Рози и компания

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Рози и компания

Мнение от лалесъм »

Мая, хубаво си го намислила :daaa: Зависи само от твоята настройка какво да е в междинното пространство :dovolen: Ако искаш по-малко градинарска работа - слагаш мулч, ако имаш глад за цветя и искаш постоянно да си чопкаш в градината - слагаш цветя ;) И в двата случая ще изглежда красиво :tzvetentze:
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Рози и компания

Мнение от maiakt »

Мерси,Лаленце. Проблемът е,че все още не съм сигурна какво искам. Надявам се през следващите 2-3 месеца да ми се поизяснят нещата. А до тогава ще ходя и досаждам в най различни теми :angelche: .
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17035
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Рози и компания

Мнение от Миша »

Мая, помисли дали да не е малко по-раздвижено, редичка лавандула е хубаво, обаче на практика много рядко се получава перфектна редица, винаги има някой корен, който не се развива като другите, изостава в развитието си или съхне, ако направиш някакъв микс не е ли по-добре , от ниски многогодишни растения + някакви дребни пролетни луковични
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
незабравка

Re: Рози и компания

Мнение от незабравка »

bell написа:
Миша написа: Копаеш розите?! Слагам те в графа "имащи много свободно време за губене " :mrgreen: :tzvetentze: Слагай тогава ламиуми, ефектни са и като кОпаш само ще ги разнесеш насам-натам, но никога няма да изчезнат, а и да ги поускубеш бързо ще нараснат пак
оф, свободно време, де тоз късмет :lol: копам, кОпам Мише, неизбежно е :ssweat: Почвата ми е глина и ако не се прекопава плевелите само се проскубват, а през лятото става запечена пързалка при поливане. Местата с капково добре, но другите водата изобщо не стига до корените. Есента си имам един герой, който помага с по-дълбокото окопаване. Определено местата където го правя редовно розите вървят по-добре. Ламиумите не искат ли сянка? При мен лятото е мор...
Записвам си го и този Erigeron Glaucus, а и бял предпочитам благодаря ти :liubov2:

Незабравче, при мен Таликтрума се разви чудно, като за пъви сезон. Имам само бял, но определено е на шарена сянка, почти на плътна в обедните часове от ореха. И аз си мисля, че за компания на рози няма да е добре, моят едва ли ще понесе толкова слънце на полето. Вероятно, ако е планинска градина с частично засенчване може и да се справи в по-хладното лято :hmmm:
Бел,имаш ли снимка на таликтрума.Моят е с черни стъбла и трябва да цъфне в лилаво,обаче тази година не цъфнаха ,макар,че като ги преместих на сянка под голямата кайсия се оправиха и листенцата им станаха прелестни.Ето този сорт са .Снимката е от нета.Как хубаво стои до езерцето!Ама рози до езерце... :D
Аз лично розите ги харесвам без компаньони.Така могат спокойно да се окопават и да им се добавя органична материя всяка година.Имам само малко синя нигела,тя се самонасява и стои чудесно . :nod:

Thalictrum 'Black Stockings' - Meadow-rue Perennial

Изображение
Deleted User 2919

Re: Рози и компания

Мнение от Deleted User 2919 »

http://dolinaroz.ru/baza-znaniy/vybor-r ... a-roz.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://lepestok18.ru/node/132" onclick="window.open(this.href);return false;
http://vsaduidoma.com/2014/03/24/soseds ... na-klumbe/" onclick="window.open(this.href);return false;
[video][/video]
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Рози и компания

Мнение от maiakt »

Мисля си го,Миша. Нямам никакъв опит,поради което търся и гледам снимки в нета. Даже и текст съм си запазила,от друга тема тук - " лавандула, непета и салвия,За височина може да вместиш и няколко корена агастаче ". Но- не мога да открия снимка- примерно 3-5 лавандули,после салвия ( ама 1,2 или колко),после пак лавандули, после непета ( 1-2 -3 ? ). Може би и някоя трева ( набелязвам си при Миша,ама още не съм поръчвала). Ясно,че е въпрос на вкус, но все пак съм новобранец градинар ( преди година се запознах с лопатата и мотиката :angelche: ) . Може би и не съм уточнила - става дума за 15- 18 метра дължина на пътечката.
лалесъм

Re: Рози и компания

Мнение от лалесъм »

Незабравче, моят e Thalictrum delavayi, а на Бел Thalictrum 'Splendide White' .
А за Ема Thalictrum delavayi 'Album'.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1440
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 327 пъти
Получил благодарност: 456 пъти

Re: Рози и компания

Мнение от Ема »

лалесъм написа:Ема, какво се оказва тогава - че тези, които харесваме бели рози сме пълни с оранжеви и коралови :lol:
Е, аз имам само тези двете, които даже не са съвсем оранжеви :D
И един Wesdterland, който обаче заврях в миша дупка тая есен :mrgreen:
А бели, чакай да помисля- Aspirin, Artemis, Iceberg, плюс още две неизвестни от резници, почти бели- Herzogin Christiana, Stephanie Baronin zu Guttenberg, и още няколко розово-бели.

А таликтрумите (как ще го запомня това име) ги искам и трите.
Thalictrum delavayi отдавна съм си го заплюла, но да видим дали Алпина ще го пусне на пролет или ще трябва да го поръчвам от някъде.

За компания на розите много ми харесва (на картинка) Астранцията. Какво мислите за нея, добре ли си съжителстват заедно?
Изображение

И много ми се иска да видя рози и гипсофила, който има, нека да покаже :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Рози и компания

Мнение от libra »

Елена имаше гипсофила с рози .
Maiakt,на мен ми харесва бордюр от лавандула,то си е класика.Ако зачезне някоя ,се засява нова.Освен това,тя би трябвало да прави обемна туфа.А вътре може да се сложи буквално всичко-луковични,салвии,маргаритки ,делфиниуми,ириси ,божури ,вероника.Така,като започнат от февруари,могат да откарат до есента.Някои като прецъфтят си остават с декоративни листа и пак има файда от тях-божурите,ирисите .Където има дупки-едногодишни.Но по принцип ,аз бих наблегнала на многогодишни.
Аз съм чела,че розите не обичат конкуренция от други растения около корените си.
Листата от розите ,които било добре да се оставят-то по принцип е така,но няма ли са си останат всички болести заедно с тях?Иначе ,и аз не се натискам да чистя листа.
незабравка

Re: Рози и компания

Мнение от незабравка »

При мене астранцията се мъчи на слънце.С
Аз съм за обирането на листата от розите,защото ме е страх от спорите на ръждата,които може да презимуват по тях.С листосъбирач работата е лесна и приятна :mrgreen: Ама те пък пустите му листа не падат наведнъж! :evil:
За окопаването-имах предвид не редовно през активния сезон,а само веднъж- есента ,за да мога да размеся с почвата торът от калифорнийски червей.Затова предпочитам за пълнеж едногодишни като нигелата,бял космос,амми,оранжев космос-самонасява се ,тагетес-ванила.,за да мога да ги оскубя и почистя добре около розите есента :dovolen:Пък и с едногодишните всяка година можеш да си измисляш различни комбинации. :nod:
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”