Орхидеи от Рьолке

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Орхидеи от Рьолке

Мнение от botan »

Честно казано съм разочарован от фласковете на Рьолке. Всички дойдоха заразени, като при това условие растенията трябва да се извадят незабавно, а някои не бяха достатъчно големи за да понесът добре екс-витро условия.
Така изглеждаха моите 3 фласка с фаленопсиси преди да ги изкарам от пликчетата, които като отворих миришеха много зле заради контаминацията.
Изображение
Като отвотих Phal. cochlearis това видях вътре - плътна пелена от нещо, което няма работа там и твърде малки растения.
Изображение
Желиращият им агент е в ниски концентрации, което принципно е добре, защото корените по-лесно пенетрират гела, но е недопустимо за фласкове, на които им предстои транспорт. Естествено всичко е станало на каша вътре, както се вижда на снимката на фласка на Phal. hieroglyphica
Изображение

Имаше по 4 растения в кутийка. Като ги изкарах първо мислех да ги оставя в едни глинени саксийки, които обаче ми се видяха малки, за това надупчих кутийките, в които ги получих (6,5 фи) и там ги настаних. Така изглеждат няколко дена след като ги изкарах:
Phal. cochlearis, който е с най-малките растения, които моментално се сдухаха. Вероятно няма да ги бъде. :hmmmmmm:
Изображение

Phal. hieroglyphica, който пак беше с твърде малки растения, но малко по-големи от горния и за сега стоически изтърпяват новите условия.
Изображение

Phalaenopsis amboinensis var. Simanis, който беше най-добрият фласк от моите, въпреки контаминацията, поне имаше адекватни по размер растения вътре...или поне едното от тях. Обаче, оказа се, че това не било вариация, ами селекция и сега изобщо не ми е ясно дали тази селекция ще даде true-to-type растения след като е семенно размножена или не. Та така най-добрият фласк се оказа този, от който съм най-малко очарован. Ако бях проверил по-рано със сигурност щях мнооооооооого да се замисля дали да го поръчам.
Изображение
Големият има страхотни корени:
Изображение

Но стига съм млял сол, младите растения за сметка на това пък пристигнаха в перфектно състояние! Даже ме хвана яд, че не си заръчах само млади растения.
Изключително доволен съм от Bulbophyllum falcatum, който пристигна като прекрасен фрагмент от възрастно растение от 3 булби, като 2 от тях са цъфтели. На всичкото от горе се оказа че е и клон и награждаван на някое от изложенията, което много много приятно ме изненада! :ieeee:
Изображение
Разбира се нямаше съмнения за него и веднага го заведох с номер, включвайки го към колекцията и го пресадих в саксия, където свободно да си се вихри. :liubov2:

Другото ми младо растение е Bulbophyllum grandiflorum, който вид твърде късно видях, че в друга поръчка се предлага като по-голямо растение. Поръчах си го и от там де, като този мислех да го дам на някой друг, но е такава симпатяга и свежарка, че съм много силно разколебан. :angelche:
Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от greeneyed »

Взех си растенията тази сутрин. Като ги отворих, паднах възнак. Единият фласк е черна маса на дъното,в която плуват орхидейките, съответно листата , растежната точка, са изгнили. Коренчетата са плътни, ама след няколко дни сигурно нищо няма да има вече. Другият фласк е с по-запазени растения, а дендробиумът/ младо растение/ е без забележки-супер добро състояние.Курдисала съм хибридите от фласковете в малки саксийки, надупчени, само в сфагнум. Днес не ми се снима. Като ми мине малко, ще ги покажа. :snif:
Ботане, можеш да му докладваш на господина Рьолке, че не сме доволни.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от botan »

Докладвах и го питах дали иска още снимки за да се убеди колко зле са всъщност. Очакваме отговор.
Insta: ex_hort
Аватар
Лена
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Фев 5, '15, 19:47
Местоположение: Шумен

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от Лена »

Получих мъниците си и според мен изглеждат много добре! :dovolen:
Смених субстрата, понеже беше кори и дунапрен почти 1:1 - сега са в кори и мъх.
Изображение
Изображение
Смених тази саксийка с една идея по-голяма.
Благодарности, botan! :dovolen:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от botan »

На арангиса му излиза нещо подозрително! ;) :hmmm:
Insta: ex_hort
Аватар
Лена
Kафенце
Мнения: 38
Регистриран на: Фев 5, '15, 19:47
Местоположение: Шумен

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от Лена »

коренчета отвсякъде и с всякакви дължини :dovolen:
Ооообаче! Сега го разгледах пак - има едно мънииичко зеленичко островърхичко в основата на най-горното коренче, което "расте нагоре" :hmmm:
Времето ще покаже какво е. ;)
andiab
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Сеп 8, '11, 18:59
Местоположение: Попово

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от andiab »

:hmmm: Ох, незнам дали да снимам? Катлеята от фласка дойде с листа като млада тревичка, някои бяха загнили и останаха в ръцете ми, колкото и да внимавах. Това, което остана е прехвърлено в прозрачна надупчена саксийка със серамис. Май много бързо го отписах./ поне не го поглеждам доста често / Не забелязвам някакво развитие. Листенцата са полегнали. Колкото до зигито, струва ми се, че е добре. Е, скоро няма да цъфти...
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от botan »

Не знам каква е установката със серамиса и какви са му свойствата, но извадените растения от фласк до колкото знам първо се оставят да заякнат в сфагнум.
За снимките няма повод за чуденка.
Първо че те ще бъдат изключително информативни за потребителите, които следващият път ще искат да си поръчат от този доставчик. За това трябваше веднага щом си ги получите да се направят и публикуват снимки придружени с коментар. Като ще се размятат някакви н цифрени суми евра за растение е важно човек да може да си направи правилна оценка на риска.
Второ без снимки няма как да направя рекламация. Както писах по горе Рьолке беше уведомен за състоянието на фласковете. Той е съвестен доставчик и силно се заинтересува от съдбата на младите растения. При това ми даде срок от 4-5 седмици да му отговоря, който е ужасно голям тъй като орхидеите може и да нарастват бавно, но умират със скоростта на светлината и през този период може да им се случи на практика всичко.
Така че апелирам да не си губите времето в чуденки, да не чакате последният момент, ами да снимате и коментирате за да мога да оформя някакъв цялостен имейл.
Insta: ex_hort
andiab
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Сеп 8, '11, 18:59
Местоположение: Попово

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от andiab »

Изображение Това е катлеята от фласка. Не искам рекламация.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10041
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 636 пъти
Получил благодарност: 1128 пъти

Re: Орхидеи от Рьолке

Мнение от greeneyed »

Phal_speciosaC1xcornu-servi от фласка,тук нямам претенции, все ще има някой сървайвър.
Изображение

Обаче тези бяха съсвем изгнили при получаването -Phal_incriptiosinentis x amboinensis
Изображение

dendrobium -младо растение, без забележки

Изображение
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”