Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от Blue sky »

Родът Worsleya обхваща само един вид Worsleya procera , преди класифициран като Worsleya rayneri. Това е един от най-големите – на височина достига до 1,5 м и най-редките членове на семейство Amaryllidaceae Често е наричана Императрицата на Бразилия, поради произхода си.

Изображение Изображение

Изображение

Ворслеята расте в крайно неблагоприятна влажна среда. Среща се само на силно огрени от слънцето места, висяща от гранитни скали, надвесена над водопади и изложена на бурен вятър. Ето защо ворслеята трудно се поддава на култивация, като има много точни и специфични изисквания съм отглеждането, но за сериозния корекционер, притежаването й е истинско съкровище, а предизвикателството да я отгледа, граничи с невъзможното.
Растението има огромна луковица, дълги листа извити надолу и наистина красиви и зрелищни цветове, които се появяват през лятото на гроздове до 8 броя. Те са много едри, до 15-20 см, синьо-лилави, с малки петънца по тях.

ето естествено находище на растенията, за съжаление, не е снимано когато са нацъфтели :evil:

Изображение

Изображение

и ворслея в саксия

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от verji »

Еха.. :shock: :o :potekoha: красиво е ! :o уаууууууу
Аватар
AlexaS
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Ное 26, '09, 22:50

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от AlexaS »

Преди години някой се беше сдобил със семена от тази красавица и имаше успех с покълването, но не си спомням кой и откъде, вероятно от e-bay. Та ако някой някъде срещне и има желание да поръча да ме има предвид. Ще делим разходите. Луковиците знам, че са забранени за внос-износ.
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от verji »

за семена и аз бих се кандидатирала ,нищо че в Плевен може и да не се аклиматизира
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от elina »

:potekoha: невероятно Има семенца в Африка :D
http://www.capeseedandbulb.com/worsleya.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от Blue sky »

ето тук продават цъфтящи растения, а и по-малки http://www.tropicaltemptations.eu/plants.html" onclick="window.open(this.href);return false;
само че подозирам че са баснословни скъпи - всъщност на няколко места съм виждала да се продават, но като видя цена от 300 долара и губя интерес. Все пак, ако някой иска - може да им пиша и да проверя
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
AlexaS
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Ное 26, '09, 22:50

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от AlexaS »

Луковиците наистина са много скъпи и дори екзотико - приключенския ми дух не би ми бил в помощ, за да си я купя.
Във форума на Ончето има тема и преди време четох, че са се снабдили със семена, но ми стана неудобно да попитам на ЛС, тъй като не познавам никого.
Аватар
elina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1000
Регистриран на: Ное 28, '09, 15:14

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от elina »

Като гледам и на семенца доста скъпо излизат
http://cgi.ebay.com/Worsleya-procera-se ... 3650993196" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
AlexaS
Виенско кафе
Мнения: 365
Регистриран на: Ное 26, '09, 22:50

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от AlexaS »

Да, но е поносимо. Не е като 300 $. Излиза 90$ приблизително за 20 семена.
Аватар
verji
Кафе машина
Мнения: 3343
Регистриран на: Дек 2, '09, 14:40
Местоположение: Плевен

Re: Императрицата на Бразилия - Ворслея / Worsleya

Мнение от verji »

И ако сме 4 -5 човека /мераклии/ ще ни излезе по 18.00$ за по 4-5 семена.Все едно от тях ще поникне
Публикувай отговор

Обратно към “Редки екзотики”