Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Публикувай отговор
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Skio »

s_t_m написа:Skio, сърдечно ти благодаря, че сподели с нас ценната информация за нарциса! :sbow:
Радвам се отново да те видя тук! :ieeee: :mrgreen:
S_t_m ,благодаря ти !И аз се радвам много ,когато се случи да науча нещо ново благодарение на теб.
Да знаеш само каква късметлийка си ,че нямама кирилица през повече от времето ,защото уффф,
все би трябвало за нещо да имаш да ми отговаряш. :o
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17040
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Миша »

Skio написа:
лалесъм написа: Но на нарцисите и тор към почвата ще добавя :angelche:
Да не би да ти хрумне да ги разбутваш сега,уверявам те ,е веднага след първите септемврийски дъждове
корените тръгват и в този момент са по 14-16 см(поне).Можеш да мулчираш ,даже дебело с нещо.
Или ,ако са на редове ,едно леко вкопаване м/у редичките на балансиран гранулиран тор с бавно
действие ,но не по- дълго от 3 месеца и редуцирана доза.
ей това много моля да ми се обясни :hmmm: ,торовете се усвояват над определена температура на почвата и в активна вегетация на растенията,как така ще се вкарват сега :o
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
лалесъм

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от лалесъм »

Skio написа:
лалесъм написа: Но на нарцисите и тор към почвата ще добавя :angelche:
Да не би да ти хрумне да ги разбутваш сега,уверявам те ,е веднага след първите септемврийски дъждове
корените тръгват и в този момент са по 14-16 см(поне).Можеш да мулчираш ,даже дебело с нещо.
Или ,ако са на редове ,едно леко вкопаване м/у редичките на балансиран гранулиран тор с бавно
действие ,но не по- дълго от 3 месеца и редуцирана доза.
Ми те от септември са вече разбутани, т.е. извадени. Сега тепърва ще ги садя :mrgreen:
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Skio »

Миша написа:
Skio написа:
лалесъм написа: Но на нарцисите и тор към почвата ще добавя :angelche:
Да не би да ти хрумне да ги разбутваш сега,уверявам те ,е веднага след първите септемврийски дъждове
корените тръгват и в този момент са по 14-16 см(поне).Можеш да мулчираш ,даже дебело с нещо.
Или ,ако са на редове ,едно леко вкопаване м/у редичките на балансиран гранулиран тор с бавно
действие ,но не по- дълго от 3 месеца и редуцирана доза.
ей това много моля да ми се обясни :hmmm: ,торовете се усвояват над определена температура на почвата и в активна вегетация на растенията,как така ще се вкарват сега :o
Именно,луковица ,която се е събудила щастливо и си е формирала корените за следващия
вегетативен цикъл и си е в състояние на метаболизъм в някаква активност (и за градинар,който не разполага
с нещо био )може спокойно да понесе един лек side dressing с например 6-6-6(че и 8-8-8) , но на 20-30% от препоръчаната от производителя доза.
Важно е да се проумее ,е излъчването на веществата започва от момента на влагането в почвата ,значи последното е редно да се осъществи след предполагаемото събуждане на луковичното растение>>за новозасадени пролетни луковични е прието да се счита ,че 2 седмици след слагане в земята и в подходящия момент(дали Октомври ,дали Ноември)кореновият апарат е достатъно развит.
Друг аспект на нещото ;) ;) е ,че тези вещества след дейността на 163 -те хиляди бактерии декомпозитори постоянно намиращи се в земята навсякъде по планетата Земя ,често се превръщат в келираната форма на нещо си и който иска да папа именно това му е нужно да намери "на масата си когато е гладен" .......нахранен и напоен нарцис с 4 см диаметър на дръжката в основата си и висок 70 см и който се развява на вятъра 20 дена човек трябва да го види с очите си ,за да му е по-лесно да приеме ,че и те си искат своето :dovolen:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 882
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 227 пъти
Получил благодарност: 273 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Skio »

лалесъм написа:
Skio написа:
лалесъм написа: Но на нарцисите и тор към почвата ще добавя :angelche:
Да не би да ти хрумне да ги разбутваш сега,уверявам те ,е веднага след първите септемврийски дъждове
корените тръгват и в този момент са по 14-16 см(поне).Можеш да мулчираш ,даже дебело с нещо.
Или ,ако са на редове ,едно леко вкопаване м/у редичките на балансиран гранулиран тор с бавно
действие ,но не по- дълго от 3 месеца и редуцирана доза.
Ми те от септември са вече разбутани, т.е. извадени. Сега тепърва ще ги садя :mrgreen:
Oo Лалесъм,ти си лесна тогава ,ако имаш надеждно стар естествен тор или компост ,струва си да си подобриш добре мястото на нарцисите.Просто си отдели количество пръст още в началото,после разбий добре земята на 30-35 см поне,слагай това ,което имаш за храна за под корените,позатъпквай с ръка ,
слагаш 2-3 см с от отделената пръст и луковицата и зариваш.
Напролет ще споделиш дали според теб има разлика ,ама то както разказваш май ще е достатъчно и
само да ги видиш цъфнали.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
лалесъм

