Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Публикувай отговор
РОУЗ

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от РОУЗ »

Хайде да не се обиждаме на граждани. ;) :tzeluvka:
Малко спам, не знам как да го сложа в скрит текст. :hmmm:
Баба ми, бог да я прости, живееше в град в Северозапада, къщата нищо особено, но дворът беше убийствен.
Град, град, ама пак с външни тоалетни.
Та някъде във времето прокарват канализация, започват хората да пристрояват, баба прави и тя пристройка с вход от къщата, където първо има вътрешно антре, после друго помещение, в което се курдисват баня с вана и тоалетна чиния, умивалник, абе всичко както му е редът. Години наред баба не даваше да се ползва вътрешната баня за друго, освен за къпане и малки нужди, другата работа - по пътечката и във външната тоалетна.
Голяма чистница беше и за нея мръсната работа си беше за навън, така я и наричаха - "отивам понавънка".

А по темата, много харесвам и селски къщи със запазен дух, и градски възрожденски, както и софийските стари градски къщи и старите вили на софиянци, такива се срещат тук-там още из Княжево, по Братя Бъкстон, Банкя.., абе всичко, което е направено с вкус и добре дозирано. И градината да отговаря на къщата, да се допълват.

Ето примерно тези, очарователни са: (тук блокът до нея вече цака цялата работа) :snif:

Изображение

Свеки беше купила преди години едно къще в Стара планина, малко преди Чекотински манастир, всички къщи в махалата от плет и кал, някои от кирпич, с тикли по покривите, плетени плевни, дори кочината на прасето беше плетарка, покрита с тикли.
Накъдето и да погледнеш - все същото - плетени къщи, еднакъв камънак, един стил...но за съжаление вече на една улица рядко могат да се видят две къщи с подобна архитектура...
А това като че ли е най-драго на окото - да обхванеш по-голямо пространство с един поглед и то да е едно цяло.
Последно промяна от РОУЗ на Фев 23, '15, 12:00, променено общо 3 пъти.
Аватар
Julieta7777
Кана кафе
Мнения: 538
Регистриран на: Май 27, '14, 10:42
Местоположение: София - Княжево

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от Julieta7777 »

къщичка написа:
Мен не ме дразнят толкова камъчетата, думата е не ми харесват по причина, че градината има вид на изкуствена.
Но не ми е красива градина тип "изтупана". Тревна площ, без нито едно стръкче глухарче или дива теменужка, покрая засадени туи , къщата задължително с модерна мазилка, боядисана ограда в лъскаво черно, имитираща ковано желязо. С табела "зло куче, тук охранявам аз". Тук по снимки не съм виждала такъв тип, но виждам такива къщи на разни богаташчета, които си мислят, че са супер модерни, а това е вече много изтъркано. Ако всичко е под конец в една градина, не става дума за линии и квадрати, ами за стриктно подрязаните чемшири, строги пътеки, никакво плевелче, всичко облизано, всяко стръкче строго контролирано и т.н.
Не знам дали се изразих добре.
Обичам тип селски къщи, селски дворове, предпочитам да видя постройката на кенефа, отколкото снобарски подбор на скъпи растения, засадени с цел показност.
Не съм забравила подигравателния намек в публикуването на моя снимка от село, само щото се виждал външния кенеф.
Ами аз съм гражданка, станАла селянка и не ме е срам от кенефа ми, който за мен е красива тухлена стара постройка с дървена врата, която ще боядисам в стил ретро.
:daaa: :daaa: :daaa:
bell

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от bell »

Роуз, от къде я изкопа тази любима за мен гледка.... Къщата с ягодите! Едва ли има по-красиво архитектурно чудо от това в София за мен. Винаги когато съм минавала покрай нея спирам, ей така скътана из бурените, в центъра на София, отдавна забравена и рушаща се..... дори не ми се влиза в темата кой, защо и как, защото тя е допълнение към всички разпадащи се къщи, като Яворовата, Вапцаровата.... тъжно, поредното тъжно. Тази празна обител с толкова история. :daaa: за мен това е било времето, когато е имало държавата България.
Момичета, нека не цапаме темата с противопоставяне. Люб, нормално изрази съмнения още в началото. За мен тук е място за градивна критика, дори самокритика не да се чоплим. :daaa:
"снобарски подбор на скъпи растения, засадени с цел показност"....Къщичка, пожелавам на всеки такъв подбор и той е факт тук. Като погледна поръчките или просто градините на хората, като видя едни завъртяни хибриди от другата страна на света и душата ми пее :liubov2: едва ли някой ги събира за показност. Моля, ако има такъв да си признае :hihihi: :hihihi:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от Noel »

