Лозето, гроздето и ... виното

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
sendi1966
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1195
Регистриран на: Апр 7, '13, 12:17
Местоположение: Хасково

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от sendi1966 »

Днес оронихме гроздето и ММ премери захарноста-20.Утре слага малко захар и точи виното.
Вече сме -сърце на място. :lol:
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

Петров, по снимка не мога да определя, но вкусът на отел ми е познат от детството. В Северозападна България задължително добавят отел на виното. Баба ми и дядо ми имаха бяло грозде, съответно и бял отел. Мисля, че няма друго грозде, на което сърцевината му е малко като гумена, събрана и вкусът е особен, тръпчив.
Щом се маносва Кабернето, може да опитам да го гледам отделно, за да не разболява останалите лози. Не е мое желание, а на дете се угажда, та макар да е голям мъж вече. :) Сега проучвам и ето, че постепенно се събира информация.
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от ivanina »

prijatel62 написа:
="ivanina"
... всяка година се наблюдава едно такова ронене на зърна от чепките на гроздето, което много изнервя ММъж , отчита го като загуба и преминава към беритбата му.Така и до сега не се задълбочи в търсене и намиране причината на това необичайно явление. :|
Това може да е сортова особеност. Бялата липа например много се рони(береш с кофата под нея). А белия зайбер, който при нас се среща по селата, не се рони така. Неговият аромат е и по-приятен - на горска ягода.
Да prijatel62, такова е и моето заключение - след като това се случва няколко поредни години. ...Адски жалко е да усещаш как стъпкваш под краката си сочните зрели зрънца :hmmmmmm: и няма как да не бързаш с беритбата.
Дали сорта е Отел не съм на 100% сигурна, защото посадъчния ми материал/ пръчките за садене и името на сорта/ получих някога от съседския ни дядо, а не от магазина.А роненето на зрънцата действително наподобява това на Бялата добруджанска липа , което ми е напълно познато а за нас тия ароматни зрънца са направо златни ...и ние най- търпеливо си ги обираме от земята, без да се отегчаваме. :dovolen:
Хубаво ще бъде , ако някой отглежда сорт Отел да сподели забелязва ли такава особеност при неговата лоза , което може занапред напълно да отхвърли мнението ми, че сянката под която си посядвам през свободните си часове в жарките летни месеци не е на гроздето Отел. :hmmmmmm:
...Не можах да снимам асмалъка си....късно се прибрах ... за мен ,и днес си беше един обикновен работен ден- независимо че е неделя...когато мога ще снимам. :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от apis »

Да попитам , ако някой е наясно , как се прави вино - самоток ?
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

alys написа: Ще снимам и ще измеря, но днес и утре няма да мога. Благодаря!
:dovolen: Че кой говори за днес и утре...
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от prijatel62 »

apis написа:Да попитам , ако някой е наясно , как се прави вино - самоток ?
Самотока се приема за най-качественото бяло вино. При него алкохолната ферментация протича без чепките, ципите и семките. Най-добре е чепките да се отделят преди смачкването на гроздовите зърна.

Преди 3 години учавствах в състезание "Най-добро домашно вино", проведено в нашият квартал. Учавстваха стопани с бели, червени и ароматизирани вина. Тогава бях направил самоток от "Шардоне". Връчиха ми първа награда за бяло вино. Зарадвах се, но и нещо ми прошепна - "А не би ли могло да бъде и по-хубаво?"..Ето ти човешкият стремеж да не се задоволява с постигнатото :dovolen:

Зададох същия въпрос и на комисията, когато празника беше към своя край. Отговориха ми, че може, но не е зле да го оставя 24 часа, преди да отделя сока за ферментация, за да добие виното екстракт и цвят.

Наистина тогава виното ми малко се различаваше на цвят от изворна вода. :D
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
apis
Баш кафе майстор
Мнения: 2323
Регистриран на: Мар 1, '13, 23:41

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от apis »

Аз пък мислех ,че сока се отделя веднага след смачкване на гроздето и тогава на отделения сок се добавя захар и се оставя да ферментира .
Само от бяло грозде ли се прави , може ли от червено ?
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от muny7 »

Моля който знае разликите да помага ! Значи тази година решихме (престрашихме) да си направим домашно вино, отидохме на пазара имаше мерло, каберне и мавруд и бяло на което забравих името. Обаче всичкото червено грозде еднакво на вид е питам сега как да разбера дали е еднакво и го продават за различно или наистина е различно все пак живеем в страната на неограничените възможности и нищо не е невъзможно! Благодаря ви предварително!
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Deleted User 4608

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от Deleted User 4608 »

muny7, и аз минах днес през пазара в Люлин и видях такава сергия с грозде за вино. Изнахалствах за 2-3 зрънца Мерло от хората, които си купуваха. Продавачите се понамръщиха, но не мисля, че съм ги ощетила много. Ароматно и сладко, хубав вкус имаше. Според мене, ако опиташ от три сорта един след друг, може би ще усетиш разлика. Гледах снимки на Каберне, Мерло и Мавруд. По нищо не се различават за непознавач, но на вкус сигурно са различни.
Пак ще си задам въпроса - кога бихте ме посъветвали да купя и засадя лоза? Било препоръчително да се сади през есента, но масовата практика било да се сади през пролетта. :hmmm:
Аватар
muny7
Виенско кафе
Мнения: 446
Регистриран на: Май 20, '13, 11:33
Местоположение: София

Re: Лозето, гроздето и ... виното

Мнение от muny7 »

alys написа: muny7, и аз минах днес през пазара в Люлин и видях такава сергия с грозде за вино. Изнахалствах за 2-3 зрънца Мерло от хората, които си купуваха. Продавачите се понамръщиха, но не мисля, че съм ги ощетила много. Ароматно и сладко, хубав вкус имаше. Според мене, ако опиташ от три сорта един след друг, може би ще усетиш разлика. Гледах снимки на Каберне, Мерло и Мавруд. По нищо не се различават за непознавач, но на вкус сигурно са различни.
Пак ще си задам въпроса - кога бихте ме посъветвали да купя и засадя лоза? Било препоръчително да се сади през есента, но масовата практика било да се сади през пролетта. :hmmm:
Алис точно при същите и аз го гледах в люлин. А защо не пробва всичките поне да знаеме :lol: утре и аз като отида да пробвам и ще им се напукат петите :lol:
пп засаждането на лози наистина е по-добре пролетта защото сега ако не са узряли хубаво пръчките или ако няма време да се окорени може да стане беля (не знам има ли начин да речеме като при розите да ги затрупаш със земя, ако има начин слагай и есента). Пиши и за кой район ако е мека зимата може и да стане :daaa: . Аз си взех преди 3 седмици от една борса за цветя, лозички на собствен корен еми то коренчетат по 4см пресадих ги бутилки от безалкохолно 2л и гледам корените почти стигнали дъното но отгоре са една педя високи и не са вдървесинили, еми няма да рискувам ще карат зимата на стълбите пък на пролет живи и здрави което е оцеляло ще го насадя.
Мога всичко, стига да пожелая! Лошото, е че бързо ми омръзва !
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”