Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribunda

Публикувай отговор
denitsavm

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от denitsavm »

Кате, ако ще взимаш - взимай. Не пресаждай докато е с пъпки, но бръкни и поразкъсай мрежичката /това е обвивката на торфената таблетка и проблема не е точно в нея, а в това, че там или се преовлажнява и мрежата задържа влагата само там, а почвата наоколо изсъхва по-бързо и на практика се получава преполиване или пък там пресъхва и после трудно се навлажнява и съответно пък умира растението от пресъхване, въпреки влажната наоколо почва :eeeh: , т.е. ако поразкъсаш мрежата ще решиш временно проблема с водния баланс/, полей и с фунгицид, особено там където стеблото излиза от почвата ,пресади след като прецъфти :nod:
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от katia »

Благодаря ти. Аз си го купих вчера и мислех днес да го пресадя, че чакам да прецъфти, няма да е скоро щото е с много пъпки, ще го полея днес с топсин. На моя не се вижда да е с мрежичка видях го в друга саксия, но щом един има значи всички са така...ще трябва да разровя по-дълбоко :hmmm:
denitsavm

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от denitsavm »

Много нежно с пръст бъркаш надолу покрай стеблото и ако усетиш мрежичка я разкъсваш - тя поне лесно се къса :stiskam: :stiskam: :stiskam:
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от katia »

:daaa: Благодаря
skarlet_x
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Яну 23, '14, 13:56

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от skarlet_x »

Здравейте :dovolen:
Надявам се да ми помогнете. Опитвам се да спася един захвърлен Стефанотис. Положението му: малка саксия и корени излизащи от отворите ѝ, нужда от допълнително почва, прочетох, че местене и допълване с почва се правят през пролетта и за това не предприемам нищо сега.
Голямото ми притеснение, че му падат листата, пожълтяват и падат.
Какво трябва да направя за да предотвратя това?

Благодаря :dovolen:
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13537
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 169 пъти
Получил благодарност: 263 пъти

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от kim »

Нищо не му прави.Ако няма пъпки можеш да го сложиш в по-голяма саксия, без да рониш много старата почва.
Имам го от години и зимата винаги става така като го прибера.Поливай по малко и напролет ще се разлисти.Можеш малко да подрежеш върховете, ако започнат да изсъхват зимата, но напролет.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
mari_ata
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Ное 26, '15, 18:37

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от mari_ata »

Здравейте! След като четох и препрочитах всичко в този форум, реших да се регистрирам и да споделя с вас моя проблем, пък дано някой ми помогне :) Подариха ми един прекрасен Стефанотис за РД през юни, прецъфтя, започна да изкарва дълги листа и изведнъж, преди около месец започна да линее - листата му пожълтяват, изсъхват и падат. В момента на нищо не прилича - вероятно си е заминал! А много си го харесвах и ми се иска, ако има начин да го върна към живот!
krasiero
Kафенце
Мнения: 14
Регистриран на: Апр 27, '14, 04:31

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от krasiero »

Може ли да се оформи като фиданка?
mari_ata
Kафенце
Мнения: 18
Регистриран на: Ное 26, '15, 18:37

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от mari_ata »

Ами, ако имаш предвид какво е стъблото, стои си увито, но е сухо и чупливо....
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1619
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 9 пъти
Получил благодарност: 118 пъти

Re: Стефанотис - Мадагаскарски жасмин / Stephanotis floribun

Мнение от Бобсъна »

Пиши на ваште за пари... :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: Отишъл си е чиляка Стефчо щом е сух и трошлив...
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Стайни цветя и растения”