Kъщичке,игнорирай присмехулните коментари :gush:
Не си заслужава,момиче :nod: Всички ходим там и без това не можем :D
Гледай хората как са го декорирали
Изображение
или пък сложи една роза,небодлива
Изображение
да достигне до минералите пък тогава да видиш чудовище :D
Значи септични ями да украсяваме е възпитано,а "човешките павилиони "-не.
В разделите"Кънтри" хората са направили цяла секция да декорация на външни тоалетни...
Айде да не се префинваме толкова,че в градовете кучешките акита дебнат на всяка стъпка.Ама кучешки,ще каже някой ;)
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от calico »

ами...то и аз от три дни искам да кажа нещо по темата, пък все не мога да го измисля. :hmmm:

Не харесвам високите зидани огради. Моята е висока и никак не я харесвам. И аз обичам градината да се слива с околността- Иса!!!, но няма как. Като ми дойдете на гости ще видите околния "пейзаж".
Моята градина е абсолютен сбор от разни стилове. то тухли, то дърво, то камъни, то санирана в жълто-розово къща, то бетонови плочи за настилка и каменни също, и пътечки, пътечки пътечки, прави и криви и оградки.
Всичко правено на час по лъжичка и донаждано и допълвано някак си.
Ако сега я правя, никога не бих я планирала така.
Обаче странно- като се разлисти всичко и изглежда добре. :hmmm: Не знам кое обединява това разностилие, но е обединено от нещо. Имам подозрение, че са орехите :mrgreen:

Люб
, моля те не пипай чимширите, толкова са красиви точно там дето са. При теб хармонията е съвършена.

малките кръгчета камъни накъсват пространството, мисля че затова дразнят окото.
Нини, твоите са големи и вече не са оградена туя с камъчки, а композиция. Аз бих ги оставила така. Обаче! - ако искаш още място :angelche: , можеш да направиш плавен преход между кръговете, за сметка на тревата естествено. И дори не е нужно да се взема много от нея, вероятно би могло да се измисли хармонична композиция, ако решиш- нещо ниско, каменисто и туфесто. Не пипай розите по никой начин. Ако те дразнят самите камънчета по края, просто ги замени с ограничител за трева.

Люб беше пущала тема за композициите, как и кое с кое се балансира, височини и обеми, за да изглежда хармонично, не мога да я намеря сега.

Ноел, страхотна външна тоалетна, жалко че нямам място да направя една такава :daaa: С рози и тухлички

ада, забравих да кажа, че за мен пример за съвършено, българско и изчистено, е на Саша двора.
Усещането там е божествено.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
РОУЗ

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от РОУЗ »

Външният нужник си е удобен, а и не е задължително да е дупка в земята, виждала съм на много места с тоалетна чиния и канализация, отвеждаща към септичната яма, и на село, особено ако имаш освен цветна и зеленчукова градина и по цял ден работиш на двора и газиш калните лехи, и в новобогаташки къщи ;) с басейн често има и външна баня с тоалетна за удобство.
Абе ако не минаваха цигани-гастрольори и в наше село, щях да дублирам цялата дневна зона навън, не само навес и подобие на лятна кухня, ами и дивани щях да изкарам, и wc.
И без това няколко месеца в годината в къщата влизаме само за да спим или до банята/wc. :lol:

Аз ще си призная, че и ето това не харесвам, имаше и по-фрапиращи снимки на подобна градина, но не ми се рови в момента.
Дано с толкова храсталак, дето продължавам да купувам, не докарам подобна визия. :mrgreen:

Уж хубави растения, червеното ли ми е в повече, високите иглолистни ли са в повече, съвсем различните им цветове и форми ли, нещо в разположението ли, не мога да определя, но не ми харесва, дразни ми окото:

Изображение
Последно промяна от РОУЗ на Фев 23, '15, 13:27, променено общо 5 пъти.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4945
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 128 пъти
Получил благодарност: 67 пъти

