Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Днес се срещнах с Ноел, която беше така мила да ми отдели следобеда си и щедро да ме дари с най-различни китки, които са паркирани във временни саксии, добавена им е пръст и тор за всеки случай, трябва да издържат до другия петък.
Изображение

Изображение
Ноел, огромно благодаря! :tzvetentze:
За нейната градина, те са градини, де, около блока няма да ви разказвам, който ги е виждал знае каква работа, грижа и любов е това.
Моята градинка ще я видя другата седмица, но там съм изпратила ММ, който трябва да подготви карето за доматите, но за тази цел трябва да влезе каруца, а хората с каруцата ги е страх коня да не бъде ужилен от пчелите, които се въдят в оградата на съседите, но са от нашата страна. Та много сложно, уфф, и днес пчелите са ни напуснали, надявам се завинаги.

Изображение
Сега няма пречки пред конете, хората и каруците!
Дотук добре, злето е, че пак съм поръчала рози май не каквито ми трябват, Монстед Ууд я мислех за катерач, къде съм гледала не знам, Ноел, моя е грешката, сега къде да я слагам, като исках червена висока там до бараката. Алохата и Айсберга ги мятам на предната ограда, Монстеда изобщо не знам, другата е Греам Томас, тя поне е каквато ми трябва.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от Noel »

Където и да я сложиш,тя ще грее :daaa:
Мислила ли си за това каре пред верандата?
Дали няма да ти хареса един смесен бордюр там с три-четири по-ниски рози и лавандула.
Маргарити,салвия,равнец,вероники....аз ти изброявам растения с които работя,но можеш да разгледаш форумните градини и да ти хареса нещо друго.
Хвърли е дин поглед на р озите Драфт на Мейланд при Незабравка.
Те наистина са ниски,бордюрни и идеални за преден план.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
libra
Наркоман
Мнения: 11643
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 63 пъти

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от libra »

Много хубав двор ,уютен и с потенциал-т.е има къде да ровичкаш с кеф.Като цяло-не бързай да садиш ,обмисляй нещата,щото ние само садим и местим и край няма-все сме недоволни.Не знам от кога имате мястото,но го наблюдавай-за сянка,вярър/течение ,можеш и да си записваш тези неща ,зимата когато кроиш планове ,ще ти е от полза.
Засадете сега там доматите,вижте дали сянката от крушата ще им пречи,не бързай да я режеш-на едно дръвче му трябват -4-5 г.да започне да плододава.По принцип ,трябва да се сменя мястото на зеленчуците всяка година.
За розите по оградата-много хубави пана се получават ,трябва да има по една роза на "прозорец".Махни туите докато са малки,малко са ни вклин-ни в ръкав,не става тази композиция -прекъсва се бъдещия водопад от от розов цят.Като станат големи туите и розите ,само ще си пречат.Розите имат нужда от окопаване.За самите видове нищо не мога да кажа ,нямам ги .Всъщност май са били достатъчно големи за да ги прецениш.Оголване на краката евентуално може да се управлява със спъпаловидно рязане отпред.По принцип,редицата е добре да бъде от един вид-изправени твърди клони или меки,гъвкави.Айсбергът е хубава роза ,но е много буйна,пуска много клонаци и става малко тегаво да я режеш постоянно и да се бориш с нея.При нея има и еднократно цъфтящ вариант и е най-добре да се поръчва от чужбина.
На моите катерачим трябваха 3-4 години за да се покажат като такива.Така,че твоите са били малки за да се покрият оградата.
За съседните храсталаци бурени-кофти,че не се обработва мястото,но добре че няма никой който да си пъха носа непрекъснатто в твоя двор.Ако може да поизрежете бурените една лента откъм съседите,ще заизглежда по-подредено при вас.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Мерси, Либра, права си за бързането, но на мен едно ми стана ясно, каквото и да правиш, както и да го обмисляш, след време пак местиш, това е положението, градината е жив организъм, има си собствено мнение. Разбира се, добре е да се избягват фрапантни грешки :stiskam: , които аз вече съм допуснала и сега поправям.
Принципно знам, че зеленчуците е добре да се местят и ще ги местя, на мястото на чушките домати и обратното, там им е мястото :lol: . Хич няма да си разваля декоративната градина заради тях, ако не им е добре, изчезват и без това мястото е скрито, идеално за кът с перголка и люлка отдолу, тайно местенце за напускане на бита с книжка в ръка.
Крушата е там от поне 15 години и повече и си плододава отдавна, там е проблема, стара е, изгнила на места, и за мен трябва да се изкорени изцяло, но все пак постигнах частичен успех, ММ е изрязал част от клоните.
Сега за отпред, точно така са насадени 1 роза на пано, зад колоните са туи. Казваш да ги махна, докато са малки, ама те са 2 м. вече, дали да ги махам или просто да ги поорязвам по-хард? Разтоянието между колоните е повече от 2 метра и тези налични рози не могат да покрият оградата добре, въпреки че бяха на по 2 години и по 3 метра, клоните им са такива, високи и не гъсти. Едното пано пък е празно, защото зад него е капака на ямата, там има 20 см. пръст. Затова мисля да сгъстя пейзажа, като добавя още 2 - айсберг и алоха, ще ги насадя така, че да ориентирам растежа на клоните към това пано празното. Освен това не съм сигурна дали от старите всички са живи, ще разбера в петък, може и да изкореня някоя, тогава проблем няма, но ако все пак всичко е оцеляло, мислите ли, че идеята я бива?
Проблема със запустелия двор на съседите го реших така, засадих лоницера почти по цялата ограда. Да покрива бързо, да има аромат, да е зимоустойчива, чуденето ми е пред нея какво мога да бодна, почти на пълен пек е мястото.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Калико, видях, че си писала за Греам Томас, кажи ми, моля те, според теб дали ще е добре да я сложа при мивката на мрежестата ограда и от коя страна? Снимката я има на предишната страница, но ще я кача пак.
Изображение
Всъщност сега като гледам, ще е по-добре отдясно, че на лявата колона има камери и ще пречи. Но дали мрежата, която не е много стабилна, ще я понесе, предвижда се върху колоните да има дървени перголки. Щеше ми се да покрия мястото над мивката с нещо ефектно. Гр. Томаса е наличен, де, сега ще го засаждам.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Сезона го открих края на май, на село съм си вече. Работа много, знаете как е. Всички растения на Ноел се вкорениха без проблем, непетата цъфти ;)
Изображение
реколтата расте:
Изображение
Имам едно питане към експертите тук, новите листа на розите не ми харесват, не на всички, но на повечето листата са им странни, като са на различни места в двора, да ми дадете съвет какво може да е?
Изображение
И още един въпрос, имам една роза - остинка, на която не й знам името, закопа се и сега не мога да го откопая, пък като поръчвах нямаше една, която исках и ми предложиха тази, та нямам никакъв спомен как се казва.
Изображение
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от tili »

