Там , на Балкана !

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
лалесъм

Re: Там , на Балкана !

Мнение от лалесъм »

Прелестно е :potekoha:
картоп ли е, калина ли е, но моля за името на бялата пухкава красота :nod:
Аватар
Еличка
Кафе машина
Мнения: 3460
Регистриран на: Мар 21, '16, 14:39
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Еличка »

"толкова е хубаво, че изобщо не ми се тръгва"!!!
"Нека бъдем благодарни на хората,които ни правят щастливи, те са вълшебните градинари, които карат душите ни да цъфтят."
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Viburnum Opulus- калина , картоп
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Нашата улица Изображение
лалесъм

Re: Там , на Балкана !

Мнение от лалесъм »

благодаря :daaa:
в цялото ви село ли са така живописни уличките :potekoha:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Да ,Лаленце. Селото е пусто и всичко е замряло така както е било когато са го напуснали. Последните старци се изселиха преди две години , а другите починаха преди четири години. Масово хората са го напуснали около 1977 г. До тогава не е имало ток в селото. После са останали около десетина семейства на доизживяване. Къщите се рушат. Природата е превзела къщи и дворове.
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от divna78 »

МГХ написа:Да ,Лаленце. Селото е пусто и всичко е замряло така както е било когато са го напуснали. Последните старци се изселиха преди две години , а другите починаха преди четири години. Масово хората са го напуснали около 1977 г. До тогава не е имало ток в селото. После са останали около десетина семейства на доизживяване. Къщите се рушат. Природата е превзела къщи и дворове.
Много тъжно звучи това, което казваш, МГХ.... Толкова е живописно, зареждащо, красиво... Дано има повече млади хора, които да възродят такива места. Във този форум видях доста хора, които го правят, така че има надежда.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

divna78 , наистина е тъжно. Млади хора купиха две къщи.Няколко месеца чистиха и оправяха и се отказаха. Явно повечето искат да им е лесно. Сега единственият човек живущ в селото е един младеж на 33 г със здравословни проблеми /епилепсия/, който зимата е бил сам самичък в радиус от 3 км. Другата зима се кани да отиде при близките си в Габрово.
За лятото няма проблем , защото на около километър по протежение на реката има вили и в почивните дни е обитаемо. До нас има две семейства , които от време на време ходят в къщите си и съседът ни , който живее във Виена, но си идва два пъти годишно по за десетина дни. Негова е красивата бяла къща над нашият двор, която се вижда често на снимките ми.
Обаче ... това ,че е пусто си има и предимства- не се краде , чисто е , тихо и девствено.Дивите животни почти не се плашат и идват до оградата , а понякога и вътре.. усещането е неповторимо и няма как да се опише. Все едно си на екскурзионно във високите части на планина.
Аватар
divna78
Двойно кафе
Мнения: 172
Регистриран на: Фев 14, '17, 14:55
Местоположение: София
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от divna78 »

Е, аз съм далеч от мисълта, че всички масово ще се преселят в селата, но ако тези прекрасни места се заселват и обгрижват дори само за почивните дни, лятото, ваканциите- пак е нещо.
Човек прекарвайки дори само събота и неделя, обграден от тишина, зеленина, горски животни, цъфнали цветя и дървета, се научава да им се радва и наслаждава. Сигурна съм, че и вашето внуче ще изживее страхотно детство на това прекрасно място!
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 373 пъти
Получил благодарност: 1037 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Лято е вече. Нямаше ме три седмици в най-хубавото време :snif: ,когато цъфтят розите и за съжаление съм ги изпуснала :eeeh: . Всички са прецъфтели. Рязах и чистих до припадък . Валяло е доста и градината е заприличала на джунгла :ufff: . Това при цветята.
Отделно доматите са с пет-шест стъбла, високи колкото основното и с цвят по колтуците. Рязах не , ами направо ги намалих поне с половината. Иначе беше само зеленина. Ще ядем домати вероятно през август и септември , защото завръзът е колкото орехчета. Цвят колкото ти душа иска.
ММ пръскал , ама хич не му дошло на ум да колтучи , пък и не знаел бил как. Поне тревата е косил ,че иначе нямаше да можем да влезем в двора.
Изводът е да не се отсъства от градината през юни , освен в краен случай :angelche:
Та ,така. Почти нямам какво да показвам. За два дни не можах да оправя всичко , но в близките две седмици ще се справя , надявам се. Сега всичко ме боли от скубане и рязане.
Малко от сенчестата част : Изображение
папрат от гората Изображение, заселена при мен от години.
И папрат от поръчка Изображение,
още една красавица от същата поръчка Изображение
/какво му става на тинито ,непрекъснато си мени предпочитанията .Ту ми пуска нормално снимките , ту ми иска преформатиране, а сега ми отказа съвсем. /
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”