много рядко може да се рамножава.
При ГМО може грубо казано да кръстосаш кон с тиква и наследването на тези гени не зависи от вида им. Те се включват на принципа на заразяването с вируси и нямат общо с размножаването.
Освен това аз и по-горе писах че понеже дългосрочния ефект от такива изкуствени мутации не може да се предвиди в момента и ще се разбере след доста години, за сега най-голямата опасност идва не от модифицитраната ДНК а от вредните вещества които е възможно да се натрупат следствие на тези изменения. Например антибиотици синтезирани от включена ДНК на гъба, или алергенен белтък синтезиран от включена бактериална или вирусна ДНК и т.н.
А сега да те попитам какво повече ти дава ГМО което не можеш да постигнеш с едно правилно и природосъобразно земеделие? Специално пък за нашата територия например.
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: ГМО

Мнение от hinotori2772 »

nadin написа:Ами селекцията наистина е по-различна. Почти е невъзможно да създадеш жизнеспособно поколение от два различни родителски ВИДА по пътя на обикновената селекция. Може да се получи само при много близки генетични видове като кон и магаре и поколението много рядко може да се рамножава.
Бъркаш селекция и хибридизация.
nadin написа:При ГМО може грубо казано да кръстосаш кон с тиква и наследването на тези гени не зависи от вида им. Те се включват на принципа на заразяването с вируси и нямат общо с размножаването.
Нищо такова не можеш да направиш. Хората просто не са наясно изобщо за какво иде реч. Вирусите нали ти е ясно че съществуват в природата и че този процес който се извършва в лабораториите в контролирани условия в природата протича стихийно и на случаен принцип.
nadin написа:Освен това аз и по-горе писах че понеже дългосрочния ефект от такива изкуствени мутации не може да се предвиди в момента и ще се разбере след доста години, за сега най-голямата опасност идва не от модифицитраната ДНК а от вредните вещества които е възможно да се натрупат следствие на тези изменения. Например антибиотици синтезирани от включена ДНК на гъба, или алергенен белтък синтезиран от включена бактериална или вирусна ДНК и т.н.
А сега да те попитам какво повече ти дава ГМО което не можеш да постигнеш с едно правилно и природосъобразно земеделие? Специално пък за нашата територия например.
Темата е много обширна за съжаление и просто нямам време да напиша всичко това което искам... който има желание може сам да се информира за тези неща, предполгам... само няколко неща все пак:

1) При земеделските култури всъщност е тъкмо напротив - при използването на генно модифицирани култури, се употребяват по-малко пестициди - това е една от идеите на цялото начинание - ако културата е по начало устойчива към болести и вредители то няма нужда да се третира толкова много с химикали. Разбирам и твоите съображения в тази насока, но съгласи се че не можем да поставим всичко под един знаменател и да забраним изследванията в тази насока... ще има грешки със сигурност, но ще има и успехи - пак със сигурност.

2) С какво според теб изкуствените "мутации" (не е много точен този термин в конкретния случай) са по-опасни от естествените такива?

3) Общо взето почти всички земеделски култури и животни които човек използва в настоящия момент вече нямат нищо общо с дивите си предци и в този смисъл са генно модифицирани от човека... но просто този процес е отнел много хиляди години и много хиляди поколения а сега се опитваме малко да ускорим нещата...

4) Kакво е това природосъобразно земеделие за което говориш, земеделието по начало не е и не може да бъде природосъобразно - още от зората на земеделието хората опустошават природата с насажденията си и земеделските си животни, изсичат гори за да добият земеделска земя, селектират определени култури и животни и т.н. ... хайде да не се лъжем...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7221
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 428 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от nadin »

Не ми се спори с теб. Чел си много и си стигнал до някаква мнение по въпроса И аз съм чела много и съм стигнала до противоположното. Нито ти ще промениш мойто мнение нито аз твойто Спорът е безмислен. За себе си ще направя всичко възможно аз и децата ми да не се превръщаме в опитни зайчета на големите корпорации. Не е толкова трудно да се хаванат пратките с ГМО още на границата. Те се броят на пръсти модифицираните видове, за съжаление са от най-често ползваните и то в големи количества.
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: ГМО

Мнение от hinotori2772 »

nadin написа:И аз съм чела много
Не си. Прочела си няколко памфлета в интернет които препечатват един от друг и вече си мислиш че знаеш всичко. :D
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7221
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 428 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от nadin »

hinotori2772 написа:
nadin написа:И аз съм чела много
Не си. Прочела си няколко памфлета в интернет които препечатват един от друг и вече си мислиш че знаеш всичко. :D
Аам че дай ни тука професионалните и независими източници, от които ти си черпил информация, за да се ограмотим и ние. Не си ги пази само за себе си сподели и нас неграмотните и манипулирани читатели на памфлети. :roll: :D :D
И не се страхувай че няма да разберем високо специализирана литература, няма да има нужда да ни я преразказваш :dovolen:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17049
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 139 пъти
Получил благодарност: 474 пъти
Обратна връзка:

Re: ГМО

Мнение от Миша »

И много ми се ще да прочета коментар за това
Лекари официално потвърдиха първа човешка смърт заради ГМО

или това
http://dobritenovini.blogspot.bg/2011/12/blog-post.html" onclick="window.open(this.href);return false;
или пък това
http://www.budnaera.com/2013-01/2013-03-24_03.html" onclick="window.open(this.href);return false;

много от ГМО тата са създадени именно с цел да устояват на раундъп,а той от своя страна ,попадайки директно в организма води до рак и други изменения
http://dnes.dir.bg/news/tzarevitza-plah ... p-12033835" onclick="window.open(this.href);return false;

това са съвсем набързо и случайно избрани статии,които ми е много интересно как биха ги коментирали поддръжниците на гмо ,много моля обаче без квалификации как нищо не разбираме ,ами обяснете ни

Не ми се търсят статии колко пъти са се увеличили раковите и други заболявания и мутации в райони,замърсени с гмо ,статиите не са малко
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”