Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Публикувай отговор
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от borislava.kirilova »

Миша написа: Окт 16, '21, 19:48 Изображение
Миша, прекрасна е! :liubov2:
Моята пролетта я засадих, тръгна направо на летящ старт и... докато нямах ограда, през нощта вършали в двора бездомни животни. Имаше изпочупени клони, измачкани листа иии.. от моята тинтява нямаше и следа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31690
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1033 пъти
Получил благодарност: 2435 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Мария Николова »

Изображение
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Di_Va »

Цератостигмата (всъщност са две), е много рехава и разпиляна, и на нищо не прилича, дали има начин да я/ги ;) накарам да се коригира някак...
Изображение

Изображение
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1147
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 721 пъти
Получил благодарност: 914 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от borislava.kirilova »

Di_Va написа: Окт 29, '23, 17:27 Цератостигмата (всъщност са две), е много рехава и разпиляна, и на нищо не прилича, дали има начин да я/ги ;) накарам да се коригира някак...
Изображение

Изображение
Di_Va, цератостигмата си е почвопокривно. Съществителното полухраст и храст в характеристиката му идват поради факта, че вдървява многобройните си стъбла. Те са крехки и трошливи. По земята се стелят и при опит да се укрепват, много често се чупят. При мен напролет основния растеж си е от почвата, миналогодишните клончета в повечето случай са изсъхнали. Аз съм го сложила на една задигната леха, повече към ръба и го ползвам и за почвопокривен и за каскаден ефект. С всяка следваща година превзема територия. Първият екземпляр, който отглеждах се опитах да го местя и почина, та за преместването имам печален опит.
Последно промяна от borislava.kirilova на Окт 29, '23, 19:03, променено общо 1 път.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2171 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Polin »

Di_Va написа: Окт 29, '23, 17:27 ..... дали има начин да я/ги ;) накарам да се коригира някак...
Di_Va, моята си расте на туфичка, но това става след поне година-две. Твоята от кога ти е?

Моята :D
Изображение
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Di_Va »

Поли, не са нови, от 3-4 години ги имам, до преди две години едва кретаха и ги мислех за полу-загубени, но миналата и тази някак се освестиха и зацъфтяха, но много издължени и само с по няколко клончета, иначе е много красиво с наситено червени листа и син цвят. Снимките, които виждам в мрежата, изглеждат къде-къде по-пищни и красиви.
Боби, при мен не е хич почвопокривно това растение, верно, че клонките се вдървяват и се чупят, не съм забелязала да се вкореняват. Утре ще заровя някоя клонка за през есента и зимата.
Nastenka
Дълго кафе
Мнения: 126
Регистриран на: Фев 14, '14, 12:32
Дал благодарност: 45 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Nastenka »

Di_Va, мисля, че твоята цератостигма просто е друг вид - Ceratostigma willmottianum. Тя расте като полухраст, по-рехава е, по-висока и не дава издънки. Докато почвопокривната и по-разпространената е Ceratostigma plumbaginoides. Това е цератостигмата на Поли.
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4891
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 353 пъти
Получил благодарност: 279 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Di_Va »

Благодаря, Настенка! Сега прочетох за този вед цератостигма, пише да се зазимява, като се затрупва с листа, тъкмо ще използвам падналите черешови листа за защита.
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4445
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2171 пъти
Получил благодарност: 1006 пъти

Re: Феерия в синьо - растения, цъфтящи в синьо

Мнение от Polin »

Nastenka написа: Окт 29, '23, 20:38 Di_Va, мисля, че твоята цератостигма просто е друг вид - Ceratostigma willmottianum. Тя расте като полухраст, по-рехава е, по-висока и не дава издънки. Докато почвопокривната и по-разпространената е Ceratostigma plumbaginoides. Това е цератостигмата на Поли.
И аз ти благодаря, Настенка :tzvetentze:
Ще си запиша името :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Снимките - да се похвалим!”