Наистина средиземноморско кътче с тази къща като римска вила :) Много ми харесва всичко!
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от Noel »

Още една онепетена градина :ieeemyzh:
Разказвай за плановете,за нови китки,размествания,идеи.... :D
Скалния кът е супер :daaa:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Всички рози са оцелелели през зимата, та даже и олеандъра, който взе да си расте, та олеандър явно може и в северна България да се гледа в градина. Едната breath of life я преместих от предната ограда отзад при бараката, кофти й беше, но се съвзе, на нейно място засадих айсберга, греъм томаса го засадих от дясно на мивката, зад него по оградата има клематиси: доктор Рупел и вий дьо лион. Относно клематисите наистина бебешка болест ли имат, какво ли не знам, но това им е третата година в двора и чак сега пораснаха и дадоха цвят. Отделно имам Президент, Руж Кардинал и 2 Полиш спирита и 1 Матка Слиеднишка, тези последните 2 са засадени сега около 1 дърво, ще снимам скоро и ще показвам. Розите от миналата година се представят отлично засега, остинките са: brother cadfael, alnwick, albrighton рамблер - много интересна роза, много цвят, малко листа, мунстед ууд, харлоу кар, шарлота - тя колко висока става?? , янг лицидас и най-високата и богата на цвят, на която пусто не й знам името. Не остинките също са няколко, една ЧХ роза ми се наложи да преместя, беше засададена като солитер в средата на двора и, разбира се, беше грешка, там пръскачката я пръскаше редовно. За Греъм Томас и Алоха осигурих подпори.
Въпреки че ви обещах да не се занимавам с рододендрони, не издържах и си купих един вариегатен и мъж ми донесе още, та сега са 4, всички на 1 място, предимно на сянка, до тях има 2 хортензии, 2 хости, и една Калина, за адашката разбрах, че е дуракоустойчива. Заради Калината изкорених 1 джанка, ей хич не се разбирам с джанките аз. Сега малко снимки, после обещавам по-подробно.
Изображение

Изображение
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Мина време, на село толкова се "преработвам", че трябваше да си дойда в софия за да попиша във форума :).
От началото на лятото правим поливна система, не че нямахме различни пръскачки и маркучи, но сега се доизкусурява - къде капково, къде пръскане и каквото там трябва, че в тези жеги се размотавах по 2-3 часа на ден с маркучи в ръцете /не ми се мисли за сметката за вода/. Нещата придобиват завършен вид, но понеже аз и мъжа ми сами си правим почти всичко, работата не върви баш по план. Освен това и нови пътеки от павета трябва да слагаме, та там пък чакаме едни пишман майстори, та накрая и тях ще си направим, то не е проблем направата, а че не ни стига технологично време. Много ми се щеше да си го спестим, наистина, но намирането на експерти по градини се оказа сложна, направо задача мираж. Та в тази връзка, форумът ми е безценен! Пускам малко снимки, да не ви отегчавам със селски неволи.
Изображение
Изображение
Изображение
Малко нощни цинии, знам, че е много обикновено цвеке, но пък е уникално непретенциозно, цъфти до слана, голям кеф за мързелив градинар.
Изображение
Не мога да не кача Алнуик розата, която обилно цъфтя последна.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”