Kонцентрации

Модератор: Миша

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Kонцентрации

Мнение от Миша »

розалия написа:Относно фунгицидите и в часност топсина ,искам да подчертая,че са по-скоро предпазни средства ,отколкото лечебни.Това значи,че трябва да се пръска с тях при първата поява на петна и симптоми,а при някои растения преди появата на симптоми(напр.розите трябва да се пръскат превантивно ,без да имат черни петна по листата).
Точно за това писах,че трябва да се пръска в първите 72 часа от възникване на заразата,но тогава все още няма видими симптоми.За това се препоръчва третиране в интервал 10-12 дни,без да се чакат видими признаци на зараза.Лечебното действие на системните препарати се изявява именно в тези 72 часа.Когато се пропуснат тези 72 часа,се правят 2-3 пръскания през 3 дни и след това се влиза в графика от 10-12 дни м/у пръсканията,като препаратите задължително се редуват.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
ptiholov
Кафе машина
Мнения: 3594
Регистриран на: Ное 29, '09, 22:18
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 15 пъти
Получил благодарност: 595 пъти

Re: Kонцентрации

Мнение от ptiholov »

Ами за вземем да хвърлим по един боб,ааа!!!За да видим дали ще улучим кога ке е заразено. :twisted:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Kонцентрации

Мнение от Миша »

И без боб може,но ако помага,казвай.Просто се следи за благоприятни условия-висока влажност и температури около 20-23 г ,поне за сивото гниене ,има ли ги +предишни прояви на гниене,просто трябва да се пръска.Другия вариант е това с двукратното пръскане.Има и трети вариант-обеззаразяване на почвата и вкарване на Trihoderma или Pythium ligandrum,това са почвообитаващи гъби,които се хранят с гъбите,причиняващи редица заболявания.Триходермата паразитира върху гъби,причиняващи сиво гниене, фузарийно и вертицилийно увяхване,които най-често причиняват загиване, особено на хибискусите .Другата гъба ,Питиум,има по-широк спектър,освен върху фузариум,вертицилиум и сиво гниене,има ефект и с/у алтернария,мана,гуша,ризоктония,ботритис,фома.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Kонцентрации

Мнение от Blue sky »

Миша, а как да се снабдим с тези гъби, много ме заинтересува с тях :nod: :shock: . Аз съм отявлен противник на пръскането, намразих го доживот след краткия ми опит с оранжерийното гледане на разсади, и сега повече търся органични методи на борба с разните гадове, ако не, оставям всичко на естествен подбор :mrgreen:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Kонцентрации

Мнение от Миша »

Триходермин се предлага от ЕТ Проф.Г.Нешев,израелската Мактешим Аган ,и лабораторията на Аграрния университет в Пловдив,може да го предлагат и други фирми,за тези знам.Питиума ,препаратът е с търговско наименование Поливерзум е на фирма Висер Опора ООД.Но задължително условие е почвата преди третирането да е била обеззаразена,и да се приложат при температура на почвата не по-ниска от 10 градуса.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Kонцентрации

Мнение от Blue sky »

благодаря, на пролет ще ги потърся задължително :daaa:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Kонцентрации

Мнение от Миша »

Имай предвид,че трайността на триходермата е много малка,като всяко живо същество не може да стои затворена дълго време.За това трябва да се купуват малко преди употреба.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Kонцентрации

Мнение от Blue sky »

а да ми кажеш, с ккаво да си пръскам ружите - страшно го харесвам това цвете, но всяко лято са напада жестоко от ръжда - по листата оранжеви петна, а стеблата вътре стават кухи и като се счупят от вътре се сипе като пясък сърцевината. Решила съм, ако тази година не се преборя, просто да се откажа да ги гледам :twisted: За уточнение, никога до сега не съм ги пръскала, просто като ги нападне напастта, ги орязвам до долу.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Kонцентрации

Мнение от Миша »

Редуване Банко,Байфидан(Шавит) с топсин през 7 дни.Започваш при температури над 25градуса.И ми запазваш някое коренче (семенце) :mrgreen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Kонцентрации

Мнение от Blue sky »

семенца давам и в момента от бяла ружа, ето такава

Chaters Double Icicle

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Отглеждане, болести, вредители, неприятели и борбата с тях”