Техники и честота на поливане на орхидеите.

Аватар
toni
Кафевар/ка/
Мнения: 900
Регистриран на: Ное 29, '09, 21:45
Местоположение: София

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от toni »

Моите са разделени в две помещения през зимния период.
В топлата стая - 19-24 градуса- получават 2 литра топла вода (за къпане) всяка сутрин- на ситен дъжд наред- окачени, засадени, кое колко докопа. Нищо не попивам. Вандите - докато позеленеят корените. Вечер 1-2 литра от овлажнителя. В студената стая - 10-16 градуса- събота опръсквам леко само корите отгоре, отделно изпръсквам на мъгла във въздуха 1-2 литра (2-3 пъти седмично), без да е насочена към растенията. Температурите са нощна- минимална и дневна- максимална.
Открих, че софронитисите изобщо не обичат студено, масдевалиите се чувстват добре и в двете стаи, целогините направо плачат за студената (дори специозата и даяната). Фалчетата в студената стая цъфтят, в топлата джуркат листа и корени. Пафчетата в топлата пуснаха цветоноси. Катлеите- където и да ги сложа, все им е тая.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от lila »

Тони, софронитисите са бразилиън едишън, няма начин студеното да им хареса :hmmm:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от Titi »

Аз си копирам мнението от темата Фаленопсиси, там бях описала поливането на моите. Освен фалчовците имам и няколко други видове, но всички поливам и гледам по един и същ начин, а той е:
Да ви опиша как аз гледам моите орхидеи, след като премина цветоболедуването и цветослугуването ми. През зимата са наредени на перваза на прозореца, като ги огрява слънце, ако се покаже такова. Един път седмично с лейката наливам вода в саксийките отгоре, докато се напълнят чинийките им /сложила съм по-дълбочки такива/. С това се изчерпват зимните ми грижи.
През лятото ги изнасям на терасата, като ги нареждам на пода, така, че да не ги достига слънцето. През ден-два, зависи от горещините, ливвам някоя и друга кофа с вода отгоре им. С това се изчерпват летните ми грижи.
Резултат - целогодишно цъфтене.
Обичам фаленопсисите! Те са цветя-мечта.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от Голем Бел Нико »

lila написа:... а аз си мислех че съм една сговорчива позитивна блондинка...
Е, то и аз така си мислех за себе си щото много обичам да ми правят копмплименти, но както и да го въртя съм бял, космат, висок и наивен мъж.

А за орхидеите - грижа се аз за 10-на орхидеи в къщата на една позната. Тя обича да ги мести като и скимне. Предполагам ги разхожда или нещо. Поливам ги с около половин чаша вода веднъж седмично. Веднъж годишно те цъфтят. По различно време. От време на време тя купува нови, вече цъфнали и поради това че ги намирам в различни стаи в голямата къща не мога да кажа дали са от старите или е някоя нова.

Но поддръжката е минимална от моя страна. Къщата е по скоро топла целогодишно - под 25 градуса не пада. Въздуха е хубав, спарен, те никога не отварят прозорците. Торене на орхидеите не им се случва от моя страна.

--Николай
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от lila »

:lol: :lol: :lol: е, в някаква степен ще могат да ни различават хората - ти си космат и висок, аз некосмата и нисока :lol: :lol: :lol:
Спарен въздух??? Къде ще го търся и този ефект :o :o :o
Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от Голем Бел Нико »

Бас държа че ако се обадиш на Джона Сталкера той може и спарен въздух да намери начин да произведе и пакетира красиво. Ако наистина намериш просто го изпусни над орхидеите и предполагам те веднага ще цъфнат.

Забравих да спомена че в голямата къща с орхидеите които поливам цари истинска енергетична атмосфера. Да, добре прочетохте. Там никои отговор в никой разговор не бива да завършва негативно (познаите как се отговара на 'Как си днес?'). Понякога някое по-голямо растения бива преместено от специалиста по Фенг-Шуи специално нает за тая цел. Тоест той придърпва растенията така че да изглеждат добре в къщата и нарича това "потока не енергията има мегдан да протича" (но в новото им положение или са на лоша светлина или като минаваш се отъркваш в тях и след 2-3 месеца се ошмулват). В определени дни заварвам кучешкия масажист да масажира големите кучета на пода за да се чувстват добре (той е пич и ми каза един ден че едно време масажирал хора но постепенно преминал към кучета - по-малка маса за масаж + повече пари). И от време на време хората помагат на други гора като тях и образуват група за медитиране. Обикновено медитират за пари, тоест ама като са съвсем на зор за няколко хиляди да им дойдат отнякъде.

Както и да го въртя - смешно, ненормално или просто "такива сме ние хората като почнем да си живеем в собствен свят" като цяло бих казал че повечето орхидеи в тази къща си стоят на специално място краи един прозорец с щори, в голяма баня и предполагам им се струва че са или в природата или в прекрасен парник - хем леко влажно хем винаги топло, светло и въздуха е хубав, спарен.

--Николай
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от lila »

Бих окачила Джони Сталкера да произвежда денонощно спарен въздух някъде над орхидеите :lol: :lol: :lol: ама смятах да си взема нинджа за тавана :hmmm: :hmmm: :hmmm: Ще обмисля :nod: честно :lol:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от johnstalker »

lila написа:Бих окачила Джони Сталкера да произвежда денонощно спарен въздух някъде над орхидеите :lol: :lol: :lol: ама смятах да си взема нинджа за тавана :hmmm: :hmmm: :hmmm: Ще обмисля :nod: честно :lol:
Ами, става! Не съм бил окачван още, сигурно ще да е интересничко?! Само ще те помоля, да не си играеш много с булбите ми! :hihihi: И да наглеждаш цветоноса дали правилно расте нагоре! :ieeemyzh:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от lila »

Ще си опръскан редовно с фунгицид и хербицид и пестицид - нямай грижи :lol: :lol: :lol:
dal

Re: Техники и честота на поливане на орхидеите.

Мнение от dal »

а се сцепихте да ме лъжете, че не генерирате спарване , припкане , отченаш и слугувнеж заради пустите орхидеи, добре че не се потдавам :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”