Микрохирита (Microchirita)

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Микрохирита (Microchirita)

Мнение от botan »

Преди попадащите растения в секция Микрохирита в бившия род Хирита сега вече са отделени като самостоятелен род. Те се отличават с ясно изразеното си стъбло и макросемедела, който силно разраства и подобно на стрептокарпусите приема функциите и формата на същински лист. Въпреки името им не са изобщо микро като размер. В природата са едногодишни, но в домашни условия колко годишни са зависи от това кога ще се наканят да цъфтят. Като се изцъфтят и семенните кутийки узреят умират. Тази едногодишност ги прави подходящи за сеитба в двора на сянка/полу-сянка.

Microchirita sp. 'Phuket Island', M. sericea и M. micromusa
Изображение

Неизвестна все още микрохитира от микс.
Изображение...Изображение
Insta: ex_hort
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от botan »

Микромуса ще цъфти! :ieeee:
Изображение
Insta: ex_hort
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 51 пъти

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от iana_hk »

Поздравления!
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от botan »

Изображение

Изображение
Insta: ex_hort
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от katia »

Като гледам снимките...аз точно с него не съм се справила. Други 2 вида са добре, развиват се и дори се разклоняват. Обаче се захванаха и оцеляха най-малките растения, не най-големите.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от botan »

Аз пък с другите нещо не се справям. Съхнат им листата. Трябва да ги сложа на фитили, ама пусто време...
Между-другото това цветче от снимките е още свежо! Вече цял месец е цъфнала. Интересното е, че започна да развива пъпките, които се намират под него, те се самоопрашват, прецъфтяват много бързо и за щастие имам една келява шушулка, която нараства, та поне съм спокоен, че ще мога да си запазя вида. Другите семенаци ги изсуших без да искам.
Искат много влага, може би при по-големите растения проблема е бил в съотношението корен-листна маса, нали ти ги наскубах набързо.
Insta: ex_hort
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от katia »

И при мен съхнаха, но бяха на едни рафтове до стъклена вратата на терасата, светло е но не съвсем май... От както ги преместих на перваза на южния прозорец тогава започнаха да се развиват и съхненето на листата спря. Другия вид за това го загубих, защото не ги преместих на време. Аз ги поливам много рядко, като че ли почвата въобще не изсъхва :hmmm: капвам по малко вода от дъжд на вятър когато ми се стори че много отдавна не са поливани
Аватар
Слънчево Поточе
Двойно кафе
Мнения: 194
Регистриран на: Дек 6, '14, 19:16

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от Слънчево Поточе »

Днес насях семеначетата. :stiskam:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10776
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 243 пъти
Получил благодарност: 460 пъти
Обратна връзка:

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от botan »

Не се разбра какво си направила. Сея се използва за семена, садя се използва за растения. Сега си насяла семената или вече си ги посяла и сега си направила първото пикиране на семенаците? :hmmm:
Insta: ex_hort
Аватар
Слънчево Поточе
Двойно кафе
Мнения: 194
Регистриран на: Дек 6, '14, 19:16

Re: Микрохирита (Microchirita)

Мнение от Слънчево Поточе »

Насях семената .
Може би заради размера на семената са "микро"хирита :D
Публикувай отговор

Обратно към “Геснериеви и бегониеви”