Фунгициди

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
setipeti
Кана кафе
Мнения: 525
Регистриран на: Май 20, '13, 10:42
Местоположение: Варна

Re: Фунгициди

Мнение от setipeti »

не знам, бакпулвер за мен си е сода+лимонтузу 2:1

иначе що пък да е чак толкова много.., на един сладкиш слагаш почти 2/3 от пакетчето, та за 5л вода 3 пакетчета не е кой знае какво

***гугълнах, у немско има разфасофки по 7г или 15г, предполагам за тук се има предвид по-малкия грамаж, за сравнение нашите май са по 10г

но пък проверих в уики на немски и при тях Backpulver си е бакпулвер, а не само сода за хляб :hmmm:
GIOIA(Джоя)

Re: Фунгициди

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Ок!Благодаря!
Ако е бакпулвер,грамажа предполагам си е ок.Малко ме притесни лимонената киселина,затова реших,че е само сода!
Но ако някой има познания или опит,моля да сподели!
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от stefan_doc »

Виждам откога не е писано в тази тема, но все пак въпросът ми е за нея.
Принципно съветват, препаратите да се редуват и да не се използва един и същ повече от 2 или 3 пъти на сезон, за да не се развие резистентност.
Когато става въпрос за инсектициди, идеята ми е ясна.
Но при фунгициди, особено когато третирането е с лечебна цел, не е ли по-удачно пръсканията с един препарат да са 2-3 последоветелни и едва тогава да се смени с друг, като първият не се употребява повече същия сезон?
Аз съм лекар и това ми звучи по-логично.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Фунгициди

Мнение от Noel »

stefan_doc написа:Виждам откога не е писано в тази тема, но все пак въпросът ми е за нея.
Принципно съветват, препаратите да се редуват и да не се използва един и същ повече от 2 или 3 пъти на сезон, за да не се развие резистентност.
Когато става въпрос за инсектициди, идеята ми е ясна.
Но при фунгициди, особено когато третирането е с лечебна цел, не е ли по-удачно пръсканията с един препарат да са 2-3 последоветелни и едва тогава да се смени с друг, като първият не се употребява повече същия сезон?
Аз съм лекар и това ми звучи по-логично.
Точно така е -пръсканията са три през седем дни.
Ако се наложи повторно пръскане през сезона е добре да се смени препарата.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от stefan_doc »

Благодаря за бързия отговор!

А при профилактичното пръскане коя схема се предпочита?
Примерно като последователност:
Систан-Систан-Топаз-Топаз или:
Систан-Топаз-Систан-Топаз ?
Аватар
peterstamov
Кафевар/ка/
Мнения: 976
Регистриран на: Яну 28, '14, 00:33
Местоположение: Свиленград
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от peterstamov »

Може ли да се застъпват? А и не само фунгицидите?
Примерно: Доматите са пръскани преди 10 дни с Ридомил Голд. Карантинния срок е 20 дни. Сега, на 10-я ден от Ридомила, да напръскам с Инфинито!??? Дали карантинния срок при Инфинито за зеленчуци е 3 дни!???

И нещо друго, което ме притеснява!
Карантинния срок! Могат ли да се консумират зеленчуците след като са пръскани и са в този период!?
Питам, защото от познати получавам различни отговори, като:
- Този срок е само колко дни действа препарата, можеш да ядеш!
- Фунгицидите не са отрова, няма проблем, този срок е времето през което действа препарата!?
May the Force be with You!
stefan_doc
Кана кафе
Мнения: 501
Регистриран на: Ное 15, '13, 11:47
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от stefan_doc »

Карантинният срок е този, през който не е желателно да се консумира плода или зеленчука, т. е. растението е "под карантина".
Няма общо с продължителността на действие на препарата. В този смисъл няма проблем препаратите да се застъпват, що се отнася до карантинния им срок.
За много препарати времето, през което действат е по-кратко от карантинния им срок и обратното.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от Миша »