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от къщичка »

bell написа: "снобарски подбор на скъпи растения, засадени с цел показност"....Къщичка, пожелавам на всеки такъв подбор и той е факт тук. Като погледна поръчките или просто градините на хората, като видя едни завъртяни хибриди от другата страна на света и душата ми пее :liubov2: едва ли някой ги събира за показност. Моля, ако има такъв да си признае :hihihi: :hihihi:

Не, аз не мисля, че тук това е факт. Преиначавате думите ми. Тук може да се поръчват редки или скъпи растения, но всеки си засажда китката с любов, грижи се за нея, интересува се какви условия обича, как да я разположи... А съм срещала хора, които си купуват растение, без да се интересуват ще живее ли при тях, няма ли, не си правят труда за торене, обгрижване, и даже поливане, както е написала Люб. Визирам мои съседи, които цопват растението за присъствието и не ги е грижа нито името му, оттам за да знаят как да се грижат за него. Подарявала съм растения, искат ги, пък после гледам че не ги и поливат. И не цъфтели... Че как да стане!

На това се дразня. Иначе кой как си е подредил градината си е негова работа - важното е като я погледне, да му пълни душата и да си му харесва на самият него
Темата е хубава, който иска да се учи.
Къщата, в която живеем сега не съм посадила почти нищо, до преди есента, щото беше градина на баба. Тя сега има нова градина, ще мести там някои от растенията тук, а аз ще префасонирам тази, защото нейното садене на китки беше в стил линии, ромбове, математика, а моят стил е друг. Но никога не съм и казвала това, защото я знам с какъв мерак си я прави и и доставяше удоволствие. Хората сме различни, вкусове всякакви, аз не съм никоя, за да съдя.
Ще следя с интерес тук, чака ме много работа :dovolen:
Аватар
katina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1437
Регистриран на: Юни 7, '12, 18:46
Местоположение: Хасково
Дал благодарност: 81 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от katina »

wenche написа:За мен още по-страшни от камъчетата са старите автомобилни гуми, използвани със същата цел. Дори боядисани или позлатени - все тая, не я разбирам тази естетика.
Изображение
:daaa: :daaa: :daaa: И за мен гумите са градинския атрибут, който не приемам по никакъв начин, следващото са наблягането на градинските статуйки - каручки, джудчета, гъбки, патки и прочие...Мога да сложа в градината си най-много до 1-2 такива атрибути и то в детски градински кът, от мен да мине ;)
За подрязаните чемшири съм на друго мнение - ами харесам ги, особено, ако са в градина с възрожденски стил, с калдъръма, здравеца, асмите, хортензиите и всичко това включващо и старата къща за мен е :potekoha:
Вчерашният ден е вече история, утрешният е загадка, а днешният е дар.
bell

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от bell »

Така е Къщичка :daaa:
Роуз това бие в очите 8-)
Като мои недоразумения имам бая, ама ще почна с това за обемите. Неуместно или по точно внимателно трябва да се работи с обемите и формите. Двор голям и за да почнем отнякъде засяхме първо трева, като най-лесно и малко в стил "боса по тревата вървя си.." пък после махане и садене на растения.
Ето и едното ми плахо недоразумение. Вместо да изградя форма на лехата по пътеката на овал, плахо садих рози /тук не е важно растенията/ по формата на къщата. При това на две педи разстояние от основите :hmmm:
Изображение
Изображение
Резултатът е едно голямо нищо. Това бива само, ако е малко мястото, но при голямо като нашето си е чисто нищо. След първата година установих, че трябва или да ги търся с лупа или смело да се копае и излезнах половин метър напред, до самата пътека, като следвах овалите. Подмених и розите с високи.
Изображение снимката не показва добре, но не мога да намеря друга.
По добре няколко големи пасажа, отколкото десетки малки цвъцки разхвърляни. Губят се.
Друго което се сещам е за правата леха. Съгласна съм, че няма нищо по скучно от нея, а при мен ги има, но и тях с времето ще ги оформям.
Deleted User 1445

Re: Какво в градините намирате за (дизайнерски) неуместно?

Мнение от Deleted User 1445 »

Бел, ти си пиши каквото искаш, за мен градината ти е съвършена :liubov2: И повече снимки пускай ,моля, да се учим от "грешките" :hihihi:
Калико, благодаря :tzeluvka: За място вече не съм толкова лакома, но като измисля, ако измисля, ще опитам да коригирам правилната форма. Дотогава не пипам нищо, за да не объркам още повече пейзажа, че ми писна от местене.
Публикувай отговор

Обратно към “Градини и дизайн”