Цветя и гущери върху скали и камъни

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 859 пъти
Получил благодарност: 1725 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от Гео, граф »

Здравей, СашаП :tzvetentze: ! Ще направиш впечатляваща градина на това място, сигурна съм :daaa: !

Съфорумките са дали чудесни предложения, аз само ще допълня със снимките от зидовете в градината на твойта адашка Саша от Тъжа - една от знаковите във форума!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1034 пъти
Получил благодарност: 2442 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от Мария Николова »

Не зная дали забелязвате, скъпи приятелки, че всякакви зидове, зидчета и зидченца на показаните от вас снимки, са все на линиите на различни нива на градините.
Докато дворът-мечталка :potekoha: :potekoha: :potekoha: на СашаП е на едно ниво. Поради което недосъборената ограда ще накъсва перспективата и градината й ще се смали. :snif:
А може да започне да прави тераси. ;)
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от juliboss »

СашаП ще прави скален кът зад дуварчето, пише, че там тя оголва скалите, и въпросът й е докаде да продължава това дуварче, защото вече са го пренаредили. Друго, което се разбира е, че зад него има насипана пръст. Снимките, които сме постнали са илюстрация на това, как може да се зацвети и озелени дуварчето, но може да се сложат растения и по другия дувар. Естествено, че повечето дуварчета се строят при денивелация, каквато тук е слаба, доколкото виждам то се вдигана такова ниво, че да изравни превишението на терена, което е най-голямо в края на големия дувар. Щом ще изгражда скален кът - дуварчето се връзва идеално :daaa: а това, докъде да се продължи то, трябва да се реши на място, съобразно терена - зависи от естествените неравности, повишения и скални участъци. Зидчето може плавно или стъпаловидно да стигне до нивото на равната част до средата на терена, не е задължително да се продължи до края, като не се забравя да се оставят нишички между камъните за растения. При изграждането на скалния кът трябва дасе внимава дане се създават условия за отмиване на почвата, т.е. да се ограждат и нивелират гнездата с почва, в които ще се садят растения. Например де :D :D, от съвети глава не боли :D
краси кубарелова
Баш кафе майстор
Мнения: 2667
Регистриран на: Мар 26, '12, 22:53
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от краси кубарелова »

SashaP, много красив двор ще стане. Аз бих оставила зидовете да изглеждат като полуразрушени, става много ефектно, а и е по- лесно за редене :stiskam: :tzvetentze:
Светът е пълен с непознати хора...
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

Много благодаря на всички, които се включиха! Окуражавате ме да работя още по-усърдно :)
Къщата ни е на 12км от В.Търново .
Благодаря за всички идеи и снимки, които сте ми пуснали. Ще потърся растенията, които ми препоръчвате и ще се опитам да пресъздам поне отчасти красотата на композициите от снимките.
Последно промяна от SashaP на Юни 8, '15, 23:13, променено общо 1 път.
Аватар
SashaP
Кафе с мляко
Мнения: 226
Регистриран на: Юни 4, '15, 22:41
Местоположение: Велико Търново

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от SashaP »

Полянката ни на места е с много-малко почва. Райграс със сигурност няма да садим. През пролетта беше покрита в единия край с мъх и седум. Сега пък се радваме на тези вкусни и ароматни ягодки, които въпреки плевелите, тъпкането и косенето, са се запазили в продължение на много години:

Изображение

Насадих още ягоди, ще сложа мащерка и лайка. Ако ме подсетите, бих добавила и други почвопокривни растения. Иначе ще си остане със саморастящите треви. Само ще опитам да огранича глухарчето.

Зеленчуковият двор изглежда така:

Изображение

В близкия край си направих малка стъпаловидна цветна градинка:

Изображение

Само на три седмици е и в нея натъпках всичко, което бабите на пазара се опитаха да ми продадат. Не мога да им отказвам :). Освен това съм сложила три клематиса, далии, мушката от семена, три рози, които ми подариха, но са сложени късно и може и да не тръгнат. Там наредих и отгледани от семена кампанула, аубриета, арабис, армерия, алисум, еделвайс, пулсатила, които чакат да им се нагласи мястото и да си отидат в скалната градина. Сигурно още на есен ще пренареждам.

А в отдалечения край на зеленчуковия двор е това диво кътче, което мечтая да превърна в билкова градина:

Изображение

В горния му край почвата е на нула, а камъните по цялото място са в изобилие. Може би ще отделим градинката с дуварче, представям си и каменни пътеки...

Тази снимка ми е вдъхновение, пък ще видим какво ще се получи:

Изображение

А това е гледката от горе:

Изображение

Изображение

Май ще трябва и беседка да правим :dovolen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от МГХ »

SashaP,с теб сме на една ръка разстояние.Моята градина е в с.Шодековци ,близо до Килифарево.Ще стане каквото го искаш,но е нужно време.И много ще променяш.Желая ти успех. :daaa:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от Tanet »

Попитах каде е къщата защото гледката много ми напомни тази от моето село Славейково и това на свесърва ми Гостилица-е близо сме наистина. Имаш си естествен алпинеум, Надин някъде беше поствала една снимка с големи обли камъни и цветя по тях разположени на склон, трябва да я намериш, може би в темата за алпинеумите. Имаш много дадености да развиеше една неповторима градина, успех.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
laydidi13
Баш кафе майстор
Мнения: 2310
Регистриран на: Юни 26, '12, 22:06

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от laydidi13 »

Мястото е наистина много обещаващо,прекрасна природа,обожавам старите къщи,дувари от керпич и камък.Чака те огромна работа,но когато човек има желание ,всичко се постига.Успех! :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 416 пъти
Обратна връзка:

Re: Цветя и гущери върху скали и камъни

Мнение от nadin »

Ох очите ми останаха в голите скали. Аз това толкова го искам ама в мойто поле няма как да стане. Цветя ще ти дам и имена и семена по-нататък, които чудесно ще се чувстват там в цепнатините по скалата. Ще стане най-красивия алпинеум на форума щото е естествен :stiskam:

Ето ти няколко примерни цветя дето и от тука могат да се намерят от Зелена пролет или от WildBeautyBg

Dianthus microlepis, dianthus alpinus, silene acualis,

zinnia grandiflora:

Изображение

draba imbricata:

Изображение

Ония щжно американски оксалиси също ще са перфектни за там - oxalis adenophylla, oxalis ione hecker

Изображение

има и още много ти само разчисти хубаво скалите от оня инвазивния седум и не сади много високи растения там. Първо ще се мъчат и второ ще развалят общата визия на алпинеума.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”