Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от tili »

Градинският червей е нашето Фсьо :lol: Знак, че успяваме да се преборим с мазната глина :ieeemyzh:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Доклад от днес. Пръсках :snif:
Бях решила да не го правя, но пробивачът напредва с бързи темпове, не смогвам да го трепя ръчно ...
И няколко снимки, да не е без хич ...
Първите рози започват да цъфтят. Заяваките са сериозни, дано не падне градушка. Всъщност големият цъфтеж ще започне следващата седмица, когато ще започне и да вали :evil:
Snow goose - разтворила е цвета тази сутрин, вчера го нямаше. Заради хладната сутрин още розовее, до вечерта ще е снежно бял. Изключително съм доволна от тази роза. Миналата година цъфтя практически без да спира, започна да оформя хабитус на рамблер. Почти нямаше поражения от последните студове.
Изображение

jacqueline du Pre - една от най-старите ми рози, но до миналата година едвам креташе на границата между живота и розения рай. След преместването есента се е опрерила и даже цъфна! Още в понеделник. Ще я бъде ...
Изображение

Mandarin lights - цъфти една седмица след азалеята от предния ми пост, която по пътя на изключването идентифицирах като Sunte Nectarine.
Изображение

Следващият път - рози :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13748
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 463 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от zeleno »

Рени , кога ще правим бригада в твоя двор
гледам , гледам , но ми е трудно да си го представя , искам на живо :D ;)

аз , с радост ще споделя , че ми бе разрешено да посадя на лозето орех Чандлър
червена спечена глина - асфалт
в дупката , като налях вода , не попи два часа :!:
казвам му на татко да не обръща , а само да коси , ама - не
няма оправяне
ще следя с интерес твойте резултати

Snow goose е прекрасна
моята съм я свряла на неподходящо място :ufff:
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1452
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 382 пъти
Получил благодарност: 526 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Ема »

Рени, толкова е вълнуващо да гледаш как от нищото се сътворява една приказка :tzeluvka:
Споделяй, много ми е интересно да наблюдавам процеса.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Благодаря, че се отбихте, мили момичета :tzeluvka:
Зеленко, тревата пак е изкавала, хайде на сенокос :evil:
С удоволствие бих поканила всички, но ходенето в градината се случва само през седмицата и всички са на работа, не че аз не съм :snif: Обаче ако някой е с по-свободна програма да сФирка, имам инструменти бол, а и акъл трябва ...

Дааа, продължавам тук да водя дневник на градината, какво кога разцъфтява и какво се случва. И понеже сушата започва да се усещя все по-силно, днес сутринта пак поливах. Всичко наред. Другата седмица започвам с поливната, защото вече не се търпи ...

Ето какво се случва понастоящем. От 4 дни цъфти един итох - Scarlet Heaven, саден есента на 2017 г. Цветът е доста едър, прекрасен дълбок цвят. Жалко, че не се засичат с останалите 2, с които са в група (въпреки, че в сайта ги дават да цъфтят заедно), но нищо, така пък ще има по-дълго време цвят на това място.
Изображение

Изображение

Също и този - Cora Stubs. В група е с още 2 божура с подобна форма на цвета, но и тук не съм уцелила едновременен цъфтеж 8-)
Изображение

Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

И розите започват все по-уверено.
Прави ми впечатление, че първо ще разцъфтят пъпките на миналогодишните клонки, които бяха скъсени доста заради късните студове, после на шишовете, дето ги изкараха тази пролет. Нещо като етажи. Значи трябва пролетно време да режа така, че вътрешността на храста да е по-свободна за да има място за шишовете в средата и първите цветове по края.

Пак да си покажа тичинките, но толкова й се радвам на Жаклин, че оцеля :liubov2:
Изображение

И едни очички
Изображение

Това са Desdemona (отпред на снимката) и Olivia (отзад). И двете са садени през пролетта на 2017 г. и са от Бритрозако. Остин твърди, че Desdemona ше стигне 1.2 м, а Olivia - 1 м, обаче Desdemona не дава сигнали да извиси снага. Но пък цъфти юнашки :dovolen:
Изображение

Desdemona - по-рехава и по-светла
Изображение

Olivia - по-гъста и розовееща
Изображение

От остинките започна да разтваря още Lady of Shalot
Изображение

Също и Winchester Cathedral. Тази роза има най-идеалния храст до сега при мен - перфектно гъсто кълбо, без нищо стърчащо и твърдо 1м високо :o И миналата година така се държеше. Ще я снимам цялата като разтвори повече цветове.
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Последно разни други снимки от днес ...
Burgundy Ice - първи цвят на новото място.
Изображение

Rosa glauca - за първи път цъфти, а е от 2015 г. от Бергения
Изображение

Един от миналогодишните пландорекски клематиси
Изображение

Изображение

Дано Jubile Celebration (дясно) стане по-височка, че иначе ще трябва да местя непетата, пък много си я обичам ...
Изображение

Luzula nivea
Изображение

Набодени безобразно растения и някъде там е оцелялата Amsonia hubrichtii
Изображение

Ето едно съцветие от нея - тепърва ще разцъфтява
Изображение

Лиственицата от миналата година тръгна много добре
Изображение

И направи 2 странни шишарки. Защо са такива не знам ...
Изображение

Следва продължение следващата седмица :dovolen:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 30 пъти

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от Margaritenia »

Рени, чудесно започва всичко! :tzvetentze: Има още много работа, но като наберат сила растенията, които вече си посадила, мисля, че тревата ще я сееш с песен на уста и радост в очите:))))

Моята лиственица направи абсолютно същите шишарки :hmmm: ...опитах се да намеря някакво инфо в нета дали е нормално, но не успях. Според мен всичко им е наред, може да е от сорта :lol:

А тази Amsonia hubrichtii си я преписах от Миша, но моята изглежда така:
Изображение

Не мога да преценя, като твоята ли е или има и друг вид? Много ми харесва тази тревичка :sheart: и наистина есента стана ярко жълта, а в момента е хубава стегната туфа с нежно сини цветчета!
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от renimoss »

Хи-ха, Марги, разбира се, че не можеш да прецениш дали амсонията е същата, щото не се вижда :D
Иначе може би е същата. Има 6 стъбла тази година, миналата бяха 4. И наистина става като жълта мъгла есенно време. Изненадах се, че миналото лято добре понесе горещините, не прегоря. Това лято очаквам повече. А кога ли ще стане като на снимката ...
Значи не само моята лиственица се държи странно. Щом не й пречи, значи няма повод за притеснение.
bell

Re: Градината на renimoss - между дървета, рози и мъхове

Мнение от bell »

Красиви рози, а Rosa glauca е много нежна :tzvetoman:
renimoss написа: Май 9, '18, 12:59 И розите започват все по-уверено.
Прави ми впечатление, че първо ще разцъфтят пъпките на миналогодишните клонки, които бяха скъсени доста заради късните студове, после на шишовете, дето ги изкараха тази пролет. Нещо като етажи. Значи трябва пролетно време да режа така, че вътрешността на храста да е по-свободна за да има място за шишовете в средата и първите цветове по края.
Винаги разцъфтяват клоните, които са най-близко до земята, защото там е по-топло. Новите са втори етаж и малко забавят. Забелязала съм това при флорибунди и храстови, когато са по-малки. Вече при развитите, големи храстови се изравнява цъфтежа, защото често оголват в основата.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”