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от лалесъм »

Лесна, лесна съм аз - като ми го смелят стъпка по стъпка :lol: :tzeluvka:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31729
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1086 пъти
Получил благодарност: 2639 пъти

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Мария Николова »

wenche написа:Май при лалетата беше писано с големи букви, че луковици НЕ СЕ ТОРЯТ.
Дали само нарцисите правят изключение или все пак всички обичат агнешко ( говеждо ) препечено :snif:
"че луковици НЕ СЕ ТОРЯТ" ми е много интересно КОЙ и ЗАЩО го е написал и на какъв точно
опит БАЗИРАЙКИ СЕ:D
Скио, аз го твърдя за лалета. Имам един учебник от 1956 г. :lol: :lol: :lol: "Цветопроизводство" И в него съм прочела и запомнила:
За лалетата добре угнил тор се дава на предшественика. Споделям това, което аз правя, а всеки си решава какво иска да прави. :daaa: Споделих и това, че мястото за ирисите го наторих с добре угнил оборски тор, :ufff: което при това влажно и кално лято, доведе до масово гниене на ризоми. :snif: :cry: :cry:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17040
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 470 пъти
Обратна връзка:

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Миша »

Skio написа:
Миша написа:
Skio написа: Да не би да ти хрумне да ги разбутваш сега,уверявам те ,е веднага след първите септемврийски дъждове
корените тръгват и в този момент са по 14-16 см(поне).Можеш да мулчираш ,даже дебело с нещо.
Или ,ако са на редове ,едно леко вкопаване м/у редичките на балансиран гранулиран тор с бавно
действие ,но не по- дълго от 3 месеца и редуцирана доза.
ей това много моля да ми се обясни :hmmm: ,торовете се усвояват над определена температура на почвата и в активна вегетация на растенията,как така ще се вкарват сега :o
Именно,луковица ,която се е събудила щастливо и си е формирала корените за следващия
вегетативен цикъл и си е в състояние на метаболизъм в някаква активност (и за градинар,който не разполага
с нещо био )може спокойно да понесе един лек side dressing с например 6-6-6(че и 8-8-8) , но на 20-30% от препоръчаната от производителя доза.
Важно е да се проумее ,е излъчването на веществата започва от момента на влагането в почвата ,значи последното е редно да се осъществи след предполагаемото събуждане на луковичното растение>>за новозасадени пролетни луковични е прието да се счита ,че 2 седмици след слагане в земята и в подходящия момент(дали Октомври ,дали Ноември)кореновият апарат е достатъно развит.
Друг аспект на нещото ;) ;) е ,че тези вещества след дейността на 163 -те хиляди бактерии декомпозитори постоянно намиращи се в земята навсякъде по планетата Земя ,често се превръщат в келираната форма на нещо си и който иска да папа именно това му е нужно да намери "на масата си когато е гладен" .......нахранен и напоен нарцис с 4 см диаметър на дръжката в основата си и висок 70 см и който се развява на вятъра 20 дена човек трябва да го види с очите си ,за да му е по-лесно да приеме ,че и те си искат своето :dovolen:
Съжалявам,в това,което написа,има само зрънце истина ,кореновия апарат е достатъчно развит ,но се развива в топлите есенни месеци ,а не през зимата,зимата растението не извлича нищо от почвата,единственото,което може да се постигне с торене през зимните месеци,е загуба на торове поради голямото преовлажняване,за да се усвоят торовете се иска поне 12 градуса почвена температура ,иначе има до 90% загуби .По това време се торят нарцисите в оранжерии с цел получаване на ранен цвят ,за да работят бактериите ,които преработват торовете,също се иска топлина,в момента дейността им е сведена почти до минимум
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от Виола »

Днес ме изненада тоя нетърпеливко. Много е рано, но времето е топло.
Изображение
radoctina69
Кафевар/ка/
Мнения: 792
Регистриран на: Апр 1, '13, 11:25

Re: Нарциси-Пролетни принцеси 2014

Мнение от radoctina69 »

Рано е за нарцисите но и те се объркаха с това топло време :hmmm:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Лук и други луковици”