Фунгицидите са различни,при някои се налага да се направят няколко последователни пръскания,при други трябва редуване с друг фунгицид,на предишните опаковки пишеха кои препарати изискват 2 или 3 последователни пръскания,сега трябва да търсите в нета .Общо взето тези,които съдържат алуминиев фузетил,изискват 3 последователни пръскания,като Алиет и Верита напр.,тогава действат и като растежни регулатори,друг е въпросът доколко точно тези предпазват от мана :evil: ,2 пръскания през 3 дни с лечебна цел се правят и с Инфинито и Ревус,после се сменят с други,повечето фунгициди се редуват,като при всяко пръскане се ползва фунгицид с различно активно в-во ,зависи и как са внесени фунгицидите,например Проплант,внесен почвено ,предпазва до 40 дни ,след този 40 дневен период може да се внесе още веднъж и предпазва до 20 дни,докато внесен чрез пръскане предпазва само 10 дни ,всичко зависи от зависи,така че просто трябва да се чете ,а информация обикновено липсва :snif:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Фунгициди

Мнение от Миша »

peterstamov написа:Може ли да се застъпват? А и не само фунгицидите?
Примерно: Доматите са пръскани преди 10 дни с Ридомил Голд. Карантинния срок е 20 дни. Сега, на 10-я ден от Ридомила, да напръскам с Инфинито!??? Дали карантинния срок при Инфинито за зеленчуци е 3 дни!???

И нещо друго, което ме притеснява!
Карантинния срок! Могат ли да се консумират зеленчуците след като са пръскани и са в този период!?
Питам, защото от познати получавам различни отговори, като:
- Този срок е само колко дни действа препарата, можеш да ядеш!
- Фунгицидите не са отрова, няма проблем, този срок е времето през което действа препарата!?
Док е прав,карантинния срок няма нищо общо с последействието на даден препарат ,само искам да добавя-фунгицидите също са отрова !спазвайте точно карантинния срок и не превишавайте дозите,има фунгициди и с много къс карантинен срок,3 дни са напълно приемлив срок
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
scleri
Кафе машина
Мнения: 3886
Регистриран на: Юли 10, '10, 13:14
Дал благодарност: 53 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Фунгициди

Мнение от scleri »

Много полезна темичка. Благодаря на Миша и на другите които са споделили опит и знания. Без да ви правя комплименти попаднах тук случайно, а получих отговор на два, три въпроса които ме вълнуват отдавна. Въпроси свързани с едно от новите ми "аз". Това на любител овощар. И понеже човек си е ненаситен по природа, любопитно ми е какво мислите вие за следния казус.
Предполагам малко от вас / а може би никой / е сял семена от кактуси. Който е сял знае че основния проблем е липсата на какъвто и да е заложен имунитет към гъбички и плесени. Обяснението е просто. В родните местообитания на трънчовците такива проблем няма. Въпрос на природа. У нас обаче вредители колкото щеш. За това когато човек сее семена от кактуси задължително трябва да вземе мерки срещу тях. Някои кактусисти използват Метил топсин във водата с която се поливат наръсените семенца. Други използват кислородна вода. Напръсквайки с нея семената и почвата върху която са наръсени / защото те не се зариват в дълбочина / ги дезинфекцират. Проблема при кислородната вода е че действа за момента и не защитава семената от спорите които могат да попаднат върху тях в последствие. Топсина има продължаващо във времето действие, но началния ефект не е толкова добър колкото този от кислородната вода. И тук идва въпроса ми. Какъв според вас ще е резултата ако семената наръсени върху почвата и поляти с разтвор на топсин след това се напръскат с кислородна вода. Или обратния вариант. Първо да се напръскат с кислородна вода, а след това да се полеят с разтвор на топсин до достигане на нужната почвена влага за покълването на семената. Дали съприкосновението на топсина с кислородната вода няма на практика да го неутрализира. И още по-лошо. Дали срещата на топсин с кислородна вода няма да доведе до отрицателни резултати.
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”