Грижа за розите след първия цъфтеж

denitsavm

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от denitsavm »

Asarina написа:
Въпросът ми е - да торя ли втори път с Ярамила, след като преди 3 месеца съм торила вече? :hmmm:
Да, натори с него :nod: Той принципно е бавноосвобождаващ се, но така или иначе се е отмил от дъждовете. Ако имаш хортигроу или друг, който се разтваря и пръска, и ако съответно ти се занимава - това е полезно начинание :nod:


Искам да подчертая, че това, което съм написала са нахвърляни основни неща. Да знаете правилото, за да си направите съответно извода как, кога и колко да го нарушите

Обсъждали сме всякакви случаи - има рози, които пускат нови цветове от китката на върха, без да се съобразяват с петделното си листо, има ЧХ като този, на който Фани е дала снимки - често пускат нов прираст от триделно листо... Когато обаче човек понаучи основите, ще се научи да обръща внимание на изключенията, както и на разните аномалии и да ги запомня :nod: Въобще нямам за цел да уча хората, които гледат хиляди сортове от години как се прави - те са си гледали розите и са им красиви и цъфтящи :nod: Това е за хората, които питат и се лутат из огромното количество информация, разхвърляна навсякъде из форума - просто да получат ориентир, пък след време те ще си познават собствените рози като петте си пръста :dovolen:
Жени написа:Добре, а как да режем по-ниските рози, бордюрните, като са много гъсти храсти и има много цветове и клони?
Тези рози по принцип почти не се режат, то е и трудно. Все пак ако видиш /че то и не се вижда/ разни пречещи и затапени клони ги премахни. Тези розички са едно от изключенията на написаното от мен - на тях само прецъфтялото да им режеш, буквално само цветчетата, те си развиват нови леторасти и цъфтят почти без прекъсване. Имам 3-4 такива рози, но аз напролет ги режа драстично /защото няма място/ и това ги държи ниски, но и тогава трудно решавам кое да режа изцяло, по-скоро като жив плет - режа на желана височина и премахвам някое и друго старо клонче
denitsavm

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от denitsavm »

Доли, при мен също се получи, най-вече при Хайди Клум - за първи път има петна, благодарение на това :hmmmmmm: , а на Сувенира пък мухлясаха пъпките, не ги махнах доста време и то тръгна по стеблото надолу, пожълтяха малко. Ако не се маха веднага, надали има някакво кардинално решение :hmmm: По "учебниците" пише да се премахват редовно прецъфтелите цветове, ние като не го правим си е наш проблем :angel2: , после кой пръска, кой - не.... времето всяко лято е различно от останалите и каквото - такова :dovolen: Аз тази година масов цъфтеж на розите нямах. Една цъфти, друга тепърва пъпки прави...

Аз преди правих и онзи номер на розите, които цъфтят на китки - да се премахне средната пъпка. Миналата година помните обилния цъфтеж на Розариума и Медузата - именно така. Сега някак си на етапи си цъфтят и самите рози, без да е като време по-продължително... Да не говорим, че тези две рози са в двата края на тревата, някак затварят кръга, а розариума е на последни 5 китки, медузата на първи три средни пъпки... имам още не започнали да цъфтят рози :shock: Няма я тази розена вълна този сезон :hmmm: Еднократките ми отваряха китка по китка... не си направих труда и да ги снимам даже ... защо се случи - тепърва ще бистрим и изясняваме
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от Димана »

Дени, на кое клонче казваш затапено? /и не са смей/ :oops:
elena kirilova

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от elena kirilova »

май ще трябва да помисля по сериозно за моето ''зануляване '' :lol: след първия цъфтеж
ама ,ако вземат да станат едни върлини .... :svekurva: Дени .... :svekurva:
ще има наказание
elena kirilova

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от elena kirilova »

клонче дето не се развива ,ами си стои с три листа и никакъв прираст
Дал ми е казвала ,че се оправя като му подрежеш съвсем леко връхчето на това клонче
и останалото го свършва дъжда и лИбовта
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от Asarina »

denitsavm написа:
Asarina написа:
Въпросът ми е - да торя ли втори път с Ярамила, след като преди 3 месеца съм торила вече? :hmmm:
Да, натори с него :nod: Той принципно е бавноосвобождаващ се, но така или иначе се е отмил от дъждовете. Ако имаш хортигроу или друг, който се разтваря и пръска, и ако съответно ти се занимава - това е полезно начинание :nod:
:daaa: :tzvetentze:
Имам само ярамила и тази година ще са на него :daaa:
denitsavm

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от denitsavm »

Димана, ето тези върхове

Изображение Изображение

BLIND BUDS OR BLIND SHOOTS са английските термини,

Ако това е на върха на нов висок клон - реже се някъде един два възела под него, но розите са пълни с малки такива клончета, които се премахват целите :dovolen:
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от Димана »

Благодаря на Елена и Дени. :tzeluvka: :tzeluvka:
Моите рози, след цъфтеж, ги черпя с малко Яра мила комплекс. Отблагодаряват се. :ieeee:
Аватар
mucunka
Кафе машина
Мнения: 3130
Регистриран на: Ное 29, '09, 18:57
Местоположение: София,Световрачене
Дал благодарност: 19 пъти
Получил благодарност: 33 пъти

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от mucunka »

Димана написа:Благодаря на Елена и Дени. :tzeluvka: :tzeluvka:
И аз, за първи път гледам рози и сега знам как да ги чистя след цъфтеж. Остава да науча есенното кроене. Благодаря ви, момичета!!!
АКО ИСКАШ ДА СЕ ПОЧУВСТВАШ БОГАТ,ПРОСТО ПРЕБРОЙ ВСИЧКИТЕ СВОИ НЕЩА,КОИТО НЕ СИ КУПИЛ С ПАРИ.
http://mucun72.snimka.bg/daily/dostignata-mechta.752721
моите цветя
моите гоблени
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Грижа за розите след първия цъфтеж

Мнение от d_vitanova »

Моите рози заради градушката в с.Чавдар ги изрязах много ниско - като напролет. Даже пак не успях да изрежа всичко наранено по клоните.

При това положение да ги торя ли /с Яра мила естествено :dovolen: / или да ги оставя така?
Публикувай отговор

Обратно към “